ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բոլոր 15 անդամները կողմ են քվեարկել բանաձևին, որով Էբոլայի վարակը աշխարհի խաղաղության ու անվտանգության համար սպառնալիք է ճանաչվում, հայտնում է BBC-ն:
ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն, որն առաջին անգամ էր գումարել մարդկանց առողջությանը նվիրված նիստ, կոչ է արել օգնել Աֆրիկայի արևմուտքում համաճարակի դեմ պայքարին:
Հայտարարության մեջ աֆրիկյան երկրներին կոչ է արվել հանել սահմանափակումներն այն երկրների հետ սահմաններից, որոնք տուժել են Էբոլայից, քանի որ այդպես միայն ուժեղացնում են մեկուսացումն ու խանգարում վիրուսի դեմ պայքարին:
Առողջպահության համամաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ այս պահին վարակվածների թիվն անցում է 5000-ը: Էբոլայից արդեն մահացել է 2.600 մարդ: Վիրուսի դեմ պայքարում պահանջվում է $1 մլրդ: Վիրուսի դեմ դեղամիջոց դեռևս չի հայտնաբերվել: ԱՀԿ-ն խոստանում է այն ստեղծել մինչև 2015-ը:
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, ավելի վաղ Սիերա Լիոնեն հայտարարել է եռօրյա համընդհանուր կարանտին` փորձելով դադարեցնել Էբոլա համաճարակի տարածումը: Իշխանությունները պահանջում են բոլոր բնակիչներից պահանջում են ուրբաթ կեսգիշերից մինչև սեպտեմբերի 21-ը տնից դուրս չգալ:
Էբոլայի հեմորագիկ տենդը համանուն վիրուսով վարակման արդյունքում առաջացող հիվանդություն է, որի պատ-առով մահացության մակարդակը հասնում է 90 տոկոսի: Էբոլայի վիրուսի կրողը շիմպանզեն, պրիմատներն են, ինչպես նաև որոշ խոշոր եղջերավորներ:
Տենդի ինկուբացիոն շրջանը 2-21 օր է: Հիվանդությունն ընթանում է ուժեղ գլխացավով, ընդհանուր հոգնածությամբ, լուծով, երիկամների ու լյարդի գործառույթների խախտմամբ, մկաններում և որովայնի հատվածում, ինչպես նաև թոքերի ցավերով և ուժեղ հազով: Սովորաբար մահը վրա է հասնում երկրորդ շաբաթում արյունահոսությունից և շոկից: Էբոլայի վիրուսը փոխանցվում է վարակակիր մարդու արյան, արտաթորանքի, այլ հեղուկների ու օրգանների հետ անմիջական շփման արդյունքում:
Առաջին անգամ հիվանդությունն ախտորոշվել է 1976-ին՝ Աֆրիկայում՝ Սուդանում և Զաիրի (այժմ Կոնգոյի Ժողովրդավարական Հանրապետություն) հարակից շրջաններում: Սուդանում հիվանդացել էր 284 մարդ, որոնցից 151-ը մահացել էին: Զաիրում հիվանդացել էր 318 մարդ, մահացել՝ 280-ը: Վիրուսն ախտորոշվել էր Զաիրի Էբոլա գետի շրջակայքում, որն էլ անուն տվեց վիրուսին: Մի քանի անգամ բռնկումներ եղան Կոնգոյում և Ուգանդայում: Օրինակ, 2012-ի հուլիսին Ուգանդայում 14 մարդ էր մահացել:

19 Сентябрь 2014 - 10:20 AMT
Совбез ООН объявил Эболу угрозой миру и безопасности: От лихорадки уже умерло более 2,5 тыс. человек
Все 15 членов Совета безопасности ООН проголосовали за резолюцию, объявляющую вирус Эбола угрозой миру и безопасности, сообщает BBC.
Совбез, который впервые провел заседание, посвященное угрозе здоровью людей, призывал все страны мира помочь в борьбе с эпидемией в западной Африке.
В резолюции также содержится рекомендация к африканским государствам снять ограничения на границах со странами, страдающими от лихорадки, так как они лишь способствуют изоляции этих стран и подрывают усилия по борьбе с вирусом.
По данным Всемирной организации здравоохранения, в настоящее время число заболевших лихорадкой составляет около 5 тысяч человек, из них летальным исходом закончились 2,6 тысячи случаев. Для борьбы с вирусом требуется около $1 млрд. Эффективной вакцины против вируса пока не создано. Всемирная организация здравоохранения обещала ее создание к 2015 году.
Как сообщает Интерфакс, ранее Сьерра-Леоне объявила трехдневный всеобщий карантин в попытке приостановить распространение вируса Эбола. Власти требуют от всех жителей с полуночи пятницы не выходить из дома до 21 сентября.
Волонтеры будут ходить по домам и брать анализы – в случае выявления заболевших их будут тут же отправлять в лечебные центры. Однако международная организация "Врачи без границ" критикуют такие меры, считая, что они лишь скрывают реальное число больных.
В Западной Африке работают более 2 тыс. добровольцев «Врачей без границ», и организация на днях выступила с заявлением, что этого числа волонтеров критически не хватает для борьбы с вирусом.
Между тем, в Гвинее в результате нападения на исследовательскую группу по Эболе, погибли восемь человек, в том числе трое журналистов. Участники исследовательской группы работали в отдаленных районах в юго-восточной части страны, объясняя местным жителям об опасности заражения вирусом.
Известно, что восемь тел обнаружили в сельской уборной. У троих было перерезано горло. По факту случившегося ведется проверка, выясняются все обстоятельства произошедшего, пишет Мир24.
Геморрагическая лихорадка Эбола — острая вирусная высококонтагиозная болезнь. Редкое, но крайне опасное заболевание с уровнем смертности до 90 %. Поражает человека, некоторых приматов, а также парнокопытных.
Инкубационный период лихорадки Эбола — от 2 до 21 дня. Заболевание начинается с сильной слабости, сильной головной боли, болей в мышцах, диареи, болей в животе, ангины. Позднее появляется сухой кашель и колющие боли в грудной клетке, развиваются признаки дегидратации. Смерть наступает обычно на второй неделе болезни на фоне кровотечений и шока.
Вирус Эбола передается при прямом контакте с кровью, выделениями, другими жидкостями и органами инфицированного человека.