(?) Այսօր Հայաստանում բանկային օնլայն ծառայության զարգացման ի՞նչ հիմնական միտումներ կարող եք առանձնացնել Հայաստանում: Մասնավորապես, ինչպիսի՞ն է աճի դինամիկան վերջին տարիներին, ներկայացրեք շուկան և հաճախորդներին:
(!) Առաջին հերթին պետք է հասկանալ, ինչի համար է այն նախատեսված և ում է հարկավոր, ինչու են բանկերն էլեկտրոնային ծառայություններ տրամադրում: Հեռահար բանկինգը լավ հնարավորություն է առավելագույնս մատչելի դարձնել բանկի ծառայությունները հաճախորդի համար և ապահովել 24-ժամյա սպասարկում, շաբաթական 7 օր և տարին 365 օր: Հեռահար բանկային ծառայությունների տրամադրման մի քանի եղանակ կա կախված հաճախորդի նախապատվությունից: Առաջին հերթին դա ինտերնետ բանկինգն է, որը թույլ է տալիս լիարժեք սպասարկել հաճախորդին, հետո շարժական բանկինգը ՝ սպասարկում բանկոմատների միջոցով, cash-in բանկոմատներ, ինքնասպասարկման տարբեր սարքեր:
Պետք է նշել, որ ինտերնետ-բանկինգի ծառայությունը Հայաստանում համեմատաբար նոր ուղղություն է: Ցավոք, միայն 2009-ից հայաստանյան առևտրային բանկերը սկսեցին ակտիվորեն ներմուծել այդ ծառայությունը, այն դեպքում, երբ աշխարհի շատ երկրներում ծառայությունների այդ տեսակն արդեն մեծ տարածում ուներ: Զարգացնելով այդ ուղղությունը, մենք մտադիր ենք ներգրավել այն հաճախորդներին, որոնք ակտիվորեն օգտվում են ինտերնետի տարբեր ծառայություններից, որոնք գնահատում են իրենց ժամանակն ու գերադասում են գնումներ անել ինտերնետի միջոցով և, չայցելելով բանկ, օգտվել բանկային ծառայությունների ամբողջ սպեկտրից: Ուստի մենք առաջարկում ենք մեր հաճախորդներին բազմաֆունկցիոնալ ինտերնետ բանկինգ: Եթե գործողությունը կապված չէ կանխիկ գումարի հետ, ապա հաճախորդը ժամանակ է շահում, որը հարկ կլիներ ծախսել այն իրականացնելու համար անձամբ բանկ այցելելու դեպքում՝ չէ որ ժամանակ է պետք բանկ հաճախելու, հերթ կանգնելու համար և այլն:
Երկրորդը՝ հեռահար բանկինգի զարգացումը թույլ է տալիս առավելագույնս օպտիմալացնել հաճախորդների սպասարկումը, ավտոմատացնել տարբեր բիզնես գործընթացները, ինչը բարձրացնում է գործողությունների արագությունն ու սպասարկման որակը, ինչպես նաև հնարավորություններ է ստեղծում նոր ծառայությունների տրամադրման համար:
(?) Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար բանկերից է, որն ակտիվորեն ներդնում է ինովացիոն տեխնոլոգիաներն իր հաճախորդների համար սպասարկումն առավել հարմարավետ դարձնելու միտումով: Արդարացվա՞ծ են արդյոք ներդրումները նման արդիական պրոդուկտների մեջ, որքանո՞վ են հայաստանյան շուկան ու հայ սպառողը պատրաստ դրան:
(!) Կարծում եմ, որ հայկական շուկան պատրաստ է բանկային օնլայն ծառայությունների կիրառմանը, առավել ևս, որ ինտերնետի մատչելիության մակարդակն ու անհրաժեշտ սարքավորումներով հագեցվածությունը երկրում այսօր բավականին բարձր են: Իսկ բանկի համար դա շահավետ է նրանով, որ ազատվում են ռեսուրսներ, անհրաժեշտություն չկա ունենալ բաժանմունքների շատ մեծ ճյուղավորված ցանց, հարկ չկա դեմ առ դեմ հաճախորդներին սպասարկելու համար աշխատակիցների մեծ քանակ ապահովել: Այսպիսով, հեռահար բանկային ծառայությունները, որոնք ներդրումներ են պահանջում, արդարացնում են ծախսերն ու հարմար են ինչպես հաճախորդին, այնպես էլ բանկին: Կցանկանայի նշել նաև, որ իր հաճախորդների հարմարավետության համար Ամերիբանկը Կոնտակտ կենտրոն է բացել, որն աշխատում է 24/7 ռեժիմով, այսինքն՝ շուրջօրյա: Կարևոր չէ, թե աշխարհի որ կետում է գտնվում հաճախորդը և ինչ խնդիր ունի, նա կարող է ուղղակի զանգահարել +34710 561111 հեռախոսահամարով օրվա ցանկացած ժամին և մեր մասնագետները կպատասխանեն նրա հարցերին:
