Ռուսաստանի կողմից Արևմուտքի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը՝ մթերքի որոշ տեսակների ներկրման արգելքը, որոշ առումով ձեռնտու է Հայաստանի տնտեսվարողներին: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը` ներկայացնելով կոնկրետ թվեր:
«57 անուն ապրանքներից, որոնք գտնվում են պատժամիջոցների ազդեցության տակ, 37-ը Հայաստանն արտահանում է, իսկ 31-ը՝ հենց Ռուսաստան: Մոտ 84,5 մլն դոլարի արտահանում է արվում Հայաստանից, որից 67 մլն-ը՝ Ռուսաստան»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա:
Օգոստոսի 7-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արգելեց մեկ տարով գյուղատնտեսական ապրանքների, հումքի և սնդդամթերքի ներմուծումը Ռուսաստան ՌԴ դեմ պատժամիջոցներ սահմանած երկներից, հայտնում է Կրեմլի մամլուլի ծառայությունը:
Խոսքը գնում է տարեկան 9,1 մլրդ դոլար ապրանքի ներմուծման մասին: Ամենից շատ կտուժեն ԵՄ երկրները, որոնք ռուսական շուկա էին առաքում 6,5 մլրդ դոլարի սննդամթերք ու այլ ապրանքներ պատժամիջոցների ենթակա ցուցակից: Ներմուծումը մյուս երկրներից մի քանի անգամ պակաս է՝ ԵՄ անդամ չհանդիսացող Նորվեգիայից՝ 1,2 մլրդ դոլարի, ԱՄՆ-ից՝ 843,8 մլն դոլարի, Կանադայից՝ 373,6 մլն դոլարի, Ավտսրալիայից՝ 182 մլն դոլարի:
Հարցին, թե Ռուսաստանի կողմից Արևմուտքի նկատմամբ պատժամիջոցներն ինչպես կանդրադառնան Հայաստանի տնտեսության վրա, նախարարը պատասխանել է` ժամանակ է պետք, որպեսզի կարողանան գնահատել իրավիճակը: «Դա նույնիսկ մեր տնտեսվարողների համար որոշակի առումով ձեռնտու է: Այսինքն՝ հարցն այստեղ երկկողմանի է: Ինչ վերաբերում է Հայաստան տարանցիկ ապրանքներին, այդպիսի սահմանափակում չկա»,-նշել է նախարարը, գրում է Tert.am-ը:
Ինչ վերաբերում է ռուսական կողմի հայտարարությանը, թե ռուսական շուկան բաց կլինի թուրքական գյուղմթերքի համար, մինչդեռ հայկական կողմը հույս ուներ, որ իր գյուղմթերքն է լինելու ռուսական շուկայում, նախարարը տեղեկացրել է, որ այդ ուղղությամբ բավական աշխատանք է տարվում, վարչապետը հատուկ խորհրդակցություն է հրավիրել և հանձնարարել գյուղնախարարությանը և էկոնոմիկայի նախարարությանը` բոլոր հնարավոր միջոցներով աջակցել տնտեսվարող սուբյեկտներին, որ իրենք կարողանան ՌԴ շուկայում ընդլայնել ապրանքացանկը և արդեն արտահանվող ապրանքների ծավալները:
Ռուսաստանն ու Թուրքիան թուրքական ապրանքների ներմուծումն ընդլայնելու մասին արձանագրություն են ստորագրել: «Մենք արձանագրություն ենք ստորագրել: Թուրքիան կներկայացնի մեզ ձեռնարկությունների ցուցակը, նրանց արտադրանքի մասին ամբողջական տեղեկատվությամբ: Խոսքը տասնյակ ընկերությունների մասին է, որոնք որպես ներկրողներ մուտք կունենա ՌԴ շուկա: Թուրքական կողմը հիանալի հասկանում է իր հնարավորությունները մեր շուկայում, հատկապես նրան գրավում է լոգիստիկան Ռուսաստանի հարավ դուրա գալու առումով»,-ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի հետ զրույցում հայտնել է Անկարայում «Ռոսսելխոզնադզորի» պատվիրակության կազմում բարձրաստիճան աղբյուրը:
Ռուսական կողմը պարտադիր պայման է ներկայացրել ապրանքների մանրակրկիտ ու պարտադիր մշտադիտարկման, անհրաժեշտ անալիզների ու տեսչական այցերի մասին: «Երբ այդ ամենը կարվի և արդյունքները կուսումնասիրվեն, ընկերությունները կընդգրկվեն Ռուսաստանի տարածքում և Մաքսային միության այլ երկրների տարածք ապրանք արտահանելու թույլտվություն ունեցող ընկերությունների պաշտոնական ցուցակում: Խոսքն այնպիսի ապրանքների մասին, որոնք նախկինում չեն ներմուծվել Ռուսաստան Թուրքիայից: Դա կաթնամթերք է, մեղր ու մեղվաբուծական այլ ապրանքներ, ինչպես նաև ոչ սննդային նշանակության նշանակության աօպրանքներ՝ կաշի, բուրդ»,-ասել է աղբյուրը:

Для оценки влияния санкций против России на экономику Армении требуется время. «Если речь идет о российских санкциях, предполагающих замену импорта, то тут наши производители могут даже выиграть. Что касается транзитной перевозки этой продукции по территории Армении, то тут каких-либо ограничений нет», – заявил журналистам министр экономики Армении Карен Чшмаритян, сообщает Armenia Today.
