Ռուսական «Ռոսիա-2» հեռուստաալիքը 53 րոպե տևողությամբ ֆիլմ է նկարահանում լեգենդար ֆուտբոլիստ Խորեն Հովհաննիսյանի մասին:
«Ցավալի է, որ Հայաստանում բարձր մակարդակով ըստ արժանվույն չգնահատվեց նրա տաղանդը: Այդ բացը լրացնելու համար Խորեն Հովհաննիսյանի 60-ամյակի առթիվ ռուսաստանցի մեր հայրենակից, գործարար Արթուր Սողոյանը ֆիլմ է պատվիրել, որը կանմահացնի Խորեն Հովհաննիսյանին: Ֆիլմը նկարահանում է «Ռոսիա-2» հեռուստաընկերության հատուկ խումբը, որը բաղկացած է 6 հոգուց»,- «Ֆուտբոլ+» շաբաթաթերթին հղումով գրում է Tert.am-ը:
Նախատեսվում է, որ ֆիլմը պատրաստ կլինի սեպտեմբերի վերջին, իսկ հաջորդ տարվա մարտին կկայանա ֆիլմի լայնամասշտաբ ցուցադրումը «Ռոսիա-2» հեռուստաալիքով և Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությամբ: Մարտին կկազմակերպվի նաև ֆուտբոլային հանդիպում աշխարհի ֆուտբոլային աստղերի և ԽՍՀՄ հավաքականի միջև, որում խաղացել է Խորեն Հովհաննիսյանը:
Արդեն բանակցություններ են ընթացել Դիեգո Մարադոնայի հետ, և նա իր նախնական համաձայնությունն է տվել ժամանելու Հայաստան: Սպասվում է, որ 33 տարի անց խաղադաշտում նորից կհանդիպեն ֆուտբոլային 2 գերաստղերը՝ Մարադոնան և Խորեն Հովհաննիսյանը, բայց այս անգամ Երևանում:
ԱԺ պատգամավոր Աշոտ Աղաբաբյանի նախաձեռնությամբ նախատեսվում է հունվարի 10-ին՝ Խորեն Հովհաննիսյանի ծննդյան օրը, «Մոսկվա» կինոթատրոնում կազմակերպել մեծարման երեկո, որի ընթացքում կկայանա նաև ֆիլմի պրեմիերան»:
Հայ ֆուտբոլիստ (կիսապաշտպան), միջազգային կարգի սպորտի վարպետ, ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Խորեն Հովհաննիսյանը ծնվել է 1955-ի հունվարի 10-ին: Նա բարձրակարգ տեխնիկայի տեր ֆուտբոլիտ է, խաբսի և փոխանցման վարպետ, գրոհների հմուտ կազմակերպիչ և դիպուկ հարվածող։ Լավագույներից մեկը հայկական ֆուտբոլում։
ԽՍՀՄ առաջնության բարձրագույն խմբում հանդես է եկել Երևանի «Արարատի» (1975-85) և Տաշքենդի «Պախտակորի» (1991) թիմերում։ «Արարատի» կազմում անցկացրել է 295 խաղ, խփել 93 գոլ։ Ընդհանուր առմամբ խփել է 113 գոլ։ Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր (1980), Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության հաղթող (1976), ԽՍՀՄ 1976թ. գարնանային առաջնության արծաթե մեդալակիր։ 1979-84-ին հանդես է եկել ԽՍՀՄ գլխավոր հավաքականում (37 խաղ, 8 գոլ)։ Հայաստանի ֆուտբոլիստներից առաջինն է մասնակցել աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլի (1982) և խփել 1 գոլ։ Հանդես է եկել նաև ԽՍՀՄ պատանեկան հավաքականում։
Ավարտելով մրցելույթները՝ մարզչական աշխատանքի է անցել Հայաստանում, ղեկավարել Երևանի ՀՄԸՄ և «Փյունիկ» թիմերը, մարզել է Բեյրութի ՀՄԸՄ-ն, 1996-97-ին գլխավորել է Հայաստանի ազգային հավաքականը։

Российский телеканал «Россия 2» снимает документальный фильм о легендарном армянском футболисте Хорене Оганесяне.
«Очень жаль, что в Армении его талант не был оценен на высоком уровне. Чтобы заполнить этот пробел, по случаю 60-летнего юбилея Хорена Оганесяна наш соотечественник, бизнесмен из России Артур Согоян заказал фильм, который увековечит память о великом футболисте. Фильм снимает специальная группа телекомпании «Россия 2», которая состоит из 6-и человек.
Ожидается, что фильм будет готов в конце сентября, а в марте следующего года начнется его показ на канале «Россия 2» и на общественном телевидении Армении. Также в марте будет организован футбольный матч между сборной СССР и звездами мирового футбола тех лет.
Уже проведены переговоры с Диего Марадоной, и он дал свое предварительное согласие на приезд в Армению. Ожидается, что 33 года спустя на футбольном поле вновь встретятся две футбольные суперзвезды: Хорен Оганесян и Диего Марадона, но на этот раз в Ереване.
По инициативе депутата НС Ашота Агабабяна 10-го января, в день рождения Хорена Оганесяна, запланирован вечер чествования легендарного футболиста в кинотеатре «Москва». В ходе мероприятия также состоится премьера фильма о Хорене Оганесяне», – сообщает Tert.am со ссылкой на издание «Футбол+».
Хорен Оганесян — известный в прошлом советский и армянский футболист, игравший в амплуа полузащитника. Является мастером спорта международного класса. Оганесян — легенда ереванского клуба «Арарат» и армянского футбола в целом. Выступая за «Арарат», Хорен провел 295 матчей в чемпионате СССР, забил 93 гола. Этот показатель является наилучшим в истории армянского футбола. Также футболист за свою карьеру успел поиграть за такие команды, как «Искра» (Ереван), «Пахтакор», АОСС и «Пюник». В составе сборной СССР Оганесян дебютировал в 1979 году. До этого он играл за советскую «молодежку». В качестве игрока Оганесян стал серебряным призером чемпионата СССР (1976), обладателем Кубка СССР (1975), чемпионом Армении (1992, 1995/96), обладателем Кубка Армении (1995/96), чемпионом Европы-1976 среди молодежных команд, бронзовым призером Олимпийских игр-1980.
В 1991 году, еще будучи игроком, Хорен Георгиевич уже начал заниматься тренерской работой в клубе «Таврия». Затем он был наставником армянских АОССа, «Пюника», сборной Армении (1996-97), ливанского «Оменетмена» и узбекистанского «Локомотива». За этот период он стал двукратным чемпионом Армении, обладателем Кубка и Суперкубка Армении.