(?) Ինչպե՞ս են գործերը հեռահար ծառայությունների տրամադրման առումով Ձեր բանկում: Ինտերնետ բանկինգի քա՞նի օգտատեր ունի այսօր Ամերիաբանկը:
(!) Ամերիաբանկը Հայաստանի բանկային շուկայում նորարարական ծառայությունների մատուցման առաջատարներից մեկն է: Մենք շեշտը դնում ենք անկանխիկ բանկինգի վրա հեռահար բանկային ծառայությունների տրամադրման և հաճախորդների համար տարբեր տրանզակցիաների իրականացման պարզեցման միջոցով: Մենք նաև մեր առջև խնդիր ենք դրել բարձրացնել բնակչության իրազեկվածության մակարդակը հեռահար ծառայությունների տրամադրման և անկանխիկ տրանզակցիաների իրագործման ոլորտում:
Ամեն տարվա հետ մի քանի անգամ աճում է ինտերնետ բանկինգի օգտատերերի քանակը: Եթե 2009-ին մենք ունեինք ինտերնետ բանկինգի ընդամենը 113 օգտատեր, ապա այսօրվա դրությամբ համակարգում գրանցված է շուրջ 13 հազար օգտատեր:
Արդեն 2011 թ. մեր բանկը App.Store-ում iPhone-ի համար հավելված տեղադրեց, որը մատչելի է դարձնում տեղեկատվությունը բանկի մասին, մասնավորապես՝ նորությունները, արժույթի փոխարժեքը, բաժանմունքների ու բանկոմատների հասցեները, ինչպես նաև թույլ է տալիս տեղեկություններ ստանալ ավելի քան 100 առևտրային ու սպասարկման կենտրոնների մասին, որտեղ Ամերիաբանկի քարտատերերը կարող են մինչև 30 տոկոս զեղչ ստանալ:
Մենք մեծապես կարևորում ենք ինտերնետ առևտրի զարգացումը, որի համար նախորդ աշնանը գործարկեցինք VISA ինտերնետ էքվայրինգի նախագիծը: Քարտերով վճարումներն ընդունելու համար նախատեսված ինտերնետ կայքերի գրանցման ու կարգաբերման գործընթացի հարմարավետության, պարզեցման ու արագացման նպատակով մենք մշակել և ներդրել ենք vPOS/virtual POS ծրագրային գործիքը: Տվյալ գործիքն ինտերնետ կայքերին եզակի հնարավորություն է տալիս բավականին արագ սկսել ընդունել VISA, MasterCard և ArCа քարտերով կատարվող վճարումները՝ խուսափելով ծրագրավորման, կարգաբերման ու թեստավորման համար ժամանակի ու միջոցների մեծ ծախսերից: Հիմա դա շատ ակտիվ աշխատող նախագիծ է, որը դրական դինամիկա ունի և բազմաթիվ ինտերնետ կայքեր արդեն վճարումներն ընդունում են մեր vPOS-ով: Այժմ մենք մշակում ենք մի շարք լրազցուցիչ ծառայություններ vPOS-երի համար, որոնք հնարավորություն կտան ինտերնետ կայքերին նոր ծառայություններ տրամադրել իրենց հաճախորդներին:
(?) Ամերիաբանկն առաջին անգամ Հայաստանում ներմուծեց նոր AmeriaToken բջջային հավելվածը, որը մեկանգամյա ծածկագրերի գեներատոր է ինտերնետ բանկինգից օգտվող հաճախորդների համար: Ինչպիսի՞ք են նույնականացման առանձնահատկություններն օնլայն բանկինգում: Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում AmeriaToken-ը, ինչպե՞ս առաջացավ այդ ծառայությունը ներմուծելու գաղափարը:
(!) Ինտերնետ բանկինգի ծառայություններից օգտվելու և համակարգի առավելագույն անվտանգությունն ապահովելու նպատակով կիրառվում է կրկնակի նույնականացման մեթոդը: Առաջինը՝ հաճախորդի լոգինն ու ծածկագիրն են, որպես երկրորդ մեթոդ կարող են օգտագործվել մեկանգամյա ծածկագրեր գեներացնող սարքերը: Մի քանի վայրկյանում գեներացված միանգամյա ծածկագիրն անհետանում է, ինչը կասեցնում է երկրորդ անգամ այն օգտագործելու հնարավորությունը: Դա իր հերթին զգալիորեն բարձրացնում է համակարգի անվտանգության մակարդակը:
AmeriaToken-ը բջջային հավելված է սմարթֆոնի համար, որը նաև գեներացնում է ու Ամերիաբանկի հաճախորդներին է տրամադրում վերոնշյալ միանգամյա ծածկագիրը: Այդ հավելվածի շնորհիվ Digipass սարքի առկայությունն այլևս պարտադիր չէ: AmeriaToken-ը հասանելի է առավել տարածված օպերացիոն համակարգերով՝ Apple, Android, Windows Phone, BlackBerry աշխատող սմարթֆոնների համար:
Շուկային նոր առաջարկ ներկայացնելու պատճառներից մեկն այն է, որ օնլայն բանկինգի ոլորտը միտում ունի շարժվելու դեպի բջջային բանկինգ, և մեր նպատակն է այնպես անել, որ բանկային ծառայություններն այսուհետ կապված չլինեն հասանելիության սահմանափակ կետերի հետ, այլ լինեն մոբիլ, առավել ևս, որ Հայաստանը համարվում է «ամենասմաթֆոնացված» երկրներից մեկը:
(?) Ինչպե՞ս կարող են բանկի հաճախորդներն ակտիվացնել ծրագիրը:
(!) Հավելվածից օգտվելու համար բանկի հաճախորդները պետք է ներբեռնեն ու ակտիվացնեն ծրագիրն իրենց հեռախոսում՝ համապատասխան ակտիվացման կոդ ստանալով բանկից:
Հավելվածի գործարկման համար անհրաժեշտ է ընդամենը 2 քայլ կատարել.
1. Ներբեռնել և տեղադրել AmeriaToken հավելվածը համապատասխան օնլայն խանութից: 2. Ակտիվացնել այն 2 հետևյալ եղանակներից մեկով՝
1 եղանակ. QR կոդի օգնությամբ, եթե սմարթֆոնը կարողանում է այն կարդալ: Համակարգ մուտք գործելու համար հարկավոր է AmeriaToken ծրագրի միջոցով կարդալ Բանկի տրամադրած QR կոդը, ստեղծել մուտքի ծածկագիր ու հաստատել այն:
2 եղանակ. ակտիվացում ձեռքով: Անհրաժեշտ է ձեռքով մուտքագրել սերիական համարը (7 նիշ) և ակտիվացման կոդը (16 նիշ), որոնք կտրամադրի Բանկը, ստեղծել մուտքի ծածկագիր ու հաստատել այն:
(?) Ի՞նչ առավելություններ է տալիս հաճախորդին մեկանգամյա ծածկագրերի գեներատոր AmeriaToken-ի օգտագործումը նախկինում կիրառվող Digipass-ի համեմատ:
(!) Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե հաճախորդին որ Token-ից է հարմար օգտվել: Այսօրվա դրությամբ մենք առաջարկում ենք հաճախորդներին ֆիզիկական Token-ների մի քանի մոդել և բջջային AmeriaToken: Այսինքն, հաճախորդն այլընտրանք ունի, առաջիկայում կառաջարկվեն նաև նոր օպցիաներ: Սակայն AmeriaToken-ն ավելի հարմար է՝ հարկ չկա կրել լրացուցիչ սարք, որին փոխարինում է հավելվածը սմարթֆոնում: Բացի այդ, մենք մտադիր ենք առաջիկայում գործարկել լիարժեք բջջային բանկինգ, որի համար AmeriaToken-ը առավել հարմար կլինի:
Մենք աշխատում ենք ամեն ինչ անել հաճախորդների հարմարավետության համար և ապահովել այն նաև օնյալն բանկինգից օգտվելիս: Ձեր բանկը պետք է լինի այնտեղ, որտեղ ձեզ համար է:

6 Октябрь 2014 - 08:19 AMT
(?)Какие основные тенденции развития банковских он-лайн услуг Вы можете выделить на сегодняшний день в Армении? В частности, какова динамика роста за последние годы, дайте характеристику рынка и клиентов.
