Ամերիաբանկն ընթացիկ տարում ընդլայնել է մանրածախ ծառայությունների տեսականին` այն համալրել նոր ու հետաքրքիր առաջարկներով, միաժամանակ ապահովել ծառայությունների մատուցման առավել պարզ ու ճկուն պայմաններ: Այս մասին սեպտեմբերի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ամերիաբանկի մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրեն Արման Բարսեղյանը` նշելով, որ արդյունքում բանկը մի շարք կարևոր ցուցանիշների գծով ապահովել է նախանշված պլանների գերակատարում:
Ամփոփելով մանրածախ գործառնությունների գծով մեկ տարվա` 2013-ի օգոստոսի վերջից մինչև 2014-ի օգոստոսի վերջ, գործունեության արդյունքները, բանախոսը նշեց, որ բանկի ՓՄՁ վարկերի պորտֆելն աճել է 65%-ով, իրավաբանական անձանց տրամադրված օվերդրաֆտների ծավալը` 50%-ով, պլաստիկ քարտերով տրամադրվող վարկերն աճել են 38%-ով: Միևնույն ժամանակ տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերման վարկերի ծավալն աճել է 11%-ով, իսկ հիփոթեքային վարկերի ծավալը` 8%-ով:
«Նախորդ տարվա օգոստոսի 31-ի համեմատ մոտ 8,5 մլն ԱՄՆ դոլարից մանրածախ բիզնես վարկերը աճել են` գերազանցելով 14 մլն դոլարի սահմանագիծը: Պլաստիկ քարտերով տրամադրվող վարկերը 9,6 մլն-ից աճել են մինչև 13 մլն, ավտովարկերը` 9,2 մլն-ից աճել են մինչև 10,2 մլն ԱՄՆ դոլար»,- նշեց Արման Բարսեղյանը:
Վերոնշյալ ժամանակահատվածում զգալի աճ է գրանցվել նաև ֆիզիկական անձանց ցպահանջ և ժամկետային ավանդների գծով: Մասնավորապես, ցպահանջ ավանդներն աճել են 37%-ով և օգոստոսի 31-ի դրությամբ կազմել 41 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ժամկետային ավանդներն աճել են 23%-ով և կազմել ավելի քան 188 մլն ԱՄՆ դոլար: Նույն ժամանակահատվածում վճարային պլաստիկ քարտերի քանակն աճել է մոտ 30%-ով, իսկ քարտերով գործառնությունների ծավալը` 23%-ով:
«Հիմնական բոլոր ուղղություններով բավականին բարձր աճի տեմպեր ունենք, ինչը, բնականաբար, մեզ հնարավորություն է տվել էականորեն բարելավել մրցակցային դիրքը շուկայում և ըստ մեր ներքին հաշվարկների, ինդեքսների, անցած տարվա համեմատ էական բարելավում ունենք»,- նշեց Ամերիաբանկի մանրածախ գործառնությունների գծով տնօրենը:
Խոսելով մինչև տարեվերջ կանխատեսվող աճի տեմպերի մասին, բանախոսը նշեց, որ մանրածախ պորտֆելի տարբեր ծառայությունների գծով աճի տարբեր ցուցանիշներ են նախատեսված.
«Մեր հիմնական առաջնահերթությունների գծով` պլաստիկ քարտային բիզնեսը, փոքր և միջին ձեռնարկություններին տրամադրվող վարկերը, ավտովարկերը, ունենք աճի շատ ավելի բարձր ցուցանիշներ. այստեղ նախատեսվող աճը գերազանցում է 50%-ը: Միջինում նախատեսում ենք մոտ 30%-ի աճ 2014-ի ընթացքում: Նախատեսում ենք նաև, որ մինչև տարեվերջ գերազանցելու ենք մանրածախ վարկային պորտֆելի 100 մլն դոլարի սահմանագիծը»:
Անդրադառնալով վարկային պորտֆելի կառուցվածքային փոփոխություններին, բանախոսը նշեց, որ այն առաջիկայում էական փոփոխությունների չի ենթարկվելու.
«Առաջնահերթությունների առումով մեր ռազմավարությունը հիմնականում մնացել է անփոփոխ: Բոլոր ուղղությունները, որ մենք նախկինում հայտարարել էինք` որպես զարգացման հիմնական գերակայություններ, անփոփոխ են մնացել: Մեր պորտֆելն ունի բավականին հավասարաչափ բախշվածություն, որը հնարավորություն է տալիս ռիսկերի դիվերսիֆիկացիայի միջոցով դրանք առավել արդյունավետ կառավարել»:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007-ից` տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ:

30 Сентябрь 2014 - 12:57 AMT
В текущем году Америабанк расширил спектр розничных услуг, пополнив его новыми и интересными предложениями, одновременно обеспечив более гибкие и прозрачные условия предоставления услуг. Об этом 30 сентября на встрече с журналистами сообщил директор Америабанка по линии розничных операций Арман Барсегян, отметив, что в результате банк по ряду важных показателей перевыполнил намеченные планы.
Подводя итоги деятельности по линии розничной кооперации с августа 2013 года по август 2014-го, Барсегян отметил, что портфель кредитования малого и среднего бизнеса увеличился на 65%, объем предоставляемых юридическим лицам овердрафтов – на 50%, предоставляемые по пластиковым картам кредиты – на 38%. В тоже время объем кредитов, предоставляемых на приобретение транспортных средств, увеличился на 11%, объем ипотечных кредитов – на 8%.
«По сравнению с 31-ым августа прошлого года, розничные бизнес-кредиты увеличились на $8 млн., достигнув в $14 млн. Предоставляемые по пластиковым картам кредиты с $9,6 млн. выросли до $13 млн., автокредиты – с $9,2 млн. до $10,2 млн.», – сказал он.
В указанные период времени зафиксирован ощутимый рост срочных депозитов и депозитов до востребования физических лиц. В частности, депозиты до востребования выросли на 37% и по состоянию на 31-ое августа составили $41 млн., а срочные вклады выросли на 23%, составив более $188 млн. В тот же период количество платежных пластиковых карт выросло на 30%, а объем осуществляемых по картам операций – на 23%.
«По всем основным направлениям мы сохраняем довольно высокие темпы роста, что, естественно, дает нам возможность значительно улучшить конкурентные позиции на рынке и, по нашим внутренним подсчетам и индексам, мы достигли значительного улучшения показателей, по сравнению с прошлым годом», – отметил Барсегян.
Говоря о намеченных до конца года темпах роста, он отметил, что запланированы различные показатели роста различных услуг розничного портфеля.
«По линии наших основных приоритетов – пластиковые карты, кредитование сектора МСБ, автокредитование, мы запланировали более высокие показатели: здесь намечен рост более чем в 50%. В среднем, в течение 2014 года мы планируем примерно 30%-ый рост. Также планируем, что до конца года по линии портфеля розничного кредитования мы достигнем и преодолеем показатель в $100 млн.
Что касается структурных изменений кредитного портфеля, Арман Барсегян отметил, что в ближайшее время никаких существенных изменений не планируется.
«В плане приоритетов наша стратегия в основном осталась неизменной. Все направления, о которых мы заявляли раньше как об основных направлениях развития, остались неизменны. Наш портфель отличается довольно уравновешенным распределением, что дает возможность более эффективного управления посредством диверсификации рисков», – сказал он.