Մեծն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը հոկտեմբերին համերգով հանդես կգա Մոսկվայում: Համաշխարհային շրջագայությունից առաջ Մուրիես քաղաքի արվարձանում գտնվող իր առանձնատանը շանսոնյեն զրուցել է ռուսական ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ գործակալության թղթակցի հետ:
«Անհամբեր սպասում եմ ռուս հանդիսատեսի հետ հանդիպմանը: Ռուսաստանն այն երկրներից է, ի թիվս Հայաստանի, Իտալիայի և Իսպանիայի, որտեղ ես միշտ հաճույքով եմ լինում»,-ասել է Ազնավուրը:
«Երբեք չեմ մոռանա իմ առաջին համերգները ԽՍՀՄ-ում 1963-ին: Նախատեսված 30 երգերի փոխարեն ես ստիպված էի մոտ 60-ը կատարել: Շատ անգամ նորից էին բեմ կանչում, ամեն երգից հետո մինչև հինգ անգամ: Ես այն ժամանակ սկսեցի էքսպերիմենտներ անել, փոխելով երգերի տեմպն ու ռիթմը՝ ինձ դա այնքան էր դուր գալիս, շատ էր գրավում»,-ասում է հայտնի շանսոնյեն:
«Ռուսաստանում ես այս անգամ էլ իմ դասական երգացանկը կկատարեմ, նոր երգեր չեն լինի: Բայց միևնույն ժամանակ ես չեմ հրաժարվում ռուսալեզու երգերի խտասկավառակ թողարկելու մտադրությունից: Ես արդեն ունեմ ռուսական տեքստերը, բայց դեռ ոչ ոք չի թարգմանել բովանդակությունը՝ ես ուզում եմ ծանոթ լինել բովանդակությանը ձայնագրման ստուդիայում կատարելուց առաջ: Ռուսերեն շատ բառեր գիտեմ, բայց չեմ կապակցում, ազատ չեմ կարողանում խոսել: Ծնողներս հաճախ էին տանը միմյանց հետ ռուսերեն կամ թուրքերեն խոսում, բայց մեզ՝ երեխաներիս, չեն սովորեցրել»,-ասել է երգիչը:
«Օրինակ, ես շատ եմ սիրում Ալեքսանդր Վերտինսկու գործերը՝ նա մեծ կատարող էր, հիանալի երգեր ունի: Դա միաժամանակ նաև մանկությանս մի մասն է՝ ծնողներս ուղղակի պաշտում էին Վերտինսկուն, այդպես եմ ծանոթացել նրա երգացանկին: Ես երգում էի նրա երգերը, թեև միշտ չէ, որ հասկանում էի բառերը»,-ասում է շանսոնյեն:
«Ինչպես գիտեք, իմ նախնիները սերտ կապեր են ունեցել Ռուսաստանի հետ: Հորական կողմի պապս Թիֆլիսի նահանգապետի խոհարարն էր Նիկոլայ Երկրորդի օրոք: Արդեն Ֆրանսիայում պապս և հայրս Փարիզի Լատինական թաղամասում ռուսական և կովկասյան խոհանոցի ռեստորաններ բացեցին: Ես մինչ օրս շատ եմ սիրում ռուսական խոհանոցը` հատկապես կոտլետներն ու բորշչը»,-ասում է երգիչը:
Բնավորության ի՞նչ գծեր է Ազնավուրը «վերցրել» տարբեր ազգերից՝ ֆրանսիացիներից, ռուսներից կամ հայերից: Պատասխանելով այս հարցին՝ Ազնավուրն ասում է. «Կարծում եմ, դա մի խառնուրդ է յուրաքանչյուր ազգի հատկություններից: Որպես հայ ես մի մարդ եմ, որն ամուր կառչած է բարոյական սկզբունքներին, պարկեշտության նորմերին: Ֆրանսիացիների պես զրուցել եմ սիրում, իսկ ռուսների նման՝ ուրախանալ»,-ասում է Ազնավուրը: «Այդ խառնվածքը միանգամայն բավարար է կյանքում»,-նշում է երգիչը:
«Ճիշտ է, գիշերով աշխատում եմ խրախճանքների չմասնակցել: Հակառակ մամուլի պնդումներին, գիշերը չեմ ստեղծագործում: Լավ առողջություն ունենալու համար գիշերը քնել է պետք: Իսկ երգեր գրում եմ ամեն օր, աշխատելով առավոտից մինչև կեսօր, կամ ավելի երկար: Առաջինը միշտ երգի բառերն են գալիս՝ մեղեդին ավելի ուշ եմ գրում: Եթե մեղեդին չի ստացվում, դիմում եմ կոմպոզիտորների և միասին ավարտին ենք հասցնում երգը: Շատ երգեր եմ ստեղծել քրոջս ամուսնու՝ Ժորժ Գարվարենցի, հետ համատեղ, ինչպես նաև հայտնի Ժիլբեր Բեկոյի և Միշել Լեգրանի հետ, որի մայրը նույնպես հայուհի էր»:
