Օգոստոսի 20-ից դադարեցվել է բնական գազի մատակարարումը Հայաստան: Այս մասին հաղորդում է «Գազպրոմ Արմենիայի» պաշտոնական կայքը:
Վրաստանի գազատրանսպորտային ընկերությունը պաշտոնապես տեղեկացրել է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությանը՝ օգոստոսի 20-ին ժամը 23:45-ից Հայաստան բնական գազի մատակարարումը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին՝ Վրաստանի տարածքում Հյուսիսային Կովկաս-Անդրկովկաս մայրուղային գազատարի վրա տեղի ունեցած վթարի պատճառով:
ՀՀ ԱԻՆ-ից էլ հայտնում են, որ օգոստոսի 20-ին` ժամը 22:30-ին Վրաստանի Հանրապետության ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն է ստացվել, որ փլուզման հետևանքով Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է:
Հայաստանի Հանրապետության սպառողների գազամատակարարումը «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն կիրականացնի պահուստային ռեզերվների հաշվին ՝ առանց սահմանափակումների:
2013թ. դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ստորագրված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագրով, «Գազպրոմ» ԲԲԸ ձեռք բերեց «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 20 տոկոս բաժնեմասը: «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը, դառնալով «Գազպրոմ» ԲԲԸ 100 տոկոս դուստր ընկերություն,վերանվանվեց «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ:

Gas supplies to Armenia have been suspended due to a breakdown on the gas main, ARKA reported citing Gazprom Armenia.
Georgian gas transport company has officially notified Armenia of the suspension of supplies via Georgia as from 11.45 pm on Wednesday August 20 due to a breakdown on Northern Caucasus- Transcaucasia trunk line, according to the report.
According to Emergency Situations Ministry, the breakdown was caused by a rockslide on the Stepantsminda-Lars road section.
Gazprom Armenia will ensure the full supply to consumers from reserve stock, the company’s statement said.
Gazprom Armenia, a 100% affiliate of the Russian Gazprom, is engaged in gas line installations across the country and holds monopoly for distribution of Russian gas supplied via Georgia. The major gas ground storage in Abovyan was built in 2007 for energy security reasons.