Արևմուտքի դեմ Ռուսաստանի պատասխան պատժամիջոցները և Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին լայն հնարավորություններ են բացում հայրենական գյուղատնտեսության զարգացման համար: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Սաֆարյանը նշել է նաև, որ այդ հնարավորություններից օգտվելու համար հարկավոր են վճռական քայլեր: Անհրաժեշտ միջոցների թվում Սաֆարյանը մատնանշեց գյուղատնտեսական վարկերի տոկոսադրույքների նվազեցման անհրաժեշտությունը, «հարկային արձակուրդների» ապահովումը ֆերմերային տնտեսությունների համար, տեխնոպարկի ստեղծումը: Նշելով, որ կառավարությունն արդեն իսկ որոշ քայլեր ձեռնարկում է այդ ուղղությամբ, նա ասաց. «140 հազար հեկտար չմշակված հողեր ունենք, որոնք պետք է մշակվեն, ստեղծեն ջերմոցային տնտեսություններ և խթանեն գյուղացիներին, որպեսզի առաքումը ռուսական շուկա կլոր տարի լինի»,- հավելեց նա: Սաֆարյանն ասաց նաև, որ հարկավոր է ստեղծել մի նոր ընկերություն, որը կզբաղվի դեպի Ռուսաստան բեռնափոխադրումներով:
Սաֆարյանի կարծիքով, գյուղմթերքից բացի, Ռուսաստան կարելի է արտահանել նաև տեղական տրիկոտաժն ու կոշիկը, հիշատակելով խորհրդային տարիներին մեծ համբավ ունեցող կոշիկի արտադրությունը: Նա հիշեցրեց, որ մինչև վերջերս ռուսական ընկերությունները քլորոպրենային կաուչուկ էին գնում Գերմանիայից, այժմ այդ առաքումները հարցականի տակ են: Եթե ռուսական կողմն արագացնի «Նաիրիտի» արդիականացման աշխատանքները, կբացահայտվի ռուսական շուկայում այդ արտադրանքի պահանջարկը 50-60 տոկոսով բավարարելու հնարավորությունը, ինչը կնպաստի արտահանման ծավալների աճին:
Սաֆարյանը կարծում է, որ պետք է ընդլայնել Ռուսաստանում առևտրային կցորդի ինստիտուտը: Ըստ նրա, Ռուսաստանի յուրաքանչյուր մարզում Հայաստանը պետք է առևտրային ներկայացուցիչ ունենա, որը կուսումնասիրի շուկայում առկա պահանջարկը՝ բարելավելով աշխատանքի արդյունավետությունը, հայտնում է Armenia Today-ը:
Ըստ ԱՌԿԱ գործակալության, Հայաստանը 2015 թ.-ին կարող է Ռուսաստան արտահանել 100-120 հազար տոննա գյուղատնտեսական արտադրանք՝ ընթացիկ տարում գրանցված մոտ 64-65 հազար տոննայի դիմաց, ասելէ Սաֆարյանը:
«Հայաստանը պետք է որոշիչ միջոցներ ձեռնարկի արտահանման այս մակարդակին դուրս գալու և իրավիճակից ամբողջությամբ օգտվելու համար, որը ստեղծվել է որոշ երկրներից գյուղատնտեսական արտադրանքի և հումքի ներկրման արգելքի կապակցությամբ», -ասել է նա:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օգոստոսի 7-ին արգելեց մեկ տարվա ընթացքում Ռուսաստան ներկրել գյուղատնտեսական արտադրանքի, հումքի և պարենի առանձին տեսակներ այն երկրներից, որոնք պատժամիջոցներ են ներդրել Ռուսաստանի նկատմամբ: Նա հանձնարարել է ՌԴ կառավարությանը կազմել այդ սահմանափակումների շրջանակում հայտնված արտադրանքի կոնկրետ ցուցակը, որում հայտնվել են, մասնավորապես, տավարի և խոզի միսը, միրգը, թռչնամիսը, պանիրն ու կաթնամթերքը:
Սաֆարյանի կարծիքով՝ եթե բոլոր միջոցառումներն ամբողջությամբ իրականացվեն, ապա արդեն հաջորդ տարի Հայաստանը կարող է 70-80 մլն դոլարով ավելացնել Ռուսաստան իրականացվող արտահանման ծավալները:
ՀՀ ԱՎԾ-ի տվյալների համաձայն՝ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառության ծավալը 2014 թ.-ի առաջին եռամսյակում կազմել է 596 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 0,5 տոկոսով: Հայաստանից Ռուսաստան իրականացվող արտահանումը հունվար-հունիսին կազմել է մոտ 133,9 մլն դոլար՝ նվազելով 6,4 տոկոսի, իսկ ՌԴ-ից Հայաստան իրականացվող ներկրումը կազմել է 462 մլն դոլար՝ ավելանալով 1,4 տոկոսով:
