Թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Սպի» (The cut) ֆիլմը հանվել է «Ստամբուլի մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» Filmekimi կինոշաբաթի ֆիլմացանկից:
Չնայած Facebook-ում հիմնադրամի պաշտոնական էջը ժամանակին հայտնել էր, որ կինոշաբաթում ցուցադրվելու է նաև Աքինի ֆիլմը`այնուամենայնիվ այն ցանկից հանվել է:
Ըստ «Ստամբուլի մշակույթի և արվեստի հիմնադրամի» ներկայացուցիչների տեղեկությունների՝ այն ցանկից հանվել է արտասահմանում ֆիլմը ներկայացնող ընկերությունների պահանջով: Նշվում է, որ այդ որոշումը որևէ քաղաքական ենթատեքստ չունի: Ֆիլմի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ Թուրքիայում «Սպին» մեծ էկրան կբարձրանա, բայց ուշացումով: Այդ իսկ պատճառով էլ չեն ցանկանկացել, որ կինոշաբաթի և կինոթատրոններում ֆիլմի հիմնական ցուցադրության տարեթվերի միջև մեծ տարբերություն լինի, թուրքական T24 լրատվական կայքին հղումով գրում է Ermenihaber-ը:
Ավելի վաղ թուրքական լրատվականները գրել էին, որ դեռևս ոչ մի ընկերություն ֆիլմը չի գնել: Կինոթատրոնների ղեկավարներն էլ Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ չեն ցանկանում ցուցադրել:
Filmekimi-ը կազմակերպվում է յուրաքանչյուր տարվա հոկտեմբեր ամսին և տևում է մեկ շաբաթ: Դրա շրջանակում ցուցադրվում են տվյալ տարվա ամենասպասված ֆիլմերը: Արդեն 13-րդ Filmekimi-ն անցկացվելու է հոկտեմբերի 11-17-ը:

Фильм немецкого режиссера армянского происхождения Фатиха Акина о Геноциде армян «Шрам» исключен из списка осенней недели кино Filmekimi, организованной «Стамбульским фондом культуры и искусства».
Ранее на странице Фонда в социальной сети Facebook сообщалось, что «Шрам» будет показан на неделе кино.
По информации представителей Стамбульского фонда, фильм исключен из списка по требованию компаний, представляющих картину за рубежом. Они заявили, что фильм выйдет на большой экран в Турции, но с некоторым опозданием, поэтому нежелательно, чтобы его показ состоялся во время недели кино во избежание слишком большого перерыва между его премьерой и выходом на экраны кинотеатров. При этом особо отмечается, что это решение не таит в себе никакого политического подтекста, пишет Ermenihaber.
«Думаю, что озлобленность живет в нас с момента рождения. Для меня было интересно раскрыть то, что озлобленность – это процесс перехода с состояния доброты и что существует и противоположное. Эти два понятия взаимосвязаны.
Например, за красивыми частями тела может скрываться злокачественная опухоль. Точно так же, одно и то же лицо может быть способно к совершению как самого доброго поступка, так и жесточайшего преступления.
Мы еще должны выяснить, когда перестанем жить по ту сторону границ, разделенные по религиозной, национальной принадлежности», – рассказал про свои размышления Ф. Акин.