Ռուսաստանում Air Armenia-ի ներկայացուցչությունը կատարել է համապատասխան վճարումները և ավիաընկերության բոլոր թռիչքները կատարվելու են ըստ չվացուցակի: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ասաց ավիաընկերության մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Սիրական Համբարձումյանը` հավելելով, որ վճարումների արդյունքում ռուսական կողմից ստացվել է հեռագիր առ այն, որ ավիաընկերության բոլոր չվերթները կսպասարկվեն առանց սահմանափակումների:
Սեպտեմբերի 11-ին «Ռուսաստանի Դաշնությունում օդային երթևեկության կազմակերպման պետական կորպորացիա» ձեռնարկությունը հայտարարություն էր տարածել, ըստ որի սեպտեմբերի 21-ից պետք է դադարեցներ Air Armenia ավիաընկերության աէրոնավիգացիոն սպասարկումը ՌԴ օդային տարածքում:
«Տևական ժամանակ է, ինչ Պետկորպորացիան հետաձգել է հայկական ավիափոխադրողի համար ՌԴ տարածքում աէրոնավիգացիոն սպասարկման համար վարձի գանձումը: Չնայած, որ Air Armenia-ին բոլոր հնարավորությունները տրվել էին պարտքերը մարելու համար, ավիաընկերության ղեկավարությունը գործուն միջոցներ չձեռնարկեց պարտքային բեռը թեթևացնելու համար: Այժմ Air Armenia-ի ժամկետանց պարտքը կազմում է մոտ 400.000 դոլար, ընթացիկը՝ ավելի քան 700.000 դոլար»,- նշվում էր հաղորդագրության մեջ:
Սակայն Սիրական Համբարձումյանը պարզաբանել էր, որ Ռոսավիացիայի հետ կապված խնդիրը զուտ տեխնիկական է և չվացուցակի վրա որևէ կերպ չի անդրադառնալու: «Վերջին շրջանում մեր կողմից իրականացվող փոխանցումները չեն հասնում հասցեատիրոջը: Պատճառը պարզ է` ԱՄՆ-ի և ԵՄ կողմից իրականացվող պատժամիջոցները»,- նշել էր ընկերության մարքեթինգի բաժնի ղեկավարը:
Հայաստանի Քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը հունիսին ուղևորափոխադրումների արտոնագիր տրամադրեց «Էյր Արմենիա» (Air Armenia) ընկերությանը մեկ տարի ժամկետով հետևյալ ուղղություններով ՝ Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Կրասնոդար, Սոչի, Դոնի Ռոստով, Սամարա:
Հայաստանի ավիացիոն ղեկավարության որոշմամբ «Էյր Արմենիա» (Air Armenia) ավիաընկերությանը կսպասարկի Երևանից՝ Եկատերինբուրգ, Մինվոդի, Վոլգոգրադ, Վորոնեժ, Նիժնի Նովգորոդ թռիչքները: Հայաստանի ԱԳՆ-ի համապատասխան նոտան տեղադրված է Ռոսավիացիայի պաշտոնական կայքում:
Հոկտեմբերի 23-ի նիստին ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր «ՀՀ-ում մրցունակ և շարունակական օդային փոխադրումների ծառայությունների մատուցման ապահովման ծրագիրը»: Խոսքն օդային փոխադրումների ազատականացման մասին է: Այսուհետ ուղևորափոխադրումներ կարող են իրականացնել այն ավիաընկերությունները, որոնք ցանկություն կունենան աշխատել Հայաստանում ու կհամապատասխանեն սահմանված չափանիշներին: Օդային տարածքի ազատականցման անհրաժեշտություն առաջացավ, երբ ազգային փոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը 2013 թվականի ապրիլի 1-ին հայտարարության սնանկության մասին:

20 Сентябрь 2014 - 11:37 AMT
Представительство Air Armenia в России сделало необходимые выплаты компании «Росавиация» и продолжит совершать полеты по расписанию.Об этом PanARMENIAN.Net сообщил глава отдела маркетинга компании Сиракан Амбарцумян, отметив, что с российской стороны получено уверение, что все полеты будут обслуживаться без ограничений.
«Государственная корпорация по организации воздушного движения в Российской Федерации» 11 сентября заявила, что с 21 сентября прекратит аэронавигационное обслуживание авиакомпании Air Armenia в воздушном пространстве Российской Федерации.
В сообщении предприятия отмечалось, что на протяжении длительного времени Госкорпорация по ОрВД предоставляла армянскому перевозчику отсрочку по платежам за аэронавигационное обслуживание полетов над территорией Российской Федерации. Несмотря на то, что Air Armenia были предоставлены все возможности для погашения имеющихся задолженностей, руководство авиакомпании не предприняло действенных мер для снижения долговой нагрузки. В настоящее время просроченная задолженность Air Armenia перед российским провайдером аэронавигационных услуг составляет более 400 тысяч долларов, текущая – более 700 тысяч долларов.
В Air Armenia тогда пояснили, что проблема с Росавиацией – техническая, и на расписание не повлияет. В беседе с PanARMENIAN.Net глава отдела маркетинга компании Сиракан Амбарцумян объяснил, еще полтора месяца назад все перечисления были осуществлены – в срок и без проблем.
«Осуществленные нами в последний период переводы не доходят до адресата. Причина ясна – санкции США и ЕС. Дело в том, что они распространяются также на тот банк, с которым мы сотрудничали столько времени, и в котором находятся счета – СНП-банк». Все переводы осуществлялись в долларах США. После введения санкций с Росаэронавигацией достигнута договоренность о переводе в рублях. Два перевода (200 тысяч долларов в рублевом эквиваленте) благополучно осуществлены, однако в третий раз армянский банк сообщил, что не может осуществить рублевый перевод.
«После этого наш представитель встретился в Москве с Росавиацией, договорились, что 21 сентября нам передадут данные нового банка и новый счет, на который мы сможем совершать переводы. Распространенная информация верна лишь отчасти. Да, у нас есть долг в 400 тысяч долларов и текущий долг в 400 тысяч. Причины первого я уже объясил, а 700 тысяч долларов – рабочий текущий долг, он не проблематичен», – сказал он, подчеркнув, что на расписание полетов ситуация не повлияет.
В июне 2013 года Главное управление гражданской авиации Армении (ГУГА) предоставило Air Armenia лицензию на пассажироперевозки сроком на один год по следующим направлениям: Москва, Санкт-Петербург, Краснодар, Сочи, Ростов-на-Дону, Самара. В октябре 2013 года авиационные власти Армении назначили авиакомпанию Air Armenia на обслуживание воздушных линий из Еревана в Екатеринбург, Минеральные Воды, Волгоград, Воронеж и Нижний Новгород. Также на заседании правительства 23 октября 2013 года была утверждена «Программа обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении. 6 июня 2014 года правительство Армении утвердило стратегию поэтапной либерализации сферы авиаперевозок. Необходимость либерализации воздушного пространства возникла после того, как Национальный перевозчик – авиакомпания «Армавиа» 1 апреля 2013 года объявила о своем банкротстве..