Հայտնի գերմանաբնակ թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինը, որը Վենետիկի կինոփառատոնում ներկայացրեց «Սպի» ֆիլմը Ցեղասպանությունը վերապրած հայի մասին, պատմել է թուրքական Hurriyet-ին այն մասին, որ ցեղասպանության ընկալումը թուրքերի շրջանում փոխվել է: Նա անդրադարձել է նաև այն խնդրին, թե արդյոք հեշտ է թուրքի համար արտասանել «արգելված բառը»:
«Սպի» ֆիլմը պատմում է Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայազգի Նազարեթ Մանուկյանի մասին: Ցեղասպանությունից տարիներ անց նա պատահաբար իմանում է, որ իր զույգ աղջիկները, հնարավոր է, նույնպես փրկվել են, և սկսում նրանց որոնումները՝ հասնելով մինչև Հյուսիսային Դակոտա:
Ֆիլմի տևողությունը 138 րոպե է, այն անգլալեզու է, սցենարի հեղինակներն են ռեժիսորն ու Մարտիկ Մարտինը: Ֆիլմում նկարահանվել են Արսինե Խանջյանը, Սիմոն Աբգարյանը, Ակին Ղազին և այլոք:
Ըստ ռեժիսորի, ցեղասպանության քննարկման ընկալումը Թուրքիայում կտրուկ փոխվեց 2007-ին Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո:
«Լրագրող Հասան Ջեմալը գիրք ունի ցեղասպանության մասին, ես արվեստագետ ընկերներ ունեմ, որոնք աշխատանքներ ունեն այդ թեմայով: Կա թուրքերի մի շերտ, որոնք ճանաչում են ցեղասպանությունը և նրանց քանակը գնալով աճում է… Կարծես, գնալով ավելի հեշտ է դառնում քննարկել այդ թեման: Տասնամյակների տաբուներն այսօր թուլացած են թվում»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով թուրքական ազգայնական ռեսուրսների կողմից հնչած սպառնալիքներին՝ Աքինը նշել է, որ դրանք իրեն չեն հուզում: «Ես աշխատել եմ ֆիլմի վրա 7 տարի և պատրաստ եմ սպառնալիքներին»:
Ռեժիսորը նշեց, որ իրեն սպառնացել են ընդամենը մեկ անգամ, սակայն երկրից դուրս թվում էր, թե «ամբողջ Թուրքիան դեմ է ֆիլմին»:
Ավելի վաղ թուրք ազգայնականները ֆիլմի համար սպառնացել էին Աքինին՝ նշելով, որ թույլ չեն տա ֆիլմը ցուցադրել Թուրքիայում այն բանից հետո, երբ ռեժիսորը հարցազրույց էր տվել հայկական «Ակօս»-ին։ «Մենք բացեիբաց սպառնում ենք «Ակօս»-ին, հայ ֆաշիստներին ու այսպես կոչված մտավորականներին։
Թուրք-թուրանական ասոցիացիայի աջակցությամբ հրատարակվող Ötüken անվամբ ամսագրի տարածած հայտարարությունում ասվում էր, որ այդ ֆիլմը Թուրքիայի ոչ մի կինոթատրոնում չի ցուցադրվի։
Ըստ Աքինի, «ցեղասպանություն» բառի վախը նրան օգնեց հաղթահարել Հասան Ջեմալի «1915. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը: «Մինչ այդ ես ուղիներ էի փնտրում, թե ինչպես խուսափեմ այդ բառն օգտագործելուց»,-խոստովանել է նա:
Արդյո՞ք ֆիլմը նկարահանվել է մեղքի զգացումից կամ պատասխանատվությունից դրդված: «Այո: Ես զգում եմ պատասխանատվություն: Ոչ ես, ոչ հայրս այն ժամանակ ծնված չէինք: Բայց ես այս հասարակության մասն եմ, և դա այն է, ինչի համար ես պատասխանատվություն եմ զգում: Ինչ վերաբերում է ներողությանը, ապա ֆիլմը ներողություն չէ: Դու գնում ես այնտեղ և ներողություն խնդրում: Դա այլ է…»,-հայտարարել է ռեժիսորը:

8 Сентябрь 2014 - 09:25 AMT
Известный немецкий режиссер турецкого происхождения Фатих Акин, представивший на завершившемся Венецианском кинофестивале фильм «Шрам» о судьбе пережившего Геноцид армянина, рассказал турецкой Hurriyet об изменении восприятия геноцида среди самих турок, ответственности за геноцид и о том, легко ли турку произнести «запретное слово».
По словам режиссера, восприятие обсуждения геноцида в Турции резко изменилось после убийства Гранта Динка в 2007-м году. «У журналиста Гасана Джемаля есть книга о геноциде, у меня есть друзья-люди искусства, создающие работы на эту тему. Есть прослойка турок, которые признают это, и она становится больше каждый день… Кажется, день ото дня становится легче обсуждать эту тему. Табу десятилетней давности сегодня кажутся слабее», – отметил он.
Говоря об угрозах в ходе съемок фильма, озвученных, в частности, турецкими националистическими ресурсами, Акин отметил, что они его не волнуют «Я работал над фильмом семь лет и подготовился к угрозам». Режиссер подчеркнул, что угрожали ему всего один раз, но вне страны ситуация выглядела так, будто «вся Турция – против фильма».
Напомним, что Акин получил угрозы со стороны турецких националистов после публикации интервью режиссера в армяно-турецкой газете «Агос». В публикации издающегося при поддержке националистов журнала Ötüken, в частности, говорилось, что «мы открыто угрожаем «Агосу», армянским фашистам и так называемым интелолигентам», и что фильм Акина не будет показан ни в одном из кинотеатров страны.
По словам, Акина, победить страх перед словом «геноцид», помогла книга гасана Джемаля «1915 год. Геноцид Армян». «До этого я искал пути избежать употребления слова при обсуждения этих событий», – признался он.
Снят ли фильм из чувства вины или ответственности? «Да. Я чувствую ответственность. Ни я, ни мой отец не были тогда рождены. Но я – часть этого общества, и это – то, за что я чувствую ответственность. Что касается извинений, то фильм – не извинение. Ты идешь туда и извиняешься. Это – другое…», – заявил режиссер.