Օգոստոսի 17-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմը շարունակել է խախտել հրադադարի պահմանման ռեժիմը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի տարբեր հատվածներում:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տվյալների համաձայն, օգոստոսի 17-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 240 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1900 կրակոց:
Հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում օգոստոսի 17-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է մոտ 48 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 300 կրակոց:
ՀՀ ՊՆ-ից հայտնում են, որ և ՀՀ ԶՈւ, և ԼՂՀ ՊԲ առաջապահ զորամասերը հիմնականում հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և պատասխան գործողությունների են դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում` վստահորեն վերահսկելով իրենց պահպանության ներքո գտնվող դիրքերը:
«Ադրբեջանական կողմից հրադադարի պարբերական խախտումները հերթական անգամ վկայում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի և պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը միտումնավոր դիմում է սադրիչ գործողությունների հայ-ադրբեջանական շփման գծում արհեստական լարվածություն ստեղծելու նպատակով, կամ` ադրբեջանական զինված ուժերի` սահմանագոտում տեղակայված ստորաբաժանումները չեն ենթարկվում կենտրոնական հրամանատարությանը, զբաղված են ինքնագործունեությամբ և հաշվետու չեն հրամանատարությանը սպառած ռազմամթերքի համար, եթե, իհարկե, նման հաշվարկներ Ադրբեջանի զինված ուժերում ընդհանրապես տարվում են»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ իրավիճակի լարմանն ուղղված քայլերից և գործուն միջոցներ ձեռնարկել սահմանագոտում իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ: ՀՀ զինված ուժերը և ԼՂՀ պաշտպանության բանակը վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը շփման գծի ամբողջ երկայնքով, խստորեն հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը: Հայ զինծառայողներն իրավիճակին համարժեք գործողությունների են դիմում միայն հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային խախտումների դեպքում:

22 Август 2014 - 08:05 AMT
МО Армении: Либо Баку предумышленно прибегает к диверсиям, либо азербайджанские ВС занимаются самодеятельностью
Министерство обороны Армении в очередной раз призывает азербайджанскую сторону воздержаться от эскалации напряженности и предпринять активные действия по стабилизации ситуации на линии соприкосновения, сообщает пресс-служба Минобороны республики.
Согласно полученным из МО НКР оперативным данным, в период с 17-го по 22 августа на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения противник нарушил режим прекращения огня почти 240 раз, было произведено более 1900 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра в направлении армянских пограничников. В этот же период на армяно-азербайджанской государственной границе противник нарушил режим прекращения огня 48 раз, было совершено более 300 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
«Вооруженные силы Армении и Армия обороны НКР уверенно контролируют ситуацию по всей протяженности границы, строго следуя режиму прекращения огня. Армянские военнослужащие прибегают к адекватным мерам лишь в случае зафиксированных преднамеренных нарушений со стороны противника», – говорится в сообщении.
В оборонном ведомстве Армении подчеркивают, что периодические нарушения режима прекращения огня с азербайджанской стороны свидетельствуют либо о том, что азербайджанские вооруженные силы и руководство Минобороны предумышленно прибегают к диверсиям для создания искусственного напряжения на линии соприкосновения, либо о том, что расположенные на границе подразделения не подчиняются центральному командованию, а занимаются самодеятельностью и не отчитываются за использованное боевое снаряжение, передает Новости-Армения.