Տաշքենդում ընթացող ըմբշամարտի հունահռոմեական ոճի աշխարհի առաջնությանը 75 կգ քաշային կարգում Հայաստանը ներկայացնող Արսեն Ջուլֆալակյանը եզրափակիչում 4:0 հաշվով հաղթել է խորվաթ Նևեն Զուգաժին՝ դառնալով աշխարհի չեմպիոն: Հայաստանն այս ոճում արդեն 11 տարի է՝ աշխարհի չեմպիոն չէր ունեցել:
Հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում կիսվելով զգացմունքներով, մարզիկը նշեց, որ վաղուց էր երազում այդ հաղթանակին մասին:
«2009-ին Եվրոպայի չեմպիոն դառնալուց հետո միշտ 2-րդ տեղում էի: Զգում էի, որ ուժեղ եմ, բայց ինչ-որ բան պակասում էր: Այս անգամ լիովին կենտրոնացա ու տեսա արդյունքը»,- նշեց նա:
Ավելի վաղ հայ ըմբիշը կիսաեզրափակիչում լարված գոտեմարտում 1:0 հաշվով հաղթել է վրացի Զուրաբ Դաթունաշվիլիին: Այսօր՝ սեպտեմբերի 12-ին, 1/8-րդ եզրափակիչում Ջուլֆալակյանը 12:1 հաշվով հաղթել է ավստրիացի Ֆլորիան Մարչալին, իսկ 1/16-րդ եզրափակիչում 9:0 հաշվով առավելության հասել ադրբեջանցի Էլվին Մուրսալիևի նկատմամբ:
Հայաստանը ներկայացնող մյուս ըմբիշը՝ 85 կգ քաշային կարգում հանդես եկող Արթուր Շահինյանը, առաջին իսկ գոտեմարտում պարտվել է իրանցի Ալի Մոյթաբային և դուրս մնացել հետագա պայքարից:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտիկ Արսեն Ջուլֆալակյանը 2012-ի Օլիմպիադայի արծաթե մեդալակիր է, 2009-ի Եվրոպայի չեմպիոն ու 2012-իբրոնզե մեդալակիր, 2010-իաշխարհի արծաթե և2011-ի, 2013-իբրոնզե մեդալակիր։ 2008 և 2012-ի Օլիմպիադաների մասնակից է, միջազգային կարգի սպորտի վարպետ։
Նա աշխարհի և օլիմպիական չեմպիոն, ըմբիշ Լևոն Ջուլֆալակյանի որդին է։ Հոր ղեկավարությամբ 1998 թվականից սկսել է զբաղվել ըմբշամարտով։ 2001, 2003, 2004-ին դարձել է Հայաստանի պատանեկան չեմպիոն։ 2002-ի պատանեկան Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր է, Եվրոպայի պատանեկան առաջնության կրկնակի մեդալակիր (2003, 2004թթ)։ 2004-ին ճանաչվել է Եվրոպայի լավագույն պատանի մարզիկ,2005-ին՝Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության բրոնզե և 2006-ին՝արծաթեմեդալակիր, 2007-ին աշխարհի պատանեկան առաջնության հաղթող։ 2012-ին ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն մարզիկ։

На проходящем в Ташкенте чемпионате мира по греко-римской борьбе армянский борец Арсен Джулфалакян, выступающий в весовой категории до 75 кг, стал чемпионом мира, одержав победу над хорватом Невеном Зугажем со счетом 4:0.
В дебютном поединке Джулфалакян одержал победу над азербайджанцем Эльвином Мурсалиевым (9:0), затем победил австрийца Флориана Мархла (12:1), а в четвертьфинале оказался сильнее мексиканца Хуана Эскобара. В полуфинале победил грузина Зураба Датунашвили со счетом 1:0.
В прямом эфире Общественного телевидения Армении Джулфалакян признался, что давно мечтал об этой победе.
«Я всегда оказывался на втором месте после того, как стал чемпионом Европы в 2009 г. Я чувствовал, что силен, но чего-то не хватало. В этот раз я полностью сконцентрировался и увидел результат»,- отметил он.
Джулфалакян – серебряный призёр Олимпийских игр 2012 года, чемпион (2009) и бронзовый призер (2012) чемпионатов Европы, серебряный (2010) и бронзовый (2011) призер чемпионатов мира.
В 2010 году, на чемпионате мира проходившем в Москве, проиграв финальную схватку турецкому атлету Сельчуку Чеби стал серебряным призером первенства. Спустя год, в Стамбуле, в 2011 году, занял третье место.
Арсен Джулфалакян родился в семье известного армянского борца, чемпиона мира и олимпийских игр Левона Джулфалакяна. Под руководством отца, в 1998 г., в возрасте 11 лет, начал заниматься борьбой.
В 2001 г. участвовал в чемпионате юниоров Армении, где победил в своей весовой категории. В 2002 г. стал бронзовым призер юниорских Олимпийских игр, в 2003-2004 гг.. становился победителем юниорского чемпионата Армении. Дважды завоевывал медали юношеского чемпионата Европы (2003, 2004 гг), в 2004 г. был признан лучшим спортсменом юниором Европы. Становился бронзовым (2005 г.), а затем серебряным (2006 г.) призером молодежного чемпионата Европы. В 2007 г. стал победителем молодежного чемпионата мира. Впервые выиграл взрослый чемпионат Армении в 2007 году, в возрасте 19 лет.