Հայաստանի տնտեսությունը շարունակում է զգալ Ռուսաստանում պատժամիջոցների պատճառով արձանագրված անկման բացասական հետևանքները: Ինչպես ասվում է Moody's Investors Service հաղորդագրության մեջ, հիմք ընդունելով առաջին կիսամյակում նետտո-արտահանման և մասնավոր դրամական փոխանցումների սպասվածից ավելի զգալի կրճատումը, ՀՆԱ աճի կանխատեսումը 3,2 տոկոսից նվազեցվել է մինչև 2,1 տոկոս 2014-ին և 3,6 տոկոսից մինչև 2,3 տոկոս 2015-ին:
«Այնուամենայնիվ, կառավարության խելամիտ ֆինանսական քաղաքականությունը և մակրոտնտեսական կայունությունը հիմնավորում է «կայուն» կանխատեսմամբ BA2 վարկանիշն»,-ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ:
Moody's-ը նշում է անմիջական և անուղղակի ռիսկերը Հայաստանի համար Ռուսաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ: Ռուսաստանին է բաժին ընկնում Հայաստանի ներկրման և արտահանման ընդհանուր ծավալի մոտ մեկ քառորդը, 2008-2012 թթ. ուղիղ արտասահմանյան ներդրումների գրեթե 45 տոկոսը, իսկ դրամական փոխանցումները Ռուսաստանից կազմում են ընդհանուր գումարի 90 տոկոսը: Դրամական փոխանցումների կտրուկ նվազումը, որոնք կազմում են Հայաստանի ՀՆԱ 15 տոկոսը, տնտեսական վիճակի վատթարացման պատճառ կդառնան:
Նշվում է, որ Հայաստանի վարկանիշը կարող է բարձրանալ, եթե երկրում իրականացվող կառուցվածքային բարեփոխումները հանգեցնեն տնտեսության առավել հավասարակշռված աճի ու բալանսի պակասուրդի զգալի կրճատման:
Ռուսաստանի դեմ արևմտյան երկրների սահմանած պատժամիջոցների հետևանքով նվազել են էկոնոմիկայի աճի տեմպերը, գնաճ է արձանագրվել, հարվածի տակ է հայտնվել ռուբլին: 2014-ի արդյունքներով ԱՄՀ-ն ռուսական ՀՆԱ 0,2 տոկոս աճ է ակնկալում:
Պատժամիջոցներ են սահմանվել մի շարք բանկերի, պաշտպանական ու էներգետիկ ոլորտի ընկերությունների դեմ: Ռուսական ընկերություններին արգելել են վարկեր վերցնել արևմուտքից 30 օրը գերազանցող ժամկետով, արգելվել են երկակի նշանակության ապրանքների առաքումը Ռուսաստան, հորատման և երկրաբանական հետախուզման համար նախատեսված աշխատանքների վարկավորումը: Ռուսաստանը պատասխանեց դրան պարենային ապրանքների համար սահմանված էմբարգոյով:

Армянская экономика продолжит ощущать негативные последствия спада в России из-за санкций. Как говорится в сообщении Moody's Investors Service, основываясь на более ощутимом, чем ожидалось, сокращении нетто-экспорта и уменьшении объема частных трансфертов в первом полугодии, прогноз роста ВВП снижен с 3,2 до 2,1% в 2014 году и до 2.3 с 3,6% в 2015 году.
«Тем не менее, благоразумная финансовая политика правительства и макроэкономическая стабильность поддерживают рейтинг BA2 с прогнозом «стабильный», – говорится в сообщении агентства.
Moody 's отмечает прямые и непрямые риски для Армении в связи со сложившейся вокруг России ситуации. На долю России приходится почти четверть общего объема импорта и экспорта Армении, также в среднем почти 45% прямых иностранных инвестиций в 2008-2012, а денежные переводы из России составляют 90% от общей суммы трансфертов. Резкое сокращение трансфертов, которые составляют 15% ВВП Армении, приведет к ухудшению ситуации в экономике.
Отмечается, что рейтинг Армении может быть повышен, если структурные реформы, реализуемые страной, приведут к более сбалансированному росту экономики и значительному сокращению дефицита баланса.
Санкции, введенные западными странами против России из-за ситуации на востоке Украины, сократили темпы роста экономики, разогнали инфляцию и ударили по рублю. По итогам 2014 года МВФ ожидает роста российского ВВП в 0.2%.
Санкции введены против ряда банков, компаний оборонного сектора и энергетики. Российским компаниям запретили брать кредиты на западе на срок более 30 дней, запрещены поставки в Россию продукции двойного значения, осуществления работ по бурению и геологоразведки. Россия ответила на санкции продовольственным эмбарго.