9 Սեպտեմբեր 2014 - 13:56 AMT
Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Արարատ» ֆիլմը Թուրքիայի կինոթատրոններում ցուցադրելու հարցը կրկին հայտնվել է օրակարգում:
«Արարատը» Թուրքիայում ցուցադրելու իրավունքը 12 տարի առաջ գնել էր «Բելգեֆիլմ» ընկերության սեփականատեր Սաբահաթթին Չեթինը, սակայն ֆիլմը չէր ցուցադրվել, քանի որ Չեթինը վախեցել էր, որ ֆիլմի ցուցադրումը կվտանգի կինոթատրոնների սեփականատերերի անվտանգությունը:
«Արարատը» չցուցադրելու պատճառներից է եղել նաև Հրանտ Դինքի կարծիքը, թե ֆիլմը հայ-թուրքական հարաբերություններում ներդրում չի ունենա:
Սակայն Չեթինն այժմ կարծում է, որ Թուրքիան այլևս հինը չէ, և ցանկանում է «Արարատը» կինոթատրոններում ցուցադրել, գրում է Ermenihaber.am-ը: Չեթինը տեղեկացրել է, որ բազմաթիվ կինոթատրոններից ֆիլմը ցուցադրելու առաջարկ է ստացել, սակայն չի պարզաբանել,թե երբ ֆիլմը կբարձրանա մեծ էկրան:
Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմը նկարահանվել է 2002 թվականին և պատմում է Մեծ Եղեռնի և դրա ընթացքում ծավալված մի շարք կարևոր դեպքերի, մասնավորապես՝ Վանի հերոսամարտի մասին։ Ֆիլմը նաև զննման է ենթարկում ճշմարտության բնույթը ու դրա ճանաչումն արվեստի միջոցով։ Էգոյանը բացի ֆիլմի ռեժիսորը լինելուց նաև սցենարի հեղինակն է և համապրոդյուսերը։
Իսկ ահա թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի «Սպի» ֆիլմը, որը ընդգրկվել էր Վենետիկի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում, պարզ չէ` կցուցադրվի Թուրքիայում, թե՝ ոչ: Աքինը Վենետիկի կինոփառատոնում ֆիլմի պրիմիերայից առաջ հայտնել էր, որ հոկտեմբերի վերջին ֆիլմը կներկայացնի թուրք հանդիսատեսին: Սակայն, ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Հաբեր թուրք» լրատվական կայքը, դեռևս ոչ մի ընկերություն ֆիլմը չի գնել: Կինոթատրոնների ղեկավարներն էլ Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ չեն ցանկանում ցուցադրել:

Atom Egoyan's Genocide drama "Ararat" may be screened in Turkish cinemas. 12 years ago, Turkey's Belge Film acquired screening rights to the film, which hadn't been shown over the head of the company Sabahattin Cetin's misgivings about the safety of the cinema owners.
The opinion voiced by the editor of Agos weekly Hrant Dink, suggesting the film will not contribute to Turkish-Armenian relations, also affected the decision, Ermenihaber said.
In Egoyan's film, a young man recounts how his life was changed during the making of a film about the Armenian Genocide. It is based loosely on the Siege of Van during the Genocide.
However, Cetin believes that modern-day Turkey may be ready for the movie. Many cinemas offered to show the film, yet no reports were provided as to the date of the screening.
No news is available as to the possibility of a screening of Fatih Akin's "The Cut" in Turkey. According to Haber Turk, none of the local companies expressed interest in acquiring the movie, with cinema owners also unwilling to screen the Genocide drama.
"The Cut" deals with the Armenian Genocide and tells the story of one survivor, Nazareth Manoogian. French-Algerian actor Tahar Rahim plays Nazareth, who is struck mute after narrowly escaping death. Nazareth learns that his twin daughters may still be alive, and journeys across the world in a desperate search to find them./i>