Ուսանողների վարրկավորման պետական ծրագրի իրագործման մեկնարկից ի վեր «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն արդեն վարկեր է տրամադրել մի շարք բուհերի ուսանողներին:
Ուսանողների վարրկավորման պետական ծրագիրը ՀՀ Կառավարության կողմից ներդրվել է 2013թ. գարնանը: «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն ծրագրին է միացել 2013թ. ամռանը, իսկ արդեն սեպտեմբերին Բանկը տրամադրել է առաջին վարկերը:
«21-րդ դարում յուրաքանչյուր երիտասարդ իրավունք ունի ստանալ կրթություն, սակայն դա բոլորին հասանելի չէ: Ուստի ողջունելի է, որ մեր պետությունը նախաձեռնել է երկրի ԲՈՒՀ-երում ուսման վարկավորման ծրագիրը», – հայտնեց Մանրածախ վարկավորման բաժնի գլխավոր մասնագետ՝ Էդուարդ Կարապետյանը: «Ծրագրի մեկնարկից առ այսօր մենք վարկեր ենք տրամադրել Հայաստանի Ճարտարագիտական, Գյուղատնտեսական և Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանների ուսանողներին»: Որոշ բանկեր նախկինում էլ են տրամադրել ուսանողական վարկեր սեփական միջոցներից, սակայն ավելի վատ պայմաններով, քան այսօր առաջարկում է պետությունը: Այս ծրագիրը սուբսիդավորում է անգամ վարկի սահմանված տոկոսադրույքը: Օրինակ՝ եթե ուսանողը գերազանցիկ է, ապա պետության մասնաբաժինը վարկի տոկոսադրույքում աճում է մինչև 3%, մյուսների դեպքում՝ 2%: Ինչպես երևում է, լավ ուսումը իր մեջ նույնպես կրում է որոշակի նյութական խթան:
Է.Կարապետյանը կարևորեց մեկ էական խնդիր` կապված վարկի ձևակերպման հետ, այն է` վարկի դիմաց երաշխավորների ընտրությունը: Ուսանողական վարկի ձևակերպման պահին երաշխավորը չպետք է ունենա սեփական խոշոր վարկեր: «Օրինակ՝ եթե դուք ցանկանում եք ստանալ ուսանողական վարկ ձեր երեխայի ուսման համար, սակայն արդեն ունեք գործող վարկ, ապա վարկի գծով վճարումները չպետք է գերազանցեն ձեր աշխատավարձի 40%-ը, և բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերի առկայության դեպքում վարկը կտրամադրվի 1-2 օրում»:
Է.Կարապետյանի խոսքերով` մյուս սպառողական վարկերի համեմատ ուսանