Հոկտեմբերի 10-ին Եվրասիական տնտեսական միությունը Մինսկում կքննարկի անդամ երկրների անդամավճարների բաշխման հարցը, հաշվի առնելով Հայաստանի հնարավոր անդամակցումը միությանը, լրագրողներին է ասել տնտեսական զարգացման փոխնախարար Ալեքսեյ Լիխաչովը:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնեց, որ ստորագրել է ԵՏՄ մասին պայմանագրի վավերացման մասին օրենքը: Մինչ այդ ՌԴ առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը հայտարարեց, որ մինչև հոկտեմբերի 10-ը պատրաստ կլինի ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը, որը ստորագրման դեպքում ուժի մեջ կմտնի հունվարի 1-ին:
Լիխաչովը նշել է, որ այժմ բաժնեմասային անդամավճարների բանաձևը համապատասխանում է ներկրման մաքսատուրքերի բաշխման բանաձևին: «88 տոկոսը մոտավորապես բաժին է ընկնում ՌԴ-ին, 4,7 տոկոսը՝ Բելառուսին, 7,3 տոկոսը՝ Ղազախստանին: Նույն համամասնությամբ էլ երկրները կատարում են միության պահպանման համար անհրաժեշտ անդամավճարները: Առայժմ Եվրասիական հանձնաժողովն առաջարկում է պահպանել այդ սանդղակը նաև 2015-ին»,-ասել է Լիախաչովը: Միևնույն ժամանակ հավելել է նա, մինչ 2015-ի հուլիսի 1-ը, հաշվի առնելով Հայաստանի անդամակցումը ԵՏՄ-ին, պետք է որոշում կայացվի 2016 թ. այդ անդամավճարների վերաբաշխման վերաբերյալ: 2015-ին, անդամակցության դեպքում, Հայաստանն անդամավճար չի վճարի:
«Բանավեճի ընթացքում կարող է ընդունվել համամասնությունների որոշման մեկ այլ հիմնարար սկզբունք, դա կարող է լինել աշխատանքային շուկան հաշվի առնող սկզբունք կամ ինչ-որ ինտեգրված ցուցանիշ, որը ներառում է ոչ միայն արտաքին առևտրի ծավալները, այլ նաև ՀՆԱ պարամետրերը, կապված ներդրումների շուկայի հետ: Եթե Հայաստանն էլ միանա, ապա կզբաղեցնի մոտ 1 տոկոսը 2016-ից: Ընդհանուր առմամբ մենք կողմ ենք, որ 2015-ին պահպանվի գործող սխեման»,-ասել է Լիխաչովը:
Նա հավելել է, որ ընդհանուր անդամավճարը մաքսային միության անդամ երկրների կողմից այժմ կազմում է տարեկան 5,5 մլրդ ռուբլի՚: «Հաջորդ տարի մենք նույնպես դեռ 5,5 մլրդ հաշվարկով ենք առաջնորդվում, որից 5 մլրդ բուն հանձնաժողովի համար է նախատեսված, իսկ 500 մլն՝ միասնական տեղեկատվական համակարգի ստեղծման ու գործարկման համար»,-ասել է Լիխաչովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հոկտեմբերի 2-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանի, Ղազախստանի և Բելառուսի կողմից ստեղծվող Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) անդամների թիվը կաճի: «Այժմ ավարտվում է ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցման գործընթացը, ակտիվորեն երկխսություն է տարվում Ղրղըզստանի հետ: Վստահ եմ, որ առաջիկայում այդ միության անդամների թիվը կաճի»,- «Ռուսաստանը կանչում է» համաժողովի ժամանակ նշել է Պուտինը:
«Միաժամանակ, մենք կցանկանայինք, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը սերտ կապեր հաստատեր ինտեգրացիոն այլ կառույցների հետ ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ Ասիայում: Նման փոխգործակցությունը կայունություն կավելացներ գլոբալ տնտեսությանը: Եվ իհարկե, նման երկխոսությունը հատկապես կարևոր է Եվրամիության հետ, որը մեր առաջատար առևտրային գործընկերն է»,- հավելել է ՌԴ նախագահը: Հոկտեմբերի 2-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու վերաբերյալ պայմանագրի նախագծին:

Евразийский экономический союз 10 октября в Минске обсудит вопрос о распределении долевых взносов стран-участниц с учетом возможного присоединения к союзу Армении, сообщил журналистам замминистра экономического развития Алексей Лихачев.
Ранее президент РФ Владимир Путин сообщил, что подписал закон о ратификации договора о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС). До того первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов заявил, что к 10 октября подготовлен договор о присоединении Армении к ЕАЭС, который в случае подписания вступит в силу с 1 января.
Лихачев отметил, что сейчас формула долевых взносов соответствует формуле распределения импортных пошлин. «Это примерно 88% Российская Федерация, 4,7% доля Белоруссии, 7,3% — доля Казахстана. Точно в таких же пропорциях станы сейчас выплачивают взносы на содержание союза. Пока Евразийская комиссия выходит 10 октября с предложением сохранить эту шкалу в будущем союзе в течение 2015 года», — сказал Лихачев. В то же время, добавил он, до 1 июля 2015 года с учетом присоединения Армении должно быть принято решение о перераспределении этих взносов с 2016 года. В 2015 году в случае своего присоединения к союзу Армения взносы платить не будет.
«В ходе этой дискуссии может быть принят другой базовый принцип по определению пропорций, это может быть принцип учетов параметров трудового рынка или некоторый интегрированный показатель, включающий в себя не только объемы внешней торговли, но и параметры ВВП, параметры, связанные с рынком инвестиций. Если появится Армения, то примерно она займет 1% с 2016 года. И мы в общем поддерживаем предложение, что в 2015 году должна сохраниться нынешняя схема», — сказал Лихачев.
Он добавил, что общий взнос в таможенный союз странами-участницами сейчас составляет 5,5 миллиардов рублей в год. «На следующий год мы также пока закладываем 5,5 миллиардов. Из них 5 миллиардов — собственно на содержание комиссии, а 500 миллионов — на создание и запуск единой информационной системы», — сказал Лихачев, сообщает РИА Новости.
2 октября Владимир Путин заявил, что число участников создаваемого Россией, Казахстаном и Белоруссией Евразийского экономического союза будет расти: «Сейчас завершается процесс присоединения к Евразийскому экономическому союзу Армении, активно ведется диалог с Киргизией. Уверен, что в перспективе число участников этого объединения будет расти».
«При этом мы хотели бы, чтобы Евразийский экономический союз наладил тесные связи с другими интеграционными структурами, как в Европе, так и в Азии. Подобное взаимодействие добавило бы устойчивости всей глобальной экономике. И конечно, такой диалог особенно важен с Евросоюзом, который является нашим ведущим торговым партнером», — добавил президент.
Правительство Армении на заседании 2-го октября одобрило проект соглашения о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе.