Աշխարհի ամենախոշոր կինոպահոցներից մեկը՝ Գոսֆիլմֆոնդը, պետֆինանսավորման պակասի պայմաններում այլընտրանք է որնում ժապավենով նկարահանված մնացած 50.000 ֆիլմի թվայնացման համար: Առաջիկայում ֆոնդը կառաջարկի նախկին ԽՍՀՄ երկրներին վճարել իրենց ֆիլմերի թվայնացման համար, որոնք նկարահանվել են դրանց կինոստուդիաներում: Այդ մասին հայտնելէկազմակերպության ղեկավար Նիկոլայ Բորոդաչովը: Փոխարենը հանրապետությունները առաջնահերթ կարգով կստանան նախկին ԽՍՀՄ ստուդիաներում նկարահանված ֆիլմերի պատճեները, հայտնում է «Իզվեստիան»:
Տարվա սկզբին Բորոդաչովն իշխանություններից 5-6 մլրդ ռուբլի էր խնդրում առաջիկա 5 տարում արխիվը թվայնացնելու համար: Մշակույթի նախարարությունը հարցումը բավարարել է, սակայն մասնակիորեն. առաջիկա 3 տարում Գոսֆիլմֆոնդին հատկացվել է 2 մլրդ ռուբլի: Այդ գումարը կբավականացնի ռուսական կինոժապավենների թվայնացման համար, եթե պետությունը հետագայում ևս ֆինանսավորի «Գոսֆիլմֆոնդը»: Սակայն մշակույթի նախարարությունը հայտարարել է, որ պետսուբսիդավորման չափը 2014-2016 թթ. համար վերջնական չէ և կարող է փոխվել 2015-ի դաշնային բյուջեն հաստատելուց հետո:
Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Լատվիայի և մյուս խորհրդային հանրապետությունների ֆիլմերի ժապավենները թվայնացնելու համար դաշնային միջոցները կարող են չբավարարել, ասում է Բորոդաչովը: Ընդամենը Գոսֆիլմֆոնդում պահվում է խորհրդային ռեժիսորների մոտ 6 հազար կինոնկար՝ 2 հազար ուկրաինական, 700 վրացական, 600 բելառուսական, 500 ուզբեկական, մյուս հանրապետությունների կինոարտադրանքը 200-300-ի սահմաններում է: Ընդհանուր առմամբ ֆոնդի պահեստարանում ցարական, խորհրդային և հետխորհրդային շրջանների մոտ 70.000 սկզբնաղբյուր կա: Պահվում է արխիվներում նաև եվրոպական կինո, որը գնվել կամ փոխանակվել է խորհրդային տարիներին: Օրինակ, Լյումյեր եղբայրների ֆիլմերը: Կինոնկարների իրավունքները պատկանում են կինոստուդիաներին, Գոսֆիլմֆոնդին է պատկանում միայն կինոժապավենների իրավունքը, ինչպես նաև խորհրդային շրջանում 28 ռուսական կինոստուդիայում արտադրված ֆիլմերի կինոժապավենների իրավունքը, բացառությամբ «Մոսֆիլմում» և «Սոյուզմուլտֆիլմում» նկարահանվածների:
Ինչպես գրում է պարբերականը, թվայնացումը դանդաղ է ընթանում: 2002-ից ի վեր արդիականացվել է կինոֆոնդի մեկ երրորդը: Ըստ Բորոդաչովի, սեփական ուժերով ֆիլմերը թվայնացնելու համար Գոսֆիլմֆոնդից 30-40 տարի կպահանջվեր:
«Մեկ ֆիլմի թվայնացման համար միջինը պահանջվում է 400.000 ռուբլի: Գումարը տատանվում է կախված ժապավենի վիճակից: Որոշ ժապավեններ լուրջ վերականգնման կարիք ունեն՝ մեխանիկական, համակարգչային կամ քիմիական»,- ասել է Բորոդաչովը:
Արխիվը մտադիր է արագացնել թվայնացումն այն երկրների հաշվին, որոնք եղել են ԽՍՀՄ կազմում: Որքան հնարավոր է շուտ ժամանակակից ֆորմատով իրենց ֆիլմերը ստանալ ցանկացող երկրները պետք է Գոսֆիլմֆոնդին վճարեն թվայնացման համար: Ֆիլմերի բնօրինակները շարունակում են մնալ ռուսաստանյան ֆոնդում: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո այդ խնդիրը կռվախնձոր դարձավ միութենական հանրապետությունների ու ՌԴ միջև: Անկախացած երկրները փորձեցին պահանջել, որ կինոստուդիան վերադարձնի ֆիլմերի բնօրինակները, սակայն արդյունքում որոշվեց թողնել ժապավենները Գոսֆիլմֆոնդում:
Գոսֆիլմֆոնդում են պահվում նաև «Արմենֆիլմ» կինոստուդիայի նկարահանած ֆիլմերը, ինչպես օրինակ «Կարինե» (1967 թ. ռեժ. Ա. Սամվելյան) և «Եռանկյունի» (1967 թ. ռեժ. Ա. Հայրապետյան):
1923 թ. Հայաստանի ժողովրդական կրթության կոմիսարիատի Գլխքաղկրթության ցանցում ստեղծվեց «Պետական ֆիլմ» կազմակերպությունը, իսկ նույն տարում` «Պետֆոտոկինո» ընկերությունը: Նույն տարում այն վերանվանեց «Պետֆոտոկինո» կինոգործարան ԲԸ: 1926-ին Համո Բեկնազարյանը նկարահանեց առաջին հայկական գեղարվեստական ֆիլմը` «Նամուս»ը: 1928 թ. ընկերությունը վերանվանեց «Հայկինո» Ստուդիա ԲԸ: 1935-ին Համո Բեկնազարյանը նկարահանեց առաջին հայկական հնչյունային ֆիլմը` «Պեպո»ն: 1938-ին ստուդիան վերանվանվել է «Երևանի ֆիլմերի ստուդիա», իսկ 1957-ին ստացավ «Հայֆիլմ» անվանումը: 1966-ին դարձավ Համո Բեկնազարյանի անվան: 2005 թ. կինոընկերությունը գնեց «Արմենիա Սթուդիոս» ՍՊԸ (որը «CS Media» հոլդինգի մասն է կազմում): 2006-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, որը հանդիսանում է 1923 թվականին հիմնադրված Համո Բեկնազարյանի անվան «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի իրավահաջորդ պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունը և գործում է ՀՀ մշակույթի նախարարության համակարգում:

9 Октябрь 2014 - 16:46 AMT
Госфильмофонд предложит странам бывшего СССР оплачивать оцифровку своих фильмов: Каждый – примерно за $1 тыс
Одна из крупнейших в мире синематек — Госфильмофонд — ищет альтернативы дефицитному госфинансированию на оцифровку оставшихся 50 тыс. фильмов, хранящихся в фонде на пленке. В ближайшее время фонд направит предложение во все бывшие страны СССР профинансировать оцифровку лент, произведенных киностудиями этих стран. Об этом сообщил руководитель организации Николай Бородачев. Взамен республики в первоочередном порядке получат копии фильмов, снятых на студиях бывшего СССР, сообщают «Известия».
