Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշում է, որ վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը կտրուկ լարվել է: «Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում հայկական ուժերի դիրքերը ներթափանցելու և դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելու փորձերը: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ ուղարկվում են խոշոր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներ և զինամթերք` նռնականետեր, ականանետեր, զենիթային հրանոթներ և ջերմաճնշումային արկեր: Հաճախակիացել է նաև սահմանամերձ բնակավայրերի գնդակոծումը: Օրըստօրե ավելանում են երկու կողմերի կորուստները:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարոււմ է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ նման գործելակերպն ամբողջովին հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ոգուն ու տրամաբանությանը և հղի է ծավալուն ռազմական գործողությունների վերաճելու իրական վտանգով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրմանն ուղղված քայլերից և ջանքեր գործադրել ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ:
Առկա լարվածությունը սաստկացնելուն ուղղված ադրբեջանական կողմի գործողությունների շարունակման դեպքում հայկական զինուժը ստիպված կլինի էլ ավելի խստացնելու Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարության` ռազմական տրամաբանությունից զուրկ և անմիտ վրեժխնդրության դրսևորումների նկատմամբ պատժամիջոցները»,- ասվում է հայտարարությունում:
Օգոստոսի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտի) ուղղությամբ հակառակորդը հերթական անգամ հետախուզադիվերսիոն գործողություն է ձեռնարկել: Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և վերջիններիս պատճառելով մարդկային ու նյութական կորուստներ, հետ շպրտել ելման դիրքեր: Դիմակայության ընթացքում զոհվել է ԼՂՀ ՊԲ զինծառայող Զորիկ Գևորգյանը, ով ավելի ուշ հետմահու պարգևատրվել է «Արիության մեդալով»: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ավելի ուշ հայտարարել է 4 զոհի ու մի քանի վիրավորի մասին։
Օգոստոսի լույս 1-ի գիշերը հակառակորդը նույնպես դիվերսիոն ներթափանցման փորձ էր ձեռնարկել, որի արդյունքում հայտնել էր իր 8 զինծառայողի կորուստի մասին: Ըստ որոշ տվյալների, հակառակորդը 11-14 զոհ էր տվել ու մոտ 30 վիրավոր: Հայկական կողմը կորուստներ չէր ունեցել։
Հուլիսի 31-ին հակառակորդը հարձակում էր ձեռնարկել ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսիային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետի ուղղությամբ: Դիրքապահ անձնակազմի կողմից հանդիպելով կազմակերպված դիմադրության ու բազմաթիվ կորուստներ կրելով հակառակորդը հետ է շպրտվել ելման դիրքեր:
Գործողության արդյունքում զոհվել էր ՊԲ 2 զինծառայող՝ Արարատ Խանոյանը և Աշոտ Ասոյանը: Իրականացված օպերատիվ գործողությունների արդյունքում հակառակորդից առգրավվել էր մեծ քանակությամբ հատուկ սպառազինություն և տեխնիկական միջոցներ:
Անհաջող հարձակման մասին լուրերից հետո Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել, թե ադրբեջանական զինված ուժերում կորուստների մասին տեղեկությունն «անհիմն է»։ Բայց մոտ 3 ժամ անց նույն գերատեսչությունը հայտարարել է զինծառայող Ահմեդով Գարյագդի Էլդար-օղլուի մահավան մասին։ Ըստ նախարարության, «միջադեպը տեղի է ունեցել Աղդամի շրջանի Չիրաղլի գյուղի մոտակայքում»։ ԱՎելի ուշ հակառակորդը հայտնել էրհայ-ադրբեջանական սահմանին Ղազախի շրջանում 1977-ին ծնված Ադրբեջանի ԶՈւ ենթասպա Ալմազով Իսա Զիյադ օղլուի մահվան մասին:

Министерство обороны Армении выступило с заявлением в связи с азербайджанскими провокациями на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана. В заявлении отмечается, в последние дни ситуация на линии соприкосновения резко обострилась: азербайджанские ВС не прекращают попытки диверсий и проникновения на армянские позиции.
По карабахским позициям ведется стрельба из стрелкового оружия и артиллерийских установок: гранатометов, минометов, зенитных установок, термобарических гранат. Участились также обстрелы приграничных населенных пунктов. Изо дня в день растет число потерь сторон.
Минобороны Армения заявляет, что подобные действия ВС Азербайджана целиком и полностью противоречат духу и логике проводимых под эгидой Минской группы ОБСЕ переговоров и чреваты реальной угрозой масштабных военных действий.
Оборонное ведомство Армении призывает азербайджанскую сторону воздержаться от шагов, направленных на дальнейшее обострение ситуации, и приложить усилия в направлении стабилизации ситуации на карабахо-азербайджанской линии соприкосновения.
В случае продолжения азербайджанской стороной действий, нагнетающих обстановку, ВС Армении будут вынуждены ужесточить санкции в отношении лишенных логики и бессмысленных попыток мести со стороны руководства Минобороны Азербайджана.
Согласно данным Армии обороны НКР, с азербайджанской стороны погибли, по меньшей мере, трое военнослужащих, еще семь ранены.
В ходе боя с противником погиб военнослужащий Зорик Геворкян, 1989 г.р.
Для выяснения подробностей ведется следствие.
Следует отметить, что минувшей ночью противник предпринял наступательные действия в северном, северо-восточном и восточном направлениях линии соприкосновения. Во всех случаях передовые подразделения АО НКР нанесли противнику серьезный контрудар, отбросив его на исходные позиции. Потерь с армянской стороны нет, данные о потерях со стороны противника уточняются.
Как сообщает азербайджанский сайт АПА, военнослужащие, раненые при неудачной попытке диверсии, были доставлены в Баку на вертолетах. Раненые помещены в военный госпиталь. Азербайджанская сторона называет имена четырех убитых:
Прапорщик Алиев Парвин Салахаддин оглу
Младший прапорщик Гусейнов Рахиль Афсар оглу
Младший прапорщик Ахмедов Эльчин Расим оглу
Солдат-сверхсрочник Гулиев Сархан Гейрат оглу.
Ровно в полночь на месте устроенных засад показались группы азербайджанских диверсантов.
«Наши бойцы все сделали исключительно грамотно и с большим мужеством, – сообщил полковник N. – Уничтожено не менее 14, ранено минимум 25 – 30 азербайджанцев».
Министерство обороны Азербайджана заявило о восьми убитых. Еще один раненный позже скончался в больнице.