«Ընդհանուր առմամբ մոտ հազար ստեղծագործություն ունեմ գրած: Իմ յոթ երգերն, օրինակ, կատարել է Էդիտ Պիաֆը: Ահա սա նրա լուսանկարն է՝ «Ակորդեոնահարը» կատարելիս, սա շատ հազվագյուտ պատկեր է»,-ասում է Ազնավուրը:
«Տարիների հետ ձայնս քիչ է փոխվել, ուղղակի երբեմն ավելի լավ կամ վատ է հնչում»,-հավաստիացնում է հայտնի երգիչը, որը դուետով երգել է ոչ միայն Լայզա Մինելլիի, Ֆրենկ Սինատրայի, Սելին Դիոնի, Պատրիսիա Կաասի, այլ նաև օպերային երգիչներ Լուչանո Պավարոտիի և Պլասիդո Դոմինգոյի հետ:
Ի՞նչ է անում Ազնավուրը, երբ չի երգում և չի ստեղծագործում: Սիրում է ֆիլմեր դիտել, այդ թվում խորհրդային շրջանի և ռուսական: Ազնավուրը շատ է կարդում: Պրովանսի իր տանը գրադարանն առանձին, հարմարավետ մի սենյակ է: Գրադարակներին են նրա նախընտրած ֆրանսիացի հեղինակները, առաջին հերթին, ինչպես նշում է Ազնավուրը, «Ռուսաստանի մասին հիանալի գրած», Ֆրանսիական ակադեմիայի անդամ Անրի Թրուայան, որը նույնպես հայկական ծագում ունի: Ազնավուրը սիրում է նաև ռուս դասականներին, մասնավորապես, Տուրգենևին: Այստեղ են Բալզակի, Դյումայի, Սիմենոնի, Դոդեի հատորները, գեներալ դը Գոլի ելույթները: Կան նաև արևմտյան գրականության լավագույն վիպասանների գործեր, մասնավորապես, Ջոն Դոս Պասոսի:
«Կարդալ շատ եմ սիրում,-ասում է Ազնավուրը:-Ինքս էլ գրում եմ, վեպ եմ գրում…տառերի ու տառատեսակների մասին: Գաղափարը յուրահատուկ է: Բայց պետք է խոստովանեմ, որ գրական ստեղծագործություն գրելը երգ հորինել չէ: Վեպի վրա աշխատանքը շատ ավելի ծանր է: Բառերն ու ռիթմերը, առնվազն իմ դեպքում, շատ ավելի արագ են գալիս: Բայց ես շարունակում եմ աշխատել՝ մխիթարվելով, որ նույնիսկ ամենապրոֆեսիոնալ գրողի համար շատ ավելի դժվար կլիներ երգ հորինելը, քան վեպ գրելը»,-ժպտում է Ազնավուրը:
Գրադարակին է Լենինի փոքր ոսկեզօծ կիսանդրին: «Իմ առանձնատանը դրանք երեքն են,- ասում է Ազնավուրը: «Եթե որևէ մեկն ինձ մեծ արձանը նվիրի, կկանգնեցնեմ այգում, ձիթենիների արանքում»,-ասում է Ազնավուրը:

18 Сентябрь 2014 - 11:48 AMT
Всемирно знаменитый шансонье Шарль Азнавур даст в октябре один концерт в Москве. Концерт пройдет в рамках мировых гастролей. Накануне турне на своей вилле близ города Мурьес, расположенного на плато в провансальских предгорьях Альп, шансонье побеседовал с корресподентом российского агентства ИТАР-ТАСС.
«С нетерпением жду встречи с российской публикой. Россия – одна из стран вместе с Арменией, Италией и Испанией, в которой мне всегда особо приятно побывать», – говорит Азнавур.
«Никогда не забуду своих первых концертов в СССР в 1963 году. Вместо тридцати запланированных песен мне приходилось исполнять около шестидесяти. Меня вызывали на бис многократно, до пяти раз с каждой песней. Я тогда начал экспериментировать, меняя темп и ритм повторяемых подряд песен – мне самому это очень понравилось, это было невероятно увлекательно», – говорит знаменитый шансонье.
