Երևանում բացվել է Հունգարական առևտրի կենտրոն, որը պատկանում է առևտրային տների Հունգարական պետական ազգային ընկերությանը:
Ինչպես հաղորդում է Budapest Business Journal, ընկերության գործադիր տօրեն Գիորգի Կերեկսը հայտարարել է, որ առևտրային կենտրոնի բացման նպատակը նոր շուկաների բացահայտումն է, երկկողմ հարաբերությունների զարգացումն ու արտահանման ծավալների ավելացումը: Սա աշխարհում 15-րդ Հունգարական առևտրի տունն է, մինչև տարեվերջ դրանց թիվը նախատեսվում է հասցնել 25-ի:
Ընկերությունը ներկայացուցչություն ունի Չինաստանում, Ռուսաստանում, Թուրքիայում, Սաուդյան Արաբիայում, ԱՄԷ, Ադրբեջանում, Ղազախստանում, Լաոսում, Վիետնամում, Բրազիլիայում, Մակեդոնիայում ու Գանայում: Հատկանշական է, որ Հունգարական պետական ընկերությունը Հայաստանում ներկայացուցչություն է բացում Երևանի ու Բուդապեշտի դիվանագիտական հարաբերությունների խզումից հետո:
Հայաստանը Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզել է 2012-ին: Պատճառը Հունգարիայի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումն էր Ադրբեջանին:
2006-ի ապրիլի 13-ին մարդասպանը Բուդապեշտում դատապարտվեց ցմահ բանտարկության՝ 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի: Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով Գուրգեն Մարգարյանը 2005-ի փետրվարի 19-ին հետմահու պարգևատրվեց «Արիության համար» մեդալով՝ ծառայության ընթացքում դրսևորած արիության ու ինքնազոհողության համար:
Օգոստոսի 31-ին Սաֆարովը Հունգարիայի կողմից արտահանձնվեց Ադրբեջանին, որտեղ անհապաղ ներում ստացավ՝ նրան շնորհվեց մայորի կոչում, նոր բնակարան, վճարվեց 8 տարվա աշխատավարձը: Ի պաստասխան Հայաստանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ: Մինչդեռ հունգարական կողմը պնդում է, որ Բաքուն հավաստիացումներ է տվել, որ Սաֆարովը կշարունակի կրել պատիժն Ադրբեջանում, ոչ պակաս քան 25 տարի:
Ըստ որոշ տվյալների Սաֆարովն արտահանձնվել է Ադրբեջանի կողմից 2-3 մլրդ եվրոյի պարտատոմսեր գնելու Բաքվի խոստման դիմաց: Պաշտոնական Բուդապեշտը դա հերքում է: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հետագայում փակ կուսակցական նիստում խոստովանել է, որ որոշում է կայացրել Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու մասին, թեև գիտեր, որ վաղ թե ուշ նա ազատ է արձակվելու: Կուսակիցներն ու խորհրդականները բազմիցս են զգուշացրել Օրբանին, որ այդ քայլը ռիսկային է, սակայն հունգարացի վարչապետը դիտարկել է այդ որոշումը որպես ժեստ ադրբեջանցիների հանդեպ՝ հետագայում նոր վարկատուներ ապահովելով Հունգարիայի բույջեի համար: Օրբանը խոստովանել է, որ գիտեր հնարավոր հետևանքների մասին, սակայն, կարծում էր, թե Սաֆարովին ազատ կարձակեն մի քանի ամիս անց, «առողջական վիճակի պատճառաբանությամբ»:

A Hungarian trading house has been opened in Yerevan, the capital of Armenia, the state-owned Hungarian National Trading House Company (MNKH) announced today, Sept 26, according to Budapest Business Journal.
The trading house is the 15th Hungarian trade office in the world.
MNKH CEO György Kerekes said the aim of the trading house is to seek new markets and opportunities and boost trade relations and exports.
MNKH has trading houses in China, Russia, Singapore, Turkey, Saudi Arabia, Jordan, the United Arab Emirates, Azerbaijan, Kazakhstan, Laos, Vietnam, Brazil, Macedonia and Ghana. It plans to raise the number to 25 by year-end.
Armenia suspended diplomatic ties with Hungary in 2012 following the country’s extradition of Azerbaijani axe-murderer Ramil Safarov who hacked to death an Armenian officer in Budapest. Safarov was welcomed back to Azerbaijan, awarded with a major rank, apartment and 8 year's worth of salary.
At the time, Hungary, stated that it had sent Safarov back to Azerbaijan after receiving assurances from the Azerbaijani Justice Ministry that Safarov's sentence, which included the possibility of parole after 25 years, would be enforced.
Hungary’s Prime Minister Victor Orban first stated that he transferred the prisoner to Azerbaijan on the understanding that he would serve out the rest of his life sentence in his home country. In later statements, Orban admitted that he not only signed the extradition agreement himself, but that he had repeatedly been warned that if Safarov were extradited to oil-rich Azerbaijan, he would be pardoned and even celebrated by Ilham Aliyev's brutal dictatorial regime. According to some reports, Safarov was extradited to Azerbaijan in exchange for Azeri purchase of Hungarian securities worth Euro 2-3 billion, an information official Budapest denies.
“Hungarian prime minister is “morally bankrupt” and should resign after admitting that he personally approved the transfer of the Azeri axe murderer while knowing the likely consequences,” the leader of the opposition Socialists said.