Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդում ընթացող ըմբշամարտի աշխարհի առաջնության խաղային վերջին օրը Հայաստանը ներկայացնող 98 կգ քաշային Արթուր Ալեքսանյանը դարձավ աշխարհի չեմպիոն` 50 վայրկյանի ընթացքում հաղթելով գերմանացի Օլիվեր Հասլերին:
Մենամարտից հետո տեղական ԶԼՄ-ներին հարցազրույցում Արթուր Ալեքսանյանը նշեց, որ հաղթեց Օլիմպիադայի չեմպիոն Իրանի ներկայացուցիչ Ռեզաեի Գասեմ Գոլամրեզանին՝ հասնելով ռևանշի 2012-ին Լոնդոնում կրած պարտության համար:
«Շատ ծանր գոտեմարտ ստացվեց, բայց հասա իմ նպատակին և դարձա աշխարհի չեմպիոն: Հույս ունեմ հանդես գալ մինչև 2020-ի Օլիմպիադան ու լինել լավագույնը»,- նշեց նա:
Հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում մարզիկի հայրը՝ մարզիչ Գևորգ Ալեքսանյանը, նշեց, որ սա նրա համար երջանիկ պահ է թե որպես ծնող, թե որպես մարզչի։
«Անբացատրելի է, պետք է ապրես այդ երջանկությունը, չեմ կարող բացատրել՝ ինչ եմ հիմա զգում։ Երկար էի սպասել այս հաղթանակին։ Անցած տարի Արթուրը ձեռքից բաց թողեց ոսկին, այս տարի արեց ամեն ինչ ու հաղթեց»։
Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանն իր հերթին նշեց, որ մարզիկների ելույթը «մեր ազգի ուրախությունն էր, պետք է ազգովի ուրախանանք»։
«Երկու ոսկե մեդալով վերադառնալը լուրջ հաջողություն է»,- ասաց նա։
Մինչև այդ Ալեքսանյանն առավելության էր հասել իրանցի, բելառուս, հունգարացի ու թուրքմենստանցի մարզիկների հանդեպ։
Երկու օր առաջ՝ սեպտեմբերի 12-ին, 75 կգ քաշային Արսեն Ջուլֆալակյանը նույնպես ոսկի էր նվաճել։
Արթուր Ալեքսանյանը Եվրոպայի եռակի չեմպիոն է, 2012-ի Օլիմպիադայի բրոնզե մեդալակիր, 2013-ի աշխարհի փոխչեմպիոն։Ըմբշամարտով սկսել է զբաղվել 2000-ից, նրան մարզել է հայրը՝ Հայաստանի վաստակավոր մարզիչ Գևորգ Ալեքսանյանը։ 2007-10 թթ․ մասնակցել է երիտասարդական մրցումների։ 2010-ին ճանաչվել է Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր, ինչպես նաև իր՝ մինչև 84 կգ քաշայի կարգում աշխարհի չեմպիոն երիտասարդների մեջ։
2011-ին Ալեքսանյանը փոխել է քաշային կարգն ավելի ծանրի։ Հայաստանի մեծահասակների առաջնությունում հաղթանակից հետո մարզիկն ընդգրկվել է ազգային հավաքականի կազմում։ Իր դեբյուտային Եվրոպայի առաջնությունում, որն անցնում էր Դորտմունդում, հասել է եզրափակիչ՝ զիջելով բելառուս մարզիկին։ 2012-ին Բելգրադում դարձել է Եվրոպայի առաջնության ոսկե մեդալակիր, ևս մեկ ոսկի նույն առաջնությունից բերել է հաջորդ տարի՝ 2013-ին։ Առաջին «եվրոպական» ոսկուց հետո Ալեքսանյանը դարձել է Սոֆիայում անցնոց վարկանիշային մրցաշարի առաջատար, ինչն էլ նրան հնարավորություն է տվել մասնակցել 2012-ի Օլիմպիական խաղերին, որտեղ էլ նվաճել է իր բրոնզե մեդալը։

На проходящем в Ташкенте чемпионате мира по греко-римской борьбе армянский борец Артур Алексанян, выступающий в весовой категории до 98 кг, стал чемпионом мира, одержав победу над немцем Оливером Хаслерым.
В интервью местным СМИ Алексанян заявил, что в этот раз смог одержать победу над олимпийским чемпионом, представителем Ирана Резаи Гасемом, которому уступил в лондонской олимпиаде.
«Это был тяжелый бой, но я достиг своей цели и стал чемпионом мира. Надеюсь, что буду выступать до Олимпиады в 2020-м, и буду лучшим»,- отметил он.
В прямом эфире Общественного телевидения Армении отец борца – тренер Геворг Алексанян отметил, что для него, как для отца и тренера, это счастливый момент.
«Не могу выразить словами то, что сейчас чувствую. Чтобы понять мое счастье нужно его пережить. Я очень долго ждал эту победу. В прошлом году Артур упустил золото, в этом же году он сделал все правильно и выиграл»,- отметил Алексанян-старший.
Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян в свою очередь отметил, что все армяне должны гордиться нашими чемпионами.
«То, что мы вернемся с ЧМ с двумя золотыми медалями – это большая удача»,- сказал он.
До этого, 12-го сентября, еще одну золотую медаль завоевал борец Арсен Джулфалакян, выступавший в весовой категории до 75 кг.
Артур Алексанян – трехкратный чемпион Европы (2012, 2013, 2014 гг.), призёр Олимпийских игр 2012 г., чемпион Армении 2011 г., мастер спорта Армении международного класса. Алексанян Начал заниматься греко-римской борьбой в 2000 году под руководством своего отца, заслуженного тренера Армении Геворка Алексаняна. В 2007—2010 годах выступал в юниорских соревнованиях, в 2010 году стал серебряным призёром чемпионата Европы и чемпионом мира среди юниоров в весовой категории до 84 кг.
В 2011 году Артур Алексанян перешёл в более тяжёлую весовую категорию. После победы на чемпионате Армении среди взрослых был включён в состав национальной сборной страны. На дебютном для себя чемпионате Европы в Дортмунде дошёл до финала, где уступил белорусскому борцу. В 2012 году на чемпионате Европы в Белграде завоевал золотую медаль. Вскоре после этого Артур Алексанян стал победителем лицензионного турнира Софии и получил право выступить на Олимпийских играх в Лондоне. В четвертьфинале олимпийского турнира он проиграл будущему чемпиону Гасему Резаи (Иран), но в дальнейшем, победив борцов из Турции и Кубы, выиграл бронзовую медаль.