2014 թվականի օգոստոսին Ամերիաբանկի վարկային պորտֆելը հատել է 200 մլրդ դրամի շեմը (մոտ $500 մլն): Այս մասին սեպտեմբերի 17-ին կայացած բրիֆինգի ժամանակ հայտարարեց բանկի կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյան` նշելով, որ 2013-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ բանկի վարկային պորտֆելը կազմել է 460 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Այսինքն, արդեն ունենք մոտ 45 մլն դոլարի վարկային պորտֆելի աճ: Ընդ որում, կորպորատիվ վարկերը կազմում են ամբողջ վարկային պորտֆելի 82%-ը: Այս տարվա առաջին 7 ամիսներին արձանագրել ենք վարկային պորտֆելի 10% աճ: Պլանավորում ենք մինչև տարեվերջ այն հասցնել 550 մլն դոլարի, իսկ դա էլ նշանակում է, որ վարկային պորտֆելը մեկ տարում ավելանալու է 90 մլն դոլարով կամ 17%-ով»,- նշեց նա` մանրամասնելով, որ կորպորատիվ վարկային պորտֆելն էլ բաժանվում է երկու մասի` խոշոր և ՓՄՁ:
Գագիկ Սահակյանի խոսքով, տարեսկզբից միայն ՓՄՁ վարկավորման պորտֆելի աճը կազմել է 29,4%, որն աննախադեպ ցուցանիշ է, իսկ խոշորինը` 13,2%. «Առաջին հայացքից 13,2 % կարող է փոքր թվալ, բայց փաստացի թվով էլի շատ մեծ ցուցանիշ է»:
Անդրադառնալով տնտեսության սեկտորներին` բանախոսը նշեց, որ բանկը մեծապես հետաքրքրված է և առաջնահերթություն է տալիս վերականգնվող էներգետիկայի ու հանքարդյունաբերության ոլորտներին, որոնք վարկավորման տեսանկյունից քիչ ռիսկային ու առավել հեռանկարային են:
«Էներգետիկայի առումով ամեն ինչ բավական պարզ ու հստակ է. կա հստակ սակագին որոշակի ժամանակաշրջանի համար, ինչը հնարավորություն է տալիս երկարաժամկետ բիզնես ծրագիր մշակել, պլանավորել: Այս ոլորտում պատրաստ ենք գնալ երկար, դեռևս չիրականացված պրոեկտների: 2014-ի առաջին կիսամյակի կտրվածքով այս ոլորտի վարկավորմանը հատկացրել ենք 17 մլրդ դրամ: Մեզ համար հետաքրքիր բիզնես է հանքարդյունաբերությունը: Գործակցում ենք Հայաստանում գործող կարելի է ասել բոլոր խոշոր հանքարդյունաբերողների հետ: Իհարկե, այստեղ էլ միջազգային շուկայում գների փոփոխության ռիսկը կա, բայց մեզ համար շատ հետաքրքիր բիզնես է: Հետաքրքրված ենք նաև ջերմոցային տնտեսությւոններ վարկավորմամբ, որը սկսեցինք 2013 թվականից և ակտիվ զարգացնում ենք»,- նշեց բանկի կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Գագիկ Սահակյանը:
Որպես բանկի համար հետաքրքիր ճյուղ բանախոսը նշեց նաև գյուղատնտեսական մթերքների մշակումն ու արտահանումը` կապված Ռուսաստանի հանդեպ կիրառվող պատժամիջոցնեի ֆոնին պահանջարկի աճին. «Առաջիկայում պատրաստվում ենք ավելի շատ ուշադրություն դրաձնել գյուղատնտեսությանը, վերամշակող արդյունաբերությանը: Մեր գնահատականներով, պատժամիջոցները դեռ մի քանի ամիս կշարունակվեն»:
Ամերիաբանկը կորպորատիվ հաճախորդների համար որևէ նոր փաթեթ առաջիկայում չի պատրաստվում առաջարկել, քանի որ բանկի աշխատելաոճը պարտադրում է անհատական մոտեցում յուրաքանչյուր հաճախորդի:
«Կորպորատիվ հաճախորդների համար ընդհանուր առաջարկ Ամերիաբանկը չունի, քանի որ յուրաքանչյուրին ցուցաբերվում է անհատական մոտեցում: Բանկը չունի 2 կորպորատիվ հաճախորդ` նույն պայմաններով. մեկի մոտ տոկոսն է բարձր, մեկի պահանջն է բոլորովին այլ է: Ամենակարևորը հաճախորդի հետ հանդիպման ժամանակ նրա կարիքները բացահայտելն է: Գուցե նա գալիս է վարկի համար, բայց նրան առաջարկենք բոլորովին այլ պրոդուկտ:
Մեր հիմնական քաղաքականությունն է, որ մեր կորպորատիվ հաճախորդը գոհ լինի բանկի սպասարկումից, բանկի հետ աշխատելը պետք է լինի հաճելի: Մեր բանկում գործում է հաճախորդի մենեջերի տեխնոլոգիան, երբ հաճախորդը գործացության ամբողջ ընթացքում ` հաշիվ բացելուց, մինչև գործարքներ, շփվում է մեկ մարդու հետ:
Մեզ համար կարևոր է անհատական մոտեցումը, կարիքների բացահայտումն ու սպասարկման որակը: Ժամանակը փոխվել է: Հիմա ոչ թե հաճախորդն է գալիս դեպի բանկ, այլ մենք ենք գնում դեպի հաճախորդը, զանգում ենք, գնում ենք, ներկայանում ու ներկայացնում ենք մեր պրոդուկտները: Հաճախորդի հետ անկեղծ, հետևողական լինելը, դա է մեր հիմնական աշխատաոճը»,- մանրամասնեց Գագիկ Սահակյանը:

Кредитный портфель Америабанка в августе 2014 года преодолел рубеж в 200 млрд драмов (примерно $500 млн.). Об этом на брифинге 17 сентября заявил директор банка по линии корпоративных клиентов Гагик Саакян, отметив, что по состоянию на 31 декабря 2013 кредитный портфель банка составлял $460 млн.
«То есть, мы уже зафиксировали рост кредитного портфеля примерно на $45 млн. При этом корпоративные кредиты составляют примерно 82% от всего портфеля. В течение 7 месяцев этого года мы зафиксировали 10%-ый рост кредитного портфеля. Планируем до конца года довести его до $550 млн., а это означает, что за год корпоративный портфель увеличится на $90 млн. или на 17%», – отметил Саакян.
По словам Гагика Саакяна, с начала года только рост портфеля кредитования малого и среднего бизнеса составил 24,9%, что является беспрецедентным показателем, портфель кредитования крупного бизнеса – 13,2%: «С первого взгляда, показатель в 13,2% может показаться небольшим, но фактически это довольно серьезный показатель».
Говоря о секторах экономики, Саакян отметил, что банк заинтересован и отдает приоритет сфере возобновляемой энергии и горнодобывающей промышленности, которые с точки зрения кредитования наиболее перспективны.
«В сфере энергетики все довольно просто и четко: есть четкий тариф для определенного периода времени, что позволяет разработать долгосрочную бизнес-программу. В этом направлении мы готовые к реализации долгосрочных и совершенно новых проектов. По состоянию на первое полугодие 2014 года на кредитование этой сферы мы выделили 17 млрд. драмов. Для нас интересным бизнесом является и горнодобывающая промышленность, хотя, конечно, и здесь есть риск изменения цен на рынке. Мы заинтересованы и в кредитовании парниковых хозяйств, к которому мы приступили с 2013 года и активно развиваем», – сказал он.
В качестве интересного для банка направления он отметил также производство и экспорт сельскохозяйственной продукции в контексте повышающегося спроса на фоне введенных в отношении России санкций: «В ближайшем будущем мы намерены уделять более пристальное внимание сельскому хозяйству, перерабатывающему производству. По нашим оценкам, санкции будут применяться еще на протяжении нескольких месяцев».
На брифинге также было отмечено, что Америабанк не собирается в ближайшее время разрабатывать для корпоративных клиентов новые пакеты предложений, так как стиль работы банка требует индивидуального подхода к каждому клиенту.
«У Америабанка нет общих предложений и условий для всех клиентов: у одного клиента, к примеру, процентная ставка высокая, у другого – низкая. Самое главное, во время встречи с клиентом выявить его потребности. Он может прийти за кредитом, а мы предложим ему совершенно другой продукт», – сказал Саакян.
«Наша основная политика заключается в том, что корпоративному клиенту должно быть приятно сотрудничество с банком. В нашем банке действует технология менеджера по работе с клиентами, когда клиент во время всего процесса общается с одним человеком. Для нас очень важен индивидуальный подход, выявление потребностей и уровень обслуживания. Времена изменились. Теперь не клиент идет к банку, а мы идем к клиенту, звоним, встречаемся, представляем наши продукты. Честность с клиентом, последовательность – это основной стиль нашей работы», – подчеркнул Гагик Саакян.