На вопрос о том, не считает ли он возможным, что российская сторона заменит импорт сельскохозяйственной продукции турецкими, а не армянскими товарами, Чшмаритян посоветовал направить этот вопрос в соответствующие структуры России. Вместе с тем он отметил, что в целом ввиду российских санкций армянская сторона прогнозирует рост сбыта своей продукции на российском рынке. «В этом направлении предпринимаются активные шаги. Премьер-министр созвал специальное совещание, на котором поручил министру сельского хозяйства и министерству экономики всеми возможными методами содействовать хозсубъектам, чтобы у них была возможность увеличить объемы экспорта своей продукции на российский рынок. Есть 57 наименований продукции, которые попали под санкции, из них 37 – Армения уже экспортирует, из коих 31 – именно в Россию»,- отметил министр.
Как уже сообщалось, Россия и Турция подписали протокол о расширении импорта турецких товаров. Турецкая сторона предоставит российской список предприятий, всю информацию по ним и их продукции. Эти предприятия потенциально будут допущены на российский рынок в качестве экспортеров. «По окончании этих процедур и изучения предприятий российской стороной они будут включены в официальный реестр компаний, допущенных к экспорту товаров на территорию России и других стран Таможенного союза. Причем сейчас речь идет и о поставках той продукции, которая раньше не поставлялась в Россию из Турции. Это весь спектр молочной продукции, мед и продукция пчеловодства, а также продукция животноводства непищевого назначения, шкуры, шерсть.
6 августа стало известно, что Россия предложит Турции нарастить поставки овощей и фруктов для замещения продукции, ограниченной к ввозу в РФ из Польши и Молдавии. Россельхознадзор тогда сообщал, что Турция может быстро увеличить поставки растительной продукции, в первую очередь косточковых.
Между тем, президент России Владимир Путин заявил, что Египет в ближайшее время готов увеличить поставки сельхозпродукции в Россию еще на 30%. Ранее Египет их уже увеличивал, также на 30%, напомнил Путин по итогам состоявшихся во вторник в Сочи переговоров с президентом Египта Абдель Фаттахом ас-Сиси.
Глава Минсельхоза РФ Николай Федоров также ранее заявил, что ведомство ведет переговоры об увеличении поставок сельхозпродукции из Турции, Ирана, Израиля, Марокко, Аргентины, Эквадора, Перу и Бразилии.
12 августа министр сельского хозяйства Армении заявил о том, что армянские производители могут удвоить объем экспорта сельскохозяйственных товаров в Россию.
«Мы будем поощрять производителей к увеличению объемов производства. Мы создадим все возможности, чтобы эти товары реализовывались на российском рынке. Армянские производители имеют возможность даже удвоить эти объемы при эффективной организации процесса экспорта», — сказал Карапетян.
Ранее Серж Саргсян подчеркнул, что в связи с новыми возможностями для реализации сельскохозяйственных продуктов армянского производства, правительство будет содействовать инициативам. «Мы будем поощрять людей, чтобы они производили больше продуктов. Мы создадим все возможности, чтобы эта продукция была реализована в России. Однако лишь мер, предпринятых с нашей стороны, и нашего желания недостаточно. Мы должны понять, что источник благосостояния – это труд. Иного пути нет. Конечно, все крайне важно: важно открытое общество, наука, здравоохранение, конкуренция, но самое главное – труд. Если все мы будем осознавать, что источник благосостояния – труд, мы решим многие проблемы», – отметил президент.
7 августа Россия запретила поставки говядины, свинины, фруктов, птицы, сыров и молока из стран ЕС, США, Австралии, Канады и Норвегии. Ограничения вводятся сроком на один год.