(!)B первую очередь надо понять, для чего и кому это нужно, зачем банки предоставляют электронные услуги. Удаленный банкинг – это хорошая возможность сделать максимально доступными услуги банка для клиента и обеспечить обслуживание 24 часа в день, 7 дней в неделю и 365 дней в году. Есть несколько способов предоставления удаленных банковских услуг в зависимости от предпочтений клиента. В первую очередь это Интернет- банкинг, позволяющий полнофункционально обслуживать клиента, затем мобильный банкинг, обслуживание через банкоматы, cash-in банкоматы, различные устройства самообслуживания.
Надо отметить, что услуга Интернет-банкинга в Армении – сравнительно новое направление. К моему большому сожалению, только с 2009 года армянские комбанки стали активно внедрять эту услугу, в то время как во многих странах мира этот вид услуг был уже достаточно распространен. Развивая это направление, мы рассчитываем на сегмент клиентов, которые активно пользуются различными услугами в Интернете, которые знают цену своему времени и предпочитают делать покупки через Интернет и, не посещая банк, получать почти весь спектр банковских услуг. Поэтому мы предлагаем нашим клиентам полнофункциональный интернет-банкинг. Если операция не связана с наличностью, то клиент выигрывает то время, которое нужно будет потратить на ее осуществление, лично посетив банк, – ведь нужно будет потратить время на то чтобы прийти в банк, постоять в очереди и т.д.
Во-вторых, развитие удаленного банкинга позволяет максимально оптимизировать обслуживание клиентов, автоматизировать различные бизнес-процессы, что повышает скорость осуществления операций и качество обслуживания, а также открывает возможности для предоставления новых услуг.
(?)Америабанк является передовым банком в Армении, активно внедряющим инновационные технологии для повышения удобств своих клиентов. Оправданы ли инвестиции в такие современные продукты, насколько готов армянский рынок и потребитель для их использования?
(!)Я думаю, что армянский рынок готов к использованию банковских он-лайн услуг, тем более что уровень доступности Интернета и оснащенности необходимыми устройствами в стране на сегодняшний день находится на довольно высоком уровне. А для банка это выгодно тем, что высвобождаются ресурсы, нет необходимости в том, чтобы иметь очень большую разветвленную филиальную сеть, нет необходимости в большом числе сотрудников для обслуживания клиентов «лицом к лицу». Таким образом, удаленные банковские услуги, требующие инвестиции, окупаемы и удобны как клиентам, так и банку.
Хочу так же отметить, что для удобствa своих клиентов Америабанк внедрил Контактный центр, работающий в режиме 24/7, то есть круглосуточно. Неважно, в какой точке мира находится наш клиент, и с какого рода проблемой, возникающей при использовании карт он столкнулся, он может просто позвонить по телефонному номеру +34710 561111 в любое время суток, и наши специалисты ответят на все его вопросы.
(?)Как обстоит дело с предоставлением удаленных услуг в Вашем Банке? Сколько пользователей интернет-банкинга насчитывается сегодня в Америабанке?
(!)«Америабанк» – один из лидеров по предоставлению инновационных услуг на банковском рынке Армении. Мы акцентируем наше внимание на развитии безналичного банкинга посредством предоставления удаленных банковских услуг и упрощения для клиентов осуществления различных транзакций. Мы так же поставили перед собой задачу повысить уровень информированности населения в области предоставления удаленных услуг и совершения безналичных транзакций.
С каждым годом мы наблюдаем рост количества пользователей Интернет-банкинга в разы. Если в 2009 году у нас было всего 113 пользователей Интернет-банкинга то на сегодняшний день в системе зарегистрированно больше 13 тысяч пользователей.
Уже в 2011 году наш Банк разместил на App.Store приложение для iPhone, предоставляющее доступ к информации о банке, в частности: новостям, курсам валют, адресам филиалов и банкоматов банка, а также позволяющее получить сведения о более чем 100 торговых и сервисных точках, где картодержатели «Америабанка» могут воспользоваться скидками до 30%.
Мы уделяем большое внимание развитию интернет коммерции, для чего прошлой осенью нами был запущен проект интернет-эквайринга VISA. В целях обеспечения удобства, упрощения и ускорения процесса регистрации и настройки интернет сайтов для приема платежей по картам мы разработали и внедрили программный инструмент vPOS/virtual POS. Данный инструмент предоставляет интернет-сайтам уникальную возможность довольно быстро начать принимать платежи по картам VISA, MasterCard и ArCа, избегая больших затрат времени и ресурсов на программирование, настройку и тестирование. Сейчас это очень активно работающий проект, который фиксирует положительную динамику и множество интернет-сайтов уже принимают платежи через наш vPOS. Сейчас мы разрабатываем ряд дополнительных сервисов для vPOS, которые дадут возможность интернет-сайтам предоставлять новые услуги своим клиентам.
(?)Америабанк впервые в банковской системе Армении внедрил новое мобильное приложение – генератор одноразовых паролей AmeriaToken для клиентов, пользующихся интернет-банкингом. Каковы особенности идентификации в онлайн-банкинге. Расскажите, что представляет собой AmeriaToken? Как возникла идея внедрения этой услуги?
(!)Для доступа к пользованию услугами интернет-банкинга и для обеспечения наибольшей безопасности системы, используется метод двойной аутентификация. Первый метод – это логин и пароль клиента, а в качестве второго метода могут использоваться устройства, генерирующие одноразовые пароли: в течение нескольких секунд сгенерированный одноразовый пароль исчезает, что пресекает возможность его использования во второй раз. Это в свою очередь существенно повышает уровень безопасности системы.
AmeriaToken представляет собой мобильное приложение для смартфона, которое также генерирует и предоставляет клиентам Америабанка вышеназванный одноразовый пароль. Благодаря этому приложению наличие устройства Digipass больше не является обязательным. AmeriaToken доступен для смартфонов, работающих на наиболее распространенных операционных системах: Apple, Android, Windows Phone и BlackBerry.
Одна из причин, которая сподвигла нас представить рынку новое предложение, заключается в том, что сфера онлайн-банкинга будет двигаться в сторону мобильного банкинга, и наша цель сделать так, чтобы банковские услуги не были привязаны к ограниченным точкам доступа, а были мобильными, тем более, что Армения считается одной из «смартфонофицированных» стран.
(?)Как клиенты банка могут активировать программу?
(!)Для пользования приложением клиенты банка должны загрузить и активировать его в своем телефоне, получив от банка соответствующий код активации.
Для запуска приложения необходимо выполнить всего 2 шага:
1. Скачать и установить приложение «AmeriaToken» из соответствующего онлайн-магазина
2. Активировать его одним из 2 способов:
Способ 1: спомощью QR кода, если на смартфоне есть возможность его считать.Для входа в систему необходимо посредством программы «AmeriaToken» считать предоставленный в Банке QR код, далее создать пароль доступа и подтвердить его.
Способ 2: ручная активация. Необходимо вручную ввести серийный номер (7 символов) и код активации (16 символов), предоставленные Вам в Банке, создать пароль доступа и подтвердить его.
(?)Какие преимущества дает клиенту использование генератора одноразовых паролей AmeriaToken по сравнению с ранее используемым Digipass?
(!)Все зависит от того, каким Token-ом удобнее пользоваться клиенту. На сегодняшний день мы предлагаем своим клиентам несколько моделей физических Token-ов и мобильный AmeriaToken.То есть, есть альтернативы для клиента, в ближайшее время будут предложены и новые опции.
Однако AmeriaToken удобее – не нужно носить с собой дополнительное устройство – его заменяет приложение в телефоне. Кроме того, мы планируем в скором времени запустить полноценный мобильный банкиг, для которого AmeriaToken будет более удобным.
Мы стараемся сделать все, чтобы создать удобства для клиента и обеспечить комфорт использования онлайн-банкинга. Ваш банк должен быть там, где вам удобно.