Թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Սպի» (The cut) ֆիլմը հանվել է «Ստամբուլի մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» Filmekimi կինոշաբաթի ֆիլմացանկից:
Չնայած Facebook-ում հիմնադրամի պաշտոնական էջը ժամանակին հայտնել էր, որ կինոշաբաթում ցուցադրվելու է նաև Աքինի ֆիլմը`այնուամենայնիվ այն ցանկից հանվել է:
Ըստ «Ստամբուլի մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» ներկայացուցիչների տեղեկությունների՝ այն ցանկից հանվել է արտասահմանում ֆիլմը ներկայացնող ընկերությունների պահանջով: Նշվում է, որ այդ որոշումը որևէ քաղաքական ենթատեքստ չունի: Ֆիլմի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ Թուրքիայում «Սպին» մեծ էկրան կբարձրանա, բայց ուշացումով: Այդ իսկ պատճառով էլ չեն ցանկանկացել, որ կինոշաբաթի և կինոթատրոններում ֆիլմի հիմնական ցուցադրության տարեթվերի միջև մեծ տարբերություն լինի, թուրքական T24 լրատվական կայքին հղումով գրում է Ermenihaber-ը:
Ավելի վաղ թուրքական լրատվականները գրել էին, որ դեռևս ոչ մի ընկերություն ֆիլմը չի գնել: Կինոթատրոնների ղեկավարներն էլ Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ չեն ցանկանում ցուցադրել:
Filmekimi-ը կազմակերպվում է յուրաքանչյուր տարվա հոկտեմբեր ամսին և տևում է մեկ շաբաթ: Դրա շրջանակում ցուցադրվում են տվյալ տարվա ամենասպասված ֆիլմերը: Արդեն 13-րդ Filmekimi-ն անցկացվելու է հոկտեմբերի 11-17-ը:

Award winning director Fatih Akin’s Armenian Genocide drama “The Cut” was removed from the list of entries for Filmekimi Istanbul-hosted autumn film week.
Earlier, the drama was posted among the film week participants on the Facebook page of the event organizer Istanbul Foundation For Culture & Arts.
According to the Foundation, the film was removed from the list at the request of foreign representatives of the film who were unwilling to see a major gap between the film’s first screening and its premiere at the cinemas, which was slightly delayed.
According to Ermenihaber, the move carries no political motifs.
“The Cut” tells the story of an Armenian man, Nazareth Manoogian, who after surviving the Genocide learns that his twin daughters may be alive, and goes on a quest to find them. Nazareth’s journey takes him from his village Mardin to the deserts, to Cuba and finally North Dakota.