Հենց դրա համար էլ շատերն էին հավատացել այս կինոնկարը ստեղծելու նրա ունակությանը՝ հաշվի առնելով միջազգային հզոր թիմը, որը նա ունի. իմիջիայլոց, այդտեղ նաև երկու ռուս համառեժիսոր է աշխատել՝ Ռուբեն Դիշդիշյանն ու Արամ Մովսեսյանը: Դրա կազմում էր նաև գերմանացի պրոդյուսեր Կարլ Բաումգարտները, որը մահացավ նախքան պրեմիերան, Նահանգներից վետերան-սցենարիստ Մարդիկ Մարտինը (նա Աքինին ծանոթացրել էր իր ընկերոջ՝ Մարտին Սկորսեզեի հետ, որն էլ «օրհնել» էր ֆիլմը), լեհ նկարիչ-բեմադրող Ալան Ստարսկին, որը ժամանակին աշխատում էր «Շինդլերի ցուցակի» ու «Դաշնակահարի» վրա, երիտասարդ ֆրանսիացի Թահար Ռահիմը, որը «Մարգարե»-ում դերից հետո դարձել է Եվրոպայում ամենաերիտասարդ դերասաններից մեկը: Ու շատ շատերը: Այդ ամենը նկարահանվում էր 35 մմ տեսախցիկով, առանց որևէ թվային տեխնիկայի գործածման: Եվրոպական ֆիլմի համար բավականին մեծ բյուջե էին հավաքել. դեկորացիաները ոչ թե համակարգչով են նկարել, այլ կառուցել իրականում: Նկարահանումներն անցել են ամբողջ աշխարհով մեկ՝ Հորդանանում, Մալթայում, Կանադայում, Կուբայում: Այս ցուցակը միայն մասամբ է պատկերում գլխավոր հերոսի ճանապարհորդության մտահնարությունը: Ռահիմը ոչ պատահական՝ Նազարեթ անունով հերոսի է մարմնավորում, որը 1915-ի կոտորածների ժամանակ կորցրել է ընտանիքն ու հիմա հուսով է գտնել, ինչպես պարզվել է, ողջ մնացած երկվորյակ-դստրերին:
Այո, սցենարը նույնպես շատ խելացի է կանխամտածվել, ամբողջովին համապատասխանում է Բորխեսի պատգամին, որը պատմողների ֆանտազիան սահմանափակել էր 4 հիմնական պատմությամբ: Այստեղ, պարզից էլ պարզ է, որպես բազային վերցված է Ոդիսևսի պատմության սյուժեն, չնայած Նազարեթի Իթակեն վիտուալ է ու ընդհանրապես չի առնչվում վաղուց լքված Հայաստանին, ուր նա չի պատրաստվում վերադառնալ, իսկ նպատակն ընտանիքի վերամիավորումն է:
Պատմելով այս ամենը՝ անխուսափելիորեն հասնում եմ ամենակարևորին: Չնայած գործադրած ջանքերին՝ «Սպին» չի ստացվել: Գլխավոր խնդիրը՝ ամբողջ աշխարհին ստիպել կարեկցել ցեղասպանության զոհերին ու նրանց ժառանգներին, լուծված չէ: Նրանք, ովքեր անտեղյակ են, ուղղակի չեն հասկանա, թե ինչ է եղել. չհաշված դրվագներից մեկը, անմիջապես ջարդերը ֆիլմում ցուցադրված չեն, դրանց պատճառների մասին աղոտ ասվում է սկզբնական ենթագրում, իսկ սոցիալական ու քաղաքական հետևանքներն ուղղակի բաց են թողնված: Դե իսկ նրանք, ովքեր տեղյակ են (չնայած, իհարկե, թիրախային լսարանն այդ մարդիկ չեն), կարող են հեղինակներին պահանջներ ներկայացնել՝ համարելով նրանց ֆիլմն «անհամարձակ կիսամիջոց»: Դահիճները, իրոք, չեն դատապարտվում, զոհերի համար վրեժ չի լուծվում: «Սպիի» ցուցադրության ժամանակ հանդիսատեսի երկու խումբ կարտասվի՝ զգայուն տնային տնտեսուհիներն ու նրանք, ում մտերիմները տուժել կամ զոհվել են հարյուր տարի առաջ: Բայց դա բավական չէ: Պետք է, որ լացեն բոլորը:
Աքինը, հավանաբար, «զոհ է գնացել»՝ փորձելով միանգամից բոլորի հետ խոսել ունիվերսալ լեզվով խոսել բառի բուն իմաստով. «Սպիում» կա թե թուրքերեն, թե արաբերեն, բայց առավել հաճախ հերոսները միմյանց հետ խոսում են անգլերենով, ինչը բավականին ծիծաղելի է (ամեն դեպքում, մինչև գործողությունների՝ ԱՄՆ տեղափոխվելը): Այդ նույն պատճառներով ռեժիսորը խուսափել է քաղաքական նյուանսներից, առանց որոնց հնարավոր չէ հասկանալ դժբախտության դրդապատճառը, ու փորձել է հնարավորինս քիչ ցույց տալ դաժան տեսարաններ՝ Ռուսաստանում, հավանաբար, ֆիլմը կթողարկվի «12+» նշումով: Այդ ամենը տանում է դեպի հեռավոր անցյալի պայմանական կինոմատոգրաֆ, որով ոգեշնչվել է ռոմատիկ Աքինը: «Սպիում» նույնիսկ ուղիղ մեջբերում կա Ջոն Ֆորդի «Որոնողներից»: Խնդիրն այն է, որ այսօրվա հեռուստադիտողի համար, միայն եթե նա հնարամիտ սինեֆիլ չէ, դա չափազանց քիչ է:
Ինչ-որ տեղ կարելի է այնուամենայնիվ շատ ջանք գործադրած Աքինի ուսերից հանել ֆիլմի անհաջողության բեռը: Հենց դրա անվանումը, որը նաև կենտրոնական փոխաբերությունն է, չափազանց ճիշտ է ընտրված: Թուրքը, որին կարգադրված է սպանել Նազարեթին, չի կարողանում ավարտին հասցնել այդ ահավոր գործը՝ նա վնասում է հայի վիզը՝ վիրավորելով նրան, բայց մութն ընկնելուց հետո հետ է գալիս, որ փրկի նրան: Արդյունքում Նազարեթը համրանում է, ընդմիշտ կորցնում ձայնը: Հայոց ցեղասպանությունը լռության հսկայական ֆիգուր է, որն արդեն մեկ դար է՝ սպիտակ հետքի պես դաջվել է ժամանակակից պատմության մեջ, ու կինոմատոգրաֆը մինչև հիմա չի կարողացել փոխել դա: Նույնիսկ ավելի վատ՝ բավական է ինչ-որ մեկը սկսի աշխատել այդ թեմայի վրա, ու նրան անհաջողություն է սպասում: Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի խորամանկ փորձը կոտորածի դեպքերը տեղավորել նկարահանվող ֆիլմի կոնտեքստում նրա «Արարատ»-ը չափազանց երկակի դարձրեց. այդ աշխատանքից հետո գրեթե յուրաքանչյուր ժամանակակից մոդայիկ ռեժիսորի հաջորդ աշխատանքն ավելի թույլ էր ստացվում: 5 տարի անց Թավիանի եղբայրները նորից անդրադարձան ցեղասպանության թեմային «Արտույտների ագարակում»՝ անհարմար, բայց միևնույն ժամանակ սրտաճմլիկ ֆիլմում: Կինոմատոգրաֆի պատմության մեջ ոչ թե հրապարակախոսական, այլ գեղարվեստական ոճում այդ թեմային անդրադառնալու ամենահաջող փորձն այդպես էլ մնաց 1969-ին Արտավազդ Փելեշյանի նկարահանած «Մենք»-ը: Բայց այսօր այն, ցավոք, քչերն են տեսել:
