Հյուսիսային Իրաքից Թուրքիա փախած մոտ 30 հազար եզդի պատրաստ է և ցանկանում է Հայաստան տեղափոխվել: Այդ մասին «Ժամանակ» թերթին է հայտնել եզդիների «Սինջար» ազգային միավորման խորհրդի ղեկավար Բորիս Մուրազին: Նա նշել է, որ եզդիների վերաբնակեցումն իրականացնելու համար անհրաժեշտ ուղիներ չկան, հարցը կարելի է լուծել միայն պետության բարի կամքի առկայության դեպքում:
Մուրազին հայտնել է նաև, որ Թուրքիայում հայտնված եզդիները վստահ չեն, որ հալածանքների չեն ենթարկվի: «Անհրաժեշտության դեպքում Թուրքիան կպաշտպանի ծայրահեղական իսլամիստների շահերը, ինչպես դա եղավ Բաթմանում 1974 թվականին (խոսքը եզդիների ջարդերի մասին է Բաթման քաղաքի արվարձանում):
Ավելի վաղ եզդիների ակտիվիստ Խդր Հաջոյանը հայտնել էր, որ ՀՀ և ԼՂՀ իշխանությունները պատրաստ են ընդունել եզդի փախստականներին, սակայն տեղափոխումը դժվարանում է, քանի որ Թուրքիան չի ցանկանում համագործակցել հայերի հետ այս հարցում: Պաշտոնական Ստեփանակերտը հաստատել է, որ պատրաստ է ընդունել Իրաքից փախած եզդիներին և տեղավորել նրանց:
Իրաքի հյուսիսում եզդիների կոմպատկտ բնակության շրջանները հայտնվել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության հսկողության տակ: Գրավված տարածքներում ահաբեկիչ իսլամիստները էթնիկ զտումներ ու ջարդեր են իրականացնում, որոնց զոհերի թիվն, ըստ նախնական տվյալների, հասել է 20 հազարի եզդիների շրջանում, տասնյակ հազարավոր եզդիներ ստիպված են եղել լքել իրենց տները:
Ամռան սկզբին «Իսլամական պետության» զինյալները գրավեցին մի շարք բնակավայրեր Սիրիայի արևելքում և սկսեցին առաջանալ դեպի Իրաքի սահմանները: Ծայրահեղականները հաջողության են հասել նաև իրաքյան տարածքներում՝ վերահսկողություն սահմանելով երկրի արևմուտքում մի քանի քաղաքների վրա: Հուլիսի վերջում նրանք հայտարարեցին Իրաքի ու Սիրիայի տարածքում խալիֆայության ստեղծման մասին:
Զինված հակամարտությունն Իրաքի հյուսիսում սկսվեց «Իսլամական կազմակերպության» գրոհից հետ Մոսուլի ուղղությամբ, որն ահաբեկիչները գրավեցին հունիսի լույս 10-ի գիշերը: Ըստ որոշ գնահատականների, 1300 զինյալներ գրավեցին Նայնավա գավառի կառավարական հաստատությունները, բանակային օբյեկտները և Մոսուլի միջազգային օդանավակայանը: Մոտ 500 հազար բնակիչներ փախան քաղաքից: Գրոհայինները զանգվածային մահապատիժներ են իրականացնում Իրաքի բանակի զինծառայողների ու բնակիչների շրջանում գրավյալ տարածքներում: Հայտնի է առնվազն մի քանի հարյուր սպանվածների մասին: Մարտական գործողություններն ուղեկցվում են զանգվածային բնաջնջմամբ: Ըստ արևմտյան երկրների ԶԼՄ-ների, հակամարտության գոտում արդեն մոտ 10 հազար քրիստոնյա ու եզդի է սպանվել:
Մի շարք արևմտյան երկրներ աջակցություն են ցուցաբերում Իրաքի զորքերին ու քրդական զինյալ կազմավորումներին, որոնք պայքարում են ԻՊ իսլամիստների դեմ: Այս պահի դրությամբ օժանդակությունը սահմանափակվում է օդային հարվածներով ու զենքի առաքումներով, ինչպես նաև հետախուզական տվյալների փոխանցմամբ, սակայն ձևավորվում է միջազգային կոալիցիա ԻՊ դեմ, որին կարող է անդամակցել մոտ 30 երկիր: Վաշինգտոնը հաստատել է, որ պատրաստակամ է ռմբակոծել ԻՊ դիրքերը ոչ միայն Իրաքում, այլ նաև Սիրիայում: «Մենք հետևողականորեն կհետապնդենք երկրին սպառնացող ահաբեկիչներին, որտեղ էլ նրանք լինեն: Դա նշանակում է, որ ես առանց տատանվելու գործողություններ կսկսեմ ԻՊ դեմ ինչպես Սիրիայում, այնպես էլ Իրաքում»,-ասել է ԱՄՆ նախագահ Օբաման իր հայտարարության մեջ:

До 30 тысяч езидов, сбежавших из Северного Ирака в Турцию, готовы и хотят переселиться в Армению. Об этом газете «Жаманак» сообщил руководитель совета национального объединения езидов «Синджар» Борис Мурази. Он отметил, что необходимых путей для осуществления переезда езидов нет, вопрос можно решить лишь при наличии доброй воли у государства.
Мурази сообщил, что езиды, оказавшиеся в Турции, не уверены, что против них не будет применены гонения. «При необходимости Турция будет защищать интересы крайних радикальных исламистов, как уже было в Батмане в 74-м году (имеются в виду погромы езидов в окрестностях города Батман – прим. ред.)»
Ранее езидский активист Хдр Хаджоян сообщал, что власти Республики Армения и НКР готовы принять езидских беженцев, однако процесс переезда затрудняется, так как Турция не желает сотрудничать с армянами в данном вопросе. Официальный Степанакерт подтверждал готовность принять и разместить беженцев-езидов из Ирака.
Районы компактного проживания езидов на севере Ирака находятся под контролем боевиков из террористической организации Исламское Государство Ирака и Леванта. На захваченных территориях исламисты устроили этнические чистки и погромы, жертвами которых, по предварительным данным, стало до 20 тысяч езидов, десятки тысяч были вынуждены покинуть свои дома.
В июне группировка «Исламское государство» объявила о создании Исламского халифата на захваченных территориях Ирака и Сирии и призвала всех джихадистов присягнуть себе на верность. Тогда же она сменила название на ИГ.
Вооруженный конфликт на севере Ирака вступил в фазу резкой эскалации после недельного наступления частей организации «Исламское государство» на второй по величине город Мосул, которая совместно с силами других суннитских группировок захватила большую часть города в ночь с 9 на 10 июня 2014 года. Военные операции ИГ зачастую сопровождаются этническими чистками, погромами на религиозной почве и массовыми расстрелами сирийских и иракских солдат, чиновников и мирных жителей. Особенно это касается немусульман – езидов и христиан. Счет погибших в ходе расправ ИГ идет на тысячи.
На данный момент ряд западных стран оказывают помощь иракским войскам и курдским вооруженным формированиям, ведущим борьбу против исламистов ИГИЛ. На данный момент помощь, ограничивается ударами с воздуха и передачей оружия и разведданных, однако формируется международная коалиция по борьбе с ИГИЛ, куда могут войти до 30 стран. Ранее Вашингтон подтвердил готовность бомбить позиции Исламского Государства не только в Ираке, но и в Сирии. «Мы будем преследовать террористов, угрожающих стране, где бы они ни находились. Это означает, что я без колебаний начну действия против ИГ в Сирии также, как и в Ираке», – заявлял президент США Барак Обама заявлял в обращении к нации.