ԵՄ ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն կարծում է, որ ԵՄ-ի համար եկել է Եվրասիական միության հետ պաշտոնական կապերի հաստատման ու Եվրամիության և Մաքսային միության միջև ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու շուրջ բանակցություններ սկսելու ժամանակը: Այս մասին Ֆյուլեն հայտարարել է Կիևում` Յալթայի եվրոպական ռազմավարության (YES) 11-րդ ամենամյա հանդիպմանը:
«Մեզ հետևողական քաղաքականություն է անհրաժեշտ Ռուսաստանի նկատմամբ… Եկել է «Ազատ տնտեսական գոտի՝ Լիսաբոնից Վլադիվոստոկ» և նման այլ կարգախոսների հետևում չթաքնվելու ժամանակը: Դրան պետք է որոշակի բովանդակություն հաղորդվի, բովանդակություն, որը առևտրական, տնտեսական համագործակցությունից հեռուն կգնա: Եվ որ հնարավոր լինի վերականգնել վստահությունն անվտանգության առումով, անվտանգության համակարգի հանդեպ… Կարծում եմ, այս «խաղում» խաղադրույքները մեծացնելու ժամանակն է: Եկել է ժամանակը, ինձ թվում է, որպեսզի Եվրամիությունը Եվրասիականի, Մաքսային միության հետ բարձր մակարդակում պաշտոնական կապեր հաստատի»,-ասել է Ֆյուլեն:
«Կարծում եմ, պետք է սկսել Եվրոպական ու Մաքսային միությունների միջև ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու վերաբերյալ բանակցությունները: Ես այդպես եմ կարծում: ԵՄ ղեկավարները պետք է առաջարկեն համագործակցության ամողջական ծրագիր»,- ասել է Ֆյուլեն, հաղորդում է Unian.net-ը:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 1-ին կարգադրեց ստորագրել Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը:
Ըստ փաստաթղթի, Պուտինն ընդունել է կառավարության առաջարկը ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին: «Համարել նպատակահարմար պայմանագրի ստորագրումը, նախատեսված սույն կարգադրությամբ, Գերագույն Եվրասիական տնտեսական միության նիստում պետությունների ղեկավարների մակարդակով», ասվում է ՌԴ նախագահի կարգադրության մեջ:
Օգոստոսի 7-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց Հայաստանի անդամակցությանը ԵՏՄ-ին: Օրերս Մինսկում Մաքսային միության անդամ պետությունների ղեկավարների հանդիպման ավարտին նվիրված ճեպազրույցում Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը հայտարարեց, որ հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում կանցնեն բանակցություններ, որի շրջանակում նախատեսվում է լուծել ԵՏՄ-ին Հայաստանի ու Ղրղզստանի անդամակցության հարցը:
Օգոստոսի 9-ին Սոչիում կայացած հանդիպմանը Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը քննարկեցին ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու ժամկետներն ու պայմանները: Ինչպես ասաց ՌԴ նախագահը, փաստաթուղթը կարող է ստորագրվել արդեն աշնանը:
Հուլիսի 17-ին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է լրագրողներին, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագիրը կստորագրվի հոկտեմբերին: «Մինչև հոկտեմբերի վերջ մենք կանդամակցենք ԵՏՄ-ին: Մնացածի մասին կհայտնի կառավարության մամուլի ծառայությունը»,-ասել է Աբրահամյանը:
Այն մասին, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին պայմանագիրը կստորագրվի առաջիկայում, հայտարարվել է հուլիսի 11-ին Սոչիում Հովիկ Աբրահամյանի և նրա ռուս գործընկեր Դմիտրի Մեդվեդևի հանդիպման ավարտին:Ինչպես հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը, զրույցի ժամանակ Աբրահամյանն ու Մեդվեդևը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճի կապակցությամբ և վստահություն են հայտնել, որ աճը կշարունակվի նաև ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո:

Еврокомиссар по вопросам расширения и Европейской политики соседства Штефан Фюле считает, что для ЕС пришло время установить официальные связи с Евразийским союзом и начать переговоры относительно создания зоны свободной торговли между Евросоюзом и Таможенным союзом. Об этом Фюле заявил в ходе 11-й Ежегодной встречи Ялтинской Европейской Стратегии (YES) в Киеве.
«Нам нужна последовательная политика относительно России… Пришло время не прятаться за лозунгами типа: «Свободная экономическая зона от Лиссабона до Владивостока». Нужно дать определенное содержание этому, содержание, которое пошло бы дальше, чем торговое, экономическое сотрудничество. И чтобы можно было возобновить доверие в структуре безопасности, доверие к структуре безопасности… Я думаю, что нам нужно поднять ставки в этой «игре». Пришла пора, как мне кажется, для официальных связей на высоком уровне сотрудничества Европейского Союза с Евразийским, с Таможенным союзом», – сказал Фюле.
«Я думаю, что нужно начать переговоры относительно соглашения о зоне свободной торговли между Европейским и Таможенным союзами. Я так считаю. Пришло время для руководителей ЕС не просто предлагать фрагменты, как мы это сделали вчера в Брюсселе, а пусть будет целостная картина», – сказал Фюле, сообщает УНИАН.
Не исключено, что договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу будет подписан 10 октября в Минске по итогам переговоров лидеров стран участниц ЕАЭС.
1-го сентября президент России Владимир Путин подписал распоряжение о подписании Договора о присоединении Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе.
Согласно документу, Путин принял предложение правительства о присоединении Армении к ЕАЭС. «Считать целесообразным подписать договор, предусмотренный настоящим распоряжением на заседании Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств», – отмечается в распоряжении российского президента.
7-го августа правительство России одобрило договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС).
На брифинге по итогам встречи глав государств Таможенного союза в Минске президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что 10 октября в Минске пройдут переговоры, в рамках которых планируется решить вопрос о принятии в Евразийский экономический союз Армении и Кыргызстана.
9-го августа в ходе двусторонней встречи в Сочи президенты Армении и России Серж Саргсян и Владимир Путин обсудили сроки и условия присоединения Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), документ по которому, как сказал президент РА, может быть подписан уже осенью текущего года.
17-го июля премьер-министр Армении Овик Абрамян заявил журналистам, что соглашение о вступлении Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) будет подписано до конца октября. «До конца октября мы вступим (в ЕАЭС). Обо всем остальном сообщала пресс-служба правительства», – сказал Абрамян.
О том, что договор о членстве Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) будет подписан в ближайшее время, было заявлено и 11 июля в Сочи по итогам встречи премьер-министра Армении Овика Абраамяна и его российского коллеги Дмитрия Медведева. Как сообщает пресс-служба правительства, во время беседы Абрамян и Медведев выразили удовлетворение в связи с увеличением объема двустороннего товарооборота между странами и выразили уверенность в том, что он продолжит расти со вступлением Армении в Евразийский экономический союз.