ՀՀ կառավարությունը Գյումրի քաղաքում երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային խնդիրները լուծելու նպատակով Շիրակի մարզպետարանին է հատկացրել 1,5 մլրդ դրամ: Սա ծրագրի առաջին փուլն է, որով բնակարանի գնման վկայագիր կհանձնվի 215 ընտանիքի: Եվս 252 ընտանիք բնակարանի գնման վկայագիր կստանա ծրագրի իրականացման երկրորդ փուլում` հաջորդ տարի:
Հոկտեմբերի 2-ին Կառավարության նիստից հետո քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը հայտնել է նաև, որ 2016 թվականի ընթացքում ամբողջությամբ կլուծվի գյուղական տեղանքում ապրող ընտանիքների բնակարանային հարցը:
«Այսպիսով, մինչև 2016 թվականի ավարտն ամբողջովին կլուծվի Աղետի գոտում բնակարանի հարցը»,- ասել է նա, հաղորդում է Առկա գործակալությունը:
Օգոստոսի 22-ին Նարեկ Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Աղետի գոտում լուրջ ուսումնասիրություններ են կատարվել, կա հստակ մոտեցում՝ Գյումրիում դեռևս անօթևան մնացած 430 ընտանիքի համար ոչ թե նոր շենք կառուցել, այլ պետությունը նրանց տա բնակարանների գնման վկայագրեր:
«Որոշեցինք, որ ճիշտ կլինի պետությունը բնակարանների գնման վկայագրերով աշխատի բնակիչների հետ, քան նորից շենքեր կառուցի: Քաղաքում կան վաճառքի ենթակա բազմաթիվ շենքեր: Ավելի ճիշտ է գնել այդ բնակարնները՝ միաժամանակ աշխուժացնելով նաև քաղաքի շուկան»,- ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ բնակիչների աջակցության ծրագրի պարամետրերը պատրաստ են, շուտով կսկսվի այդ գործընթացը:
Նախարարը բնակարանի գնման հավաստագրերի տրամադրման գաղափարը համարում է խնդրի արագ լուծման ամենաարդյունավետ մեթոդ: Նա միաժամանակ տեղեկացրել է, որ շահառուները կանխիկ գումար չեն ստանա, փողը կփոխանցվի բնակարանի տիրոջը գնման պահին: Իսկ բուն գումարը հաշվարկված է պետկադաստրի տրամադրած տվյալների հիման վրա` 109.000 դրամ մեկ քառակուսի մետրի դիմաց:
2008 թվականից աղետի գոտում պետական աջակցությամբ իրականացվող սոցիալական ուղղվածության ծրագրի շահառուներ է դարձել 5313 ընտանիք: Մասնավորապես, 61 ընտանիքի 2008-2009 թվականներին տրվել են բնակարանի գնման հավաստագրեր, 321 ընտանիքի տրվել է 3-ական մլն դրամի ֆինանսական աջակցություն, իսկ 3693 ընտանիքի 2009-2013 թվականներին բնակարան է տրամադրվել: 2008 թվականից Գյումրիում բնակարանաշինության մեջ ներդրվել է 81,5 մլրդ դրամ:
1988-ի երկրաշարժից գրեթե 16 տարի անց Գյումրու 95 մեծ ու փոքր տնակային թաղամասերը շարունակում են գոյատևել քաղաքի տարբեր հատվածներում: Տնակները, որոնք ժամանակին տեղադրվեցին 2-3 տարվա համար, արդեն 2.5 տասնամյակ որպես կացարան են ծառայում անօթևան գյումրեցիների համար:

2 Октябрь 2014 - 13:26 AMT
Вопрос обеспечения жильем в зоне бедствия в Армении полностью будет решен в течение 2015-16гг., заявил министр градостроительства Армении Нарек Саркисян 2-го окятбяр на брифинге в правительстве РА.
Правительство Армении на заседании в четверг выделило свыше 1,4 млрд. драмов на сертификаты для покупки квартир для 215 семей в городе Гюмри.
По словам министра, на данный момент в Гюмри осталось около 450 семей, которые должны получить квартиры, и правительственное решение решает вопрос почти половины из них.
«Оставшиеся семьи получат сертификаты на покупку квартир в следующем году, и до конца 2015 года вопрос с жильем в зоне бедствия в Гюмри будет полностью решен», – сказал он.
Саркисян также сообщил, что в течение 2016 года будет полностью решен жилищный вопрос семей, проживающих в сельской местности. «Таким образом, к концу 2016 года уже полностью будет решен вопрос жилья в зоне бедствия», – сказал он. Как отметил министр, идею предоставления сертификатов на покупку квартиры выдвинул он сам, поскольку считает это самым эффективным методом быстрого решения проблемы. При этом он проинформировал, что бенефициарии не получат наличную сумму, деньги будут перечислены владельцу квартиры при покупке.
Сумма на покупку квартир, по словам Саркисяна, рассчитана на основе данных, предоставленных госкадастром: 109 тыс. драмов за один квадратный метр, сообщает АРКА.
Бенефициариями программы социальной направленности, осуществляемой с 2008 года в зоне бедствия при государственной поддержке, стали 5313 семей. В частности, 61 семье в 2008-2009 гг. были выданы сертификаты на покупку жилья, 321 семье была оказана прямая финансовая помощь в размере 3 млн. драмов на семью, а 3693 семьям в 2009-2013 гг. были предоставлены квартиры.
С 2008 года, по поручению президента Армении Сержа Саргсяна, в строительство квартир в Гюмри было инвестировано 81,5 млрд.
7 декабря 1988 года в 11 ч. 41 мин. по московскому времени в Армении произошло сильнейшее землетрясение, сила которого достигала 10 баллов по шкале Рихтера. Стихийное бедствие охватило всю северную часть территории республики с населением около одного миллиона человек. Полностью стерты с лица земли город Спитак и 58 близлежащих сел. Частично разрушены города Ленинакан, Степанаван, Кировакан и ещё более 300 населенных пунктов. Разрушены здания школ, детских садов, больниц, театров, музеев, библиотек, кинотеатров и домов культуры. 600 км. автодорог и 10 км. железнодорожных путей были выведены из строя, разрушены 230 промышленных предприятий. Погибло более 25 тысяч человек, около 19 тысяч стали инвалидами, лишились крова 530 тысяч граждан республики. В целом потери национального богатства Арм.ССР составили свыше 10 млрд. рублей (в ценах того периода).