Հայաստանը բեռնափոխադրումների տեսակետից չի կարող հույսը դնել միայն Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի վրա, կարծում է Սաֆարյանը: «Վերին Լարս» հսկիչ անցակետի (Ստեփանծմինդա-Լարս) երթևեկությունը փակվել էր օգոստոսի 20-ի երեկոյան փլուզման պատճառով: Երթևեկությունը վերականգնվեց օգոստոսի 30-ին:
«Վերջին փլուզումը հանգեցրեց Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բեռնափոխադրումների նվազմանը: Լավ է, որ երթևեկությունն արագ վերականգնվեց: Սակայն, ցավոք, նման խնդիրները պարբերական բնույթ են կրում», – երեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Սաֆարյանը:
Ավելի վաղ` մայիսի 17-ին, Վրաստանի տարածքում գրանցված ցեխահոսքի հետևանքով արգելափակվել էր Ռազմական-վրացական ճանապարհը «Կազբեգի-Վերին Լարս» հսկիչ անցակետի ուղղությամբ, և մեկ ամիս շարունակ դադարեցվել էր Վրաստանի տարածքով Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ցամաքային տարանցիկ հաղորդակցությունը: Սաֆարյանը կարծում է, որ այս խնդրի լուծումներից մեկը կարող է դառնալ թունելի կառուցումը, ինչը կօգնի խուսափել վտանգավոր հատվածներով երթևեկելուց:
«Թունելի կառուցման նախագիծը նոր չէ: Սակայն երկու անգամ դրան խանգարել են համաշխարհային պատերազմները, իսկ վերջին անգամ՝ ԽՍՀՄ-ի փլուզումը», – տեղեկացրեց Սաֆարյանը:
Խնդրի լուծմանն այլընտրանք կարող է դառնալ նաև երկաթուղու կառուցումը, որը կկապի Հայաստանը Ռուսաստանի հետ Իրանի միջոցով, ինչպես նաև Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Աբխազիան դեմ չէ Հայաստանի համար միջանցիկ երկաթուղային հաղորդակցության նախագծին, սակայն այս գաղափարը կարող է քննարկվել միայն Աբխազիայի անկախության ճանաչումից հետո: Խորհրդային տարիներին Անդրկովկասի երկաթուղային ճանապարհի աբխազական հատվածով անցնում էր 24 զույգ բեռնատար և 14 զույգ ուղևորատար գնացք:

Ответные санкции России против Запада и потенциальное вступление Армении в ЕАЭС раскрывают широкие возможности для развития армянского сельского хозяйства. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил глава Союза товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян.
При этом Сафарян отметил, что для того, чтобы суметь воспользоваться этими возможностями, необходимо предпринять революционные шаги. В числе необходимых мер, глава Союза указал снижение процентных ставок на сельскохозяйственные кредиты, обеспечение наличия «налоговых каникул» для фермерских хозяйств, создание технопарка. Отметив, что определенные шаги в этом направлении правительством уже предпринимаются, он также указал на необходимость кооперации фермерских хозяйств для обработки земель, которые в настоящее время просто не используются. «Около 140 тыс га сельскохозяйственных земель не обрабатываются. Необходимо создать фермерские кооперации, тепличные хозяйства, чтобы эти земли использовались и круглый год обеспечивали поставки продукции на российский рынок», – считает Сафарян. Также необходимо создать новую компанию, которая будет заниматься грузоперевозками в Россию.
