Հայկական CityBugs նախագիծը հաղթել է Երիտասարդական եվրոպական մրցանակաբաշխության (European Youth Award) շրջանակում անցած «Թվային ստեղծագործական միտքը հանուն հասարակական օգուտի» (Digital Creativity for Social Good) մրցույթում: Դրան մասնակցել է 130 մասնակից եվրոպական 49 երկրից։ Հաղթողներին ընտրել է մասնագետներից կազմված միջազգային ժյուրին։ Նրանք 11 երկրից են` Հայաստանից, Ավստրիայից (2), Չեխիայից, Դանիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից (2), Պորտուգալիայից, Սլովակիայից, Շվեդիայից, Շվեցարիայից և Միացյալ Թագավորությունից:
CityBugs-ը հասարակական հարթակ է, որը ստեղծված է լուծելու շրջապատում, առողջապահության ու կրթական ոլորտում, հանրային ծառայություններում առկա խնդիրները։ Նախագծի հեղինակը հայաստանցի երիտասարդներ են։ Օգտագործելով web-հարթակն ու բջջային հավելվածները, քաղաքացիները կարող են CityBugs-ի միջոցով քաղաքային իշխանություններին տեղյակ պահել տարատեսակ խնդիրների մասին (աղբահանություն, առողջապահական ոլորտ, փողոցային լուսավորության կամ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ենթակառուցվածքների խնդիրներ)։
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին ասաց նախագծի մենեջեր ու համահեղինակ Հովհաննես Աղաջանյանը, մեկնելու են Ավստրիա՝ նոյեմբերի 19-ից՝ 21-ը Գրաց քաղաքում մասնակցելու մրցանակաբաշխությանը, որտեղ պետք է ներկայացվեն հաղթող նախագծերը:
«Մի քանի անգամ մասնակցել ենք միջազգային մրցույթների, արդյունքում հայտնվում էինք շորթ-լիստերում։ Այս տարի որոշեցինք մասնակցել եվրոպական այս մրցույթին, դիմեցինք, ուղարկեցինք հայտը, որոշ ժամանակ անց գրեցին ու ասացին, որ արդեն շորթ-լիստում ենք, հաջորդ անգամ, երբ գրեցին, ասացին՝ հաղթել ենք»,- նշեց Հովհաննես Աղաջանյանը։
Բացի այդ, ինտերակտիվ կոնֆերանս է լինելու, որին կմասնակցեն նաև միջազգային մասնագետներ, ICT փորձագետներ, բիզնեսի հեղինակավոր առաջնորդներ: Նախագծերը ներկայացնելուց հետո, hիմնվելով այդ շնորհանդեսների վրա` EYA-ի գրանդ ժուրին կընտրի մեկ ընդհանուր հաղթողի, որը դրամաշնորհ կստանա:
Իմիջիայլոց, CityBugs-ի հեղինակներն արդեն հարթակի զարգացման նոր գաղափարներ ունեն։ Ինչպես նշեց նախագծի համահեղինակը, արդեն նոր գլոբալ մարտավարություն են մշակել․
«Պատրաստվում ենք փոփոխել հարթակը։ Հիմնական նպատակը նաև հանրության ընկալումն ու մտածելակերպը փոխելն է․ ուզում ենք, որ կայքից դուրս մեծ էկոհամակարգ ստեղծվի»,- նշեց նա։
Այս տարվա մրցույթի թեմաներն ու առաջնահերթությունները սահմանվել են Եվրոպայի խորհրդի կողմից ԵՄ 2020-ի ռազմավարության շրջանակում: Եվրոպայի «թվային հանրության» ներկայացուցիչները ցուցադրել են, թե ինչպես ՏՏ ոլորտի ու բջջային հեռախոսների կիրառումը կարող է հանգեցնել որոշ խնդիրների լուծմանը:
«Հրաշալի է իմանալ, որ բազմաթիվ երիտասարդներ պատրաստ են փոխել ապագան: Նրանք իսկապես ոգեշնչել են ինձ իրենց նորարարական նախագծերով»,- նշել է ժյուրիի անդամ, սերբիական Nomcentar–ի հիմնադիր ու սեփականատեր Դուշիցա Բիրովլեվիչը:
Մրցանակաբաշխությունը 2012-ից նախաձեռնում է Նոր մեդիայի միջազգային կենտրոնի պատվավոր նախագահ Պիտեր Բրուքը։ Արդեն 3-րդ տարին է՝ մրցույթն անցնում է Եվրոպայի խորհրդի, ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ու Unido-ի հովանու ներքո։ Դրա հիմնական նպատակն է խրախուսել մինչև 30 տարեկաններին հասարակական արժեք ունեցող նախագծեր ստեղծել։

The Armenian project ‘CityBugs’ was named among the winners of Europe’s unique “Digital Creativity for Social Good” contest. Prof. Peter A. Bruck, honorary chairman of the International Center for New Media and initiator of the European Youth Award (EYA), has announced the EYA winners 2014 selected by an international expert jury.
‘CityBugs’ stood out of 130 submissions from 49 European countries. The project was developed by young and smart social entrepreneurs from Armenia who bundled their forces to set new creativity and innovation standards in the digital world. ‘CityBugs’ is a social platform to enable solutions for critical issues affecting the environment, health, education, public services and more. Committed citizens can access CityBugs using the web platform or a mobile application, reporting any relevant issue (whether garbage removal, health care problems, missing zebras and street lighting, or infrastructure for the disabled) to municipal authorities.
This year’s competition focused on European challenges and priorities as defined by the EU strategy 2020 and the Council of Europe. How these can be achieved by the creative use of IT and Mobiles, has been demonstrated by Europe’s cunning digital natives. “To know that there are so many young people who are caring to change the future, is awesome! They really inspired me with their innovative projects!” says juror Dušica Birovljević, founder and owner of Nomcentar in Serbia.
The winning projects origin from eleven different countries – Armenia, Austria (2),the Czech Republic, Denmark, France, Germany (2), Portugal, Slovakia, Sweden, Switzerland and the United Kingdom. The young bright minds behind the projects are invited to the EYA Festival in Graz, Austria, from November 19-22, as reward for their great achievements. There they will participate in an interactive conference with international creative thinkers, ICT experts, business and opinion leaders. During this three-days knowledge-event they will present their inspiring high-impact projects in front of a high-level audience. Based on their presentations, the EYA Festival Grand Jury will select one overall winner.
Called into life by Prof. Peter A. Bruck, honorary chairman of the International Center for New Media, in 2012, the European Youth Award (EYA) is a leading European competition honoring excellence in the use of Internet and mobile applications for social empowerment. Conducted under the patronage of the Council of Europe, UNESCO and Unido, EYA as annual contest seeks to motivate young people under the age of thirty to produce socially-valuable digital projects that address the goals defined by the Council of Europe and Europe 2020.