Որոշ բաներ փոխվում են՝ դանդաղ, քիչ-քիչ, անվերադարձ: Այսօր դժվար հնարավոր լիներ «Շինդլերի ցուցակը»՝ ֆիլմ, որն իր վեհանձնություն մեջ միտումնավոր միամիտ է ու գրեթե հեքիաթային: Այն մնաց նախորդ դարում: «Դաշնակահարը», որտեղ արդեն տեղ չէր մնացել հրաշքի համար, ու միայն գոյատևման համար աշխատանք էր տարվում, նույնպես նախորդ դարում է: Այսօր, երբ աշխարհի վրա պատերազմի ուրվականներ են թռչում, որոնք գնալով ավելի նյութական են դառնում, քչերն են հավատում քավությանն ու ներմանը: Ժամանակակից լեզուն, որով կարելի է խոսել նման թեմաների մասին, ցույց է տրված Act of Violence-ում ու դոկումենտալիստ Ջոշուա Օպենհայմերի նորագույն The Look of Silence-ում, որը Վենետիկի այս փառատոնում Աքինի մրցակիցն էր: Դա ամոթի, ցավի ու անշրջելիության լեզուն է: Այն happy end-ի հնարավորություն չի տալիս:
Այնուամենայնիվ, «Սպիում» մի քանի ուժեղ տեսարան կա, ու դրանցից մեկը գլխավոր հերոսի ծանր ճակատագրում իրական հրաշքի բացառիկ պահերից է: Հալեպի հրապարակում նա առաջին անգամ հայտնվում է բաց երկնքի տակ անցնող կինոդիտմանը: Փախստականների ամբոխը, ծիծաղելով ու լացելով, դիտում է Չապլինի ֆիլմերից մեկը, ու համրացած Նազարեթն այդ րոպեներին դադարում է իրեն վտարանդի զգալ, երջանկությանը նման ինչ-որ զգացում ապրում: Հենց այստեղ էլ նա հանդիպում է իր նախկին օգնականին, որն էլ իրեն հայտնում է, որ իր դստրերը ողջ են: Ֆաթիհ Աքինը, կարծես, անկեղծ հավատում է անհնարինի հանդեպ հավատը հետ բերելու կինոմատոգրաֆի ունակությանը: Հետաքրքիր է, արդյոք շատերը կկարողանան ու կուզեն կիսել այդ հավատը:

Именно поэтому в его способность сделать эту картину уверовали многие — мощная международная команда, в которой, к нашей чести, отыскалось место и для двух российских сопродюсеров, Рубена Дишдишяна и Арама Мовсесяна. В ней были легендарный немецкий продюсер Карл Баумгартнер, не доживший до премьеры, ветеран-сценарист из Штатов Мардик Мартин (он познакомил Акина со своим другом Мартином Скорсезе, благословившим фильм), польский художник-постановщик Аллан Старски, делавший когда-то «Список Шиндлера» и «Пианиста», молодой француз Тахар Рахим, после роли в «Пророке» ставший одной из главных молодых звезд Европы. И многие другие. Снималось все на 35 миллиметров, никакой цифры. Бюджет собрали для европейского фильма солидный, декорации не рисовали на компьютере, а строили по-настоящему. Съемки велись по всему миру — в Иордании, на Мальте, в Канаде, на Кубе. Этот перечень лишь отчасти отражает причудливость путешествия главного героя, сыгранного Рахимом мужчины с неслучайным именем Назарет, который во время резни 1915 года потерял семью, а теперь надеется найти выживших, как оказалось, дочерей-близнецов.
Да, сценарий был задуман тоже очень умно, в полном соответствии с заветом Борхеса, ограничивавшим фантазию рассказчиков до четырех основных историй. Здесь, ясное дело, за базис взят сюжет об Одиссее, хотя Итака у Назарета — виртуальная, не имеющая никакого отношения к давно покинутой Армении, куда он не собирается возвращаться. Его цель — воссоединение семьи.