«В России и на этот раз я исполню свой классический репертуар, не обращаясь к новым песням. Но в то же время я не оставляю планов создания компакт-диска на русском языке. У меня уже есть русские тексты, но никто пока не перевел мне их содержания – а я хочу его знать, прежде чем начать исполнять их в звукозаписывающей студии. Я знаю много русских слов – но по отдельности, и не могу свободно говорить на русском. У нас в семье мои родители часто говорили по-русски и по-турецки между собой – но нас, своих детей, они этим языкам не обучили», – признается певец.
«Я очень люблю, например, творчество Александра Вертинского – это был великий исполнитель, и он создавал прекрасные песни. Это одновременно и часть моего детства – мои родители обожали Вертинского, и я именно таким образом познакомился с его творчеством. Я напевал его песни, хотя и не всегда понимал слова», – говорит шансонье.
«Как вы знаете, мои предки были тесно связаны с Россией. Мой дед по отцовской линии был поваром губернатора Тифлиса во времена царя Николая Второго. Перебравшись во Францию, и дед, и отец открыли в Париже, в Латинском квартале, рестораны русской и кавказской кухни. Я до сих пор очень люблю русскую кухню – обожаю котлеты и борщ», – говорит певец.
Какой характер достался Азнавуру от разных этнических общин – французский, армянский или русский? Отвечая на этот вопрос, мэтр говорит: «Думаю, что это смесь самых различных элементов от каждой нации. Как и армяне, я человек, придерживающийся многих моральных принципов, норм приличия. Как и французы – я люблю поболтать, и, как русские, я люблю веселиться», – говорит Азнавур. «И такой смеси мне вполне хватает для жизни», – подчеркивает певец.
«Правда, по ночам я предпочитаю не кутить. И в отличие от того, что пишет пресса, в темное время суток я отнюдь не сочиняю песни. Чтобы иметь хорошее здоровье, ночью надо спать. Пишу же я тексты каждый день, работая с утра и подчас до после полудня. Первым всегда появляются слова песни – мелодия приходит гораздо позже. Если мелодия у меня не складывается – обращаюсь к композиторам, и мы вместе дорабатываем песню. Таким образом немало их было создано в творческом союзе с мужем моей сестры Жоржем Гарваренцем, а также со знаменитым Жильбером Беко и Мишелем Леграном, мать которого также была армянка».
«Всего мною написано около тысячи произведений. Семь моих песен исполняла, например, Эдит Пиаф. Вот перед нами ее портрет, на котором ее запечатлели при исполнении песни «Аккордеонист», это очень редкая картина», – говорит Шарль Азнавур.
«У самого меня с годами голос мало изменился, он все тот же, просто в некоторые периоды он становится чуть лучше или чуть хуже», – заверяет знаменитый певец, выступавший дуэтом не только с Лайзой Минелли, Фрэнком Синатрой, Селин Дион, Патрисией Каас, но даже с оперными певцами Лучано Паваротти и Пласидо Доминго.
Что делает Шарль Азнавур, когда не поет и не создает песни? Он смотрит много фильмов, в том числе советских и русских – у него прекрасный домашний кинотеатр. И очень много читает. Отдельная уютная комната в его провансальском доме – библиотека. На полках – любимые им французские авторы – прежде всего, как подчеркивает Азнавур, «великолепно писавший о России» член Французской академии Анри Труайя, род которого происходил из горных армян. Это и классики русской литературы, в частности Тургенев. Немало поэтов (Мюссе) и поэтов-песенников (Брассенс, Ферре). На полках – полные собрания сочинений Бальзака, Дюма, Сименона, Доде, выступлений генерала де Голля. Авторы лучших романов западной литературы, в частности Джон Дос Пасос.
«Очень люблю читать, я вырос на хорошей литературе, – говорит Азнавур. – Я и сам пишу в настоящее время роман – он посвящен… буквам и шрифтам. Идея весьма оригинальная. Но, должен признать, писать литературные произведения – совсем не то же, что сочинять песни. Работа над романом – гораздо более тяжелый труд, чем над песней. Слова и ритмы – во всяком случая у меня – приходят гораздо быстрее. Но я продолжаю начатый труд, утешая себя тем, что даже для самих профессиональных литераторов было бы гораздо труднее сочинять песни, чем писать романы», – смеется Азнавур.
На полке библиотеки – маленький позолоченный бюст Ленина. «У меня на вилле их три», – гордо говорит Азнавур. «И если кто-нибудь пришлет большую статую – установлю в саду, среди оливковых деревьев», – говорит Азнавур.