Թուրքական շինարարական ընկերությունը Երևանում բնակելի շենք է կառուցում: Այս մասին հայտարարել է Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ Աֆրիկայում խոշոր շինարարական նախագծեր իրականացրած թուրքական հայտնի «Օզթյուրքլեր հոլդինգի» գործադիր խորհրդի նախագահ Յուսուֆ Օզթյուրքը:
Թուրք գործարարը նշել է, որ հետագայում նախատեսում է շինարարական ոլորտում ընդլայնել իր գործունեությունը Հայաստանում, հայտնում է թուրքական «Սաբահ» պարբերականը:
«Ներկա պահին Երևանում սկսել ենք բնակելի շենքի շինարարություն: Առաջին թուրքերն ենք, որ աշխատում ենք այստեղ: Երկիրը փոքր է, բայց աներևակայելի հնարավորություններ կան: Փորձում ենք հիմնել հանրային բնակարանային կառավարման համակարգ: Ստացված եկամուտը պիտի ներդնենք նախագծի մեջ: Առաջին փուլի համար նախատեսոված է 5000 տուն, բայց ընդհանուր առմամբ մոտ 300 հազար մարդ է սպասում մեր տներին»,- ասել է Յուսուֆ Օզթյուրքը:
PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում քաղաքաշինության նախարարությունից հայտնեցին, որ նման անունով որևէ կազմակերպություն Երևանում որևէ ծրագիր չի իրականացնում: Սակայն վերջնական պատասխան խոստացել են տրամադրել ավելի ուշ՝ քաղաքապետարանի համապատասխան բաժնի հետ հարցը պարզելուց հետո:
Թուրքական «Օզթյուրքլեր հոլդինգ» ընկերությունը ծրագրել է քաղաքատիպ ավան կառուցել իսլամական սրբավայր Մեքքայի հարևանությամբ: Այն գլխավոր սրբատեղի Քաաբայից կլինի ընդամենը 2-3 կմ հեռավորության վրա և որպես բնակատեղի կկարողանա ծառայել ավելի քան 100.000 մարդու: Այն հիմնականում ուղղված է` սպասարկելու ամեն տարի Ինդոնեզիայից ահռելի քանակությամբ իսլամական ուխտավորների կարիքները:

30 Сентябрь 2014 - 08:17 AMT
Турецкая компания строит в столице Армении жилой дом? В Ереване подобной информацией не располагают (Обновлено)
Турецкая строительная компания строит в Ереване жилой дом. Об этом сообщил председатель исполнительного совета известной турецкой компании «Озтюрклер Холдинг», осуществляющей в Африке совместные со Всемирным банком строительные проекты, Юсуф Озтюрк.
Турецкий предприниматель заявил, что в дальнейшем планирует расширить свою деятельность в строительной сфере в Армении, пишет газета «Sabah».
«На данный момент мы уже начали строительство жилого здания в Ереване. Мы – первые турки, которые работают здесь. Страна маленькая, но обладает невероятными возможностями. Мы намерены основать систему общественного квартирного управления, и всю полученную прибыль направим на реализацию этого проекта. На первом этапе предусмотрено строительство 5000 домов, но в целом около 300 тыс. человек ждут наших домов», – сказал Озтюрк.
В беседе с PanARMENIAN.Net представитель Министерства градостроительства Армении сообщили, что ни одна компания с таким названием не осуществляет в Ереване никаких строительных компаний. Тем не менее, окончательную информацию в Министерстве пообещали предоставить позднее, после выяснения данного вопроса в соответствующем отделе мэрии Еревана.
Позже в мэрии Еревана PanARMENIAN.Net сообщили, что не располагают какой-либо информацией о строительстве турецкой компанией жилого дома в армянской столице.
«Озтюрклер Холдинг» спроектировал строительство поселка городского типа по соседству с Меккой. Поселок будет расположен в 2-3 км. от главной святыни Каабы и сможет стать домом для более чем 100 тыс. человек.