По словам Сафаряна, помимо экспорта сельскохозяйственной продукции есть также возможности для сбыта в России местного трикотажа и обуви, указав на известные с советских времен бренды по производству обуви. Кроме того, он указал также и на то обстоятельство, что до последнего периода российские компании закупали хлоропреновый каучук из Германии, сейчас же поставки поставлены под вопрос. Если российская сторона ускорит реализацию проекта по модернизации «Наирита», то будет раскрыта возможность для удовлетворения порядка 50-60% спроса на эту продукцию на российском рынке, что также будет способствовать увеличению объемов экспорта в Россию.
Сафарян также указал на необходимость расширения института торгового атташе в России. По его оценкам, Армения должна обеспечить наличие в каждой области России торговых представителей, которые будут изучать спрос на рынке и передавать информацию в Армению, что увеличить эффективность работы и будет способствовать повышению уровня экспорта, передает Armenia Today.
По сообщению АРКА, Вазген Сафарян также отметил, что Армения может экспортировать в Россию 100-120 тысяч тонн сельскохозяйственной продукции в 2015 году против порядка 64-65 тысяч тонн в текущем году.
«Для того чтобы выйти на этот уровень экспорта и в полной мере воспользоваться ситуацией, сложившейся в связи с запретом импорта на сельхозпродукцию и сырье из некоторых стран, Армении нужно предпринять решительные меры», – сказал Сафарян.
Президент Владимир Путин 7 августа запретил в течение года ввозить в Россию отдельные виды сельскохозяйственной продукции, сырья и продовольствия из стран, которые ввели санкции в отношении России. Правительству он поручил составить конкретный перечень продукции, подпадающей под эти ограничения. В список товаров, импорт которых ограничен, попали, в частности, говядина, свинина, фрукты, птица, сыры и молочная продукция.
По мнению Сафаряна, если все мероприятия будут осуществлены в полной мере, то уже в следующем году Армения сможет увеличить объемы экспорта в Россию на $70-80 млн.
Согласно данным Нацстатслужбы, объем внешнеторгового оборота Армении с Россией за первое полугодие 2014 года составил $596 млн., снизившись по сравнению с тем же периодом прошлого года на 0,5%. Экспорт из Армении в Россию за январь-июнь составил около $133,9 млн., снизившись на 6,4%, а импорт в Армению из РФ составил $462 млн., увеличившись на 1.4%.
Что касается грузоперевозок, то, по мнению Сафаряна, Армения не может полагаться только на автотрассу Степанцминда-Ларс.
Проезд через КПП «Верхний Ларс» (автотрасса Степанцминда-Ларс) был закрыт из-за оползня с вечера 20 августа. Движение было восстановлено с 30-го августа.
«Последний оползень привел к уменьшению грузооборота между Арменией и Россией. Хорошо, что движение было быстро восстановлено. Но, к сожалению, такие проблемы носят периодический характер», – сказал Сафарян.
Ранее после схода селевого потока 17 мая на территории Грузии, была заблокирована Военно-Грузинская дорога в направлении КПП «Казбеги – Верхний Ларс», и в течение месяца оставалось прерванным сухопутное транзитное сообщение через грузинскую территорию между Россией и Арменией.
Сафарян считает, что одним из решений этой проблемы может стать строительство тоннеля, что поможет избежать движения на опасных участках.
«Проект строительства тоннеля не нов. Но дважды этому мешали мировые войны, а в последний раз – развал СССР», – сообщил Сафарян.
Другой альтернативой решения проблемы может стать строительство железной дороги, которая свяжет Армению с Россией через Иран, а также восстановление железнодорожного движения через Абхазию.
Ранее сообщалось, что Абхазия не против проекта сквозного железнодорожного сообщения для Армении, но эта идея может обсуждаться только после признания независимости Абхазии. В советское время по абхазскому участку Закавказской железной дороги проходило 24 пары грузовых поездов и 14 пар пассажирских.