Рассказав об этом, неизбежно приходится подобраться к главному. Невзирая на честно приложенные усилия, «Шрам» не получился. Главная задача — заставить весь мир сопереживать жертвам геноцида и их наследникам — не выполнена. Те, кто не в курсе, просто не поймут, что случилось: собственно резни, за исключением одной сцены, в картине не показано, ее причины смутно объяснены в начальном титре, социальные и политические последствия попросту выпущены из поля зрения. Ну а те, кто разбирается в вопросе (хотя, конечно, не они были целевой аудиторией), могут даже предъявить авторам претензии, сочтя их фильм несмелой полумерой. Палачи толком не заклеймлены, жертвы остались неотмщенными. Плакать на сеансе «Шрама» будут две категории: чувствительные домохозяйки и те, чьи близкие пострадали или погибли сто лет назад. Но этого недостаточно. Надо, чтобы плакали все.
Вероятно, Акин пал жертвой попытки говорить сразу со всеми на универсальном языке, в прямом смысле слова: в «Шраме» звучат турецкий и арабский, но чаще всего персонажи разговаривают друг с другом по-английски, что звучит довольно анекдотично (по меньшей мере до тех пор, пока действие не переносится в США). По этим же причинам режиссер избегал политических нюансов, без которых невозможно понять подоплеку трагедии, и старался не показывать излишне жестоких сцен — в России фильм, скорее всего, выйдет с маркировкой «12+». Все это отсылает нас к условному кинематографу далекого прошлого, который вдохновлял романтика Акина: в «Шраме» есть даже прямая цитата из «Искателей» Джона Форда. Проблема в том, что сегодняшнему зрителю, если он только не изощренный синефил, этого категорически мало.
Кое в чем можно снять вину за неудачу с плеч Акина, который все-таки очень старался. Само название фильма — оно же его центральная метафора — выбрано чрезвычайно точно. Турок, которому приказано убить Назарета, не решается доделать жуткую работу до конца: он надрезает горло армянина, раня его, но после наступления темноты возвращается, чтобы спасти. В результате Назарет немеет, теряет голос навсегда. Армянский геноцид — колоссальная фигура умолчания, которая остается белым пятном современной истории на протяжении целого века, и кинематографу до сих пор не удалось это изменить. Даже хуже: стоит кому-нибудь взяться за эту тему, и его ждет неудача. Хитроумная попытка канадца Атома Эгояна поместить события резни в контекст снимающегося фильма в итоге придала его картине «Арарат» оттенок излишней двойственности; после этой работы практически каждая следующая картина когда-то модного режиссера оказывалась слабее предыдущей. Пять лет спустя братья Тавиани вернулись к геноциду в «Гнезде жаворонка» — неловком, ходульном, хотя и душераздирающем фильме. За все годы кинематографа самой удачной попыткой затронуть этот материал не в публицистической, а в художественной манере так и осталась лента Артавазда Пелешяна «Мы» 1969 года. Но ее сегодня, увы, мало кто видел.
Некоторые вещи меняются — медленно, постепенно, неотвратимо. Сегодня вряд ли был бы возможен и «Список Шиндлера», фильм нарочито наивный и почти сказочный в своем прекраснодушии. Он остался в прошлом веке. Да и «Пианист», в котором уже не было места чуду, а только неприглядному труду выживания, — тоже в минувшем десятилетии. Сегодня, когда над миром вновь витают призраки войны, все более материальные с каждым днем, в искупление и прощение мало кто поверит. Современный язык, на котором можно говорить на подобные темы, явлен в «Акте насилия» и новейшем «Взгляде тишины» документалиста Джошуа Оппенхаймера, конкурента Акина в нынешнем венецианском конкурсе. Это язык стыда, горечи и безвозвратности. Он не допускает даже надежды на хеппи-энд.
В «Шраме», однако, есть несколько сильных сцен. Одна из них — редкий момент подлинного чуда в невеселой судьбе главного героя. На площади в Алеппо он впервые в жизни попадает на киносеанс под открытым небом. Толпа беженцев, смеясь и плача, смотрит немой фильм Чаплина, и онемевший Назарет на эти минуты перестает чувствовать себя изгоем, переживая что-то вроде счастья. Именно здесь он встречает своего бывшего помощника, который сообщает ему, что его дочери живы. Фатих Акин, похоже, искренне верит в способность кинематографа возвращать веру в невозможное. Интересно, многие ли смогут и захотят эту веру разделить.