В начале года Бородачев просил у властей 5–6 млрд. рублей на то, чтобы оцифровать архив за ближайшие 5 лет. Минкультуры запрос удовлетворило, но только частично: на ближайшие три года Госфильмофонду выделено 2 млрд рублей. Этих денег хватит на оцифровку российских кинолент при условии, если государство будет и дальше финансировать Госфильмофонд. Однако в Минкультуры заявили, что размер госсубсидии на 2014–2016 годы не окончательный и может поменяться после утверждения федерального бюджета на 2015 год.
На оцифровку пленок с фильмами, произведенных киностудиями Армении, Азербайджана, Белоруссии, Латвии и других стран советского лагеря, федеральных средств может не хватить, говорит Бородачев. Всего в Госфильмофонде хранится около 6 тыс. картин режиссеров советских республик: 2 тыс. украинских, 700 — грузинских, 600 — белорусских, 500 — узбекских, киностудии остальных республик произвели фильмов в пределах 200–300.
Всего же в хранилище фонда в подмосковном поселке Белые Столбы около 70 тыс. первоисточников царского, советского и постсоветского времени. Хранится в архивах и европейское кино, которое было куплено или обменено в советское время. Например, фильмы родоначальников кинематографа братьев Люмьер. Права на картины принадлежат киностудиям, Госфильмофонд владеет правами на сами кинопленки, а также авторскими правами на ленты, произведенные на 28 российских киностудиях в советское время (кроме фильмов, произведенных на «Мосфильме» и «Союзмультфильме»).
Как пишет издание, оцифровка движется медленно. С 2002 года в современный формат превращена только треть архива кинофонда. По оценке Бородачева, на перевод фильмов в цифру собственными силами, то есть на лицензионные доходы от советского наследия, Госфильмофонду потребовалось бы 30–40 лет.
«Чтобы оцифровать один фильм, в среднем требуется 400 тыс. рублей. Сумма варьируется в зависимости от состояния пленки. Некоторые пленки нуждаются в серьезной реставрации — механической, химической или компьютерной», — сказал Бородачев.
Ускорить оцифровку архива фонд намеревается за счет стран, некогда входивших в состав СССР. Государства, желающие как можно скорее получить свои фильмы в современном формате, должны оплатить Госфильмофонду услугу переоцифровки. При этом оригиналы фильмов продолжат оставаться в российском фонде. После распада СССР эта проблема стала яблоком раздора в отношениях России и союзных государств. Обретшие независимость страны потребовали возвращения оригиналов кинокартин в свои киностудии, однако в итоге было решено оставить пленки в Госфильмофонде.
То, что оригиналы кинофильмов при этом не будут передаваться киностудиям, владеющими авторскими правами на них, председатель Конфедерации союзов кинематографистов (в него входят киносоюзы всех стран СНГ, а также Латвии, Литвы и Эстонии) Рустам Ибрагимбеков называет справедливым.
В Госфильмофонде хранятся также фильмы, снятые армянской киностудией художественных фильмов «Арменфильм», как, например, фильм «Каринэ» (1967 г. режиссер А. Самвелян) и «Треугольник» (1967 г. режиссер А.Айрапетян).
Армянская киностудия художественных фильмов, изначально – организация «Госкино», была основана в Ереване в 1923 году в системе Главполитпросвета Наркомата просвещения Армении. В 1928 году организация была переименована в киностудию «Арменкино», в 1938 году — в «Ереванскую киностудию», в 1957 году получила свое нынешнее название «Арменфильм». В 1966 году киностудии было присвоено имя Амо Бек-Назаряна. В 2005 году кинокомпания была продана компании «Armenia Studios» (являющейся частью холдинга «CS MEDIA CITY», который в свою очередь принадлежит нескольким представителям армянской диаспоры в США — Джерарду Гафесчяну и семье Саркисян). Новый владелец взял на себя обязательства в течение 10 лет вложить в студию 66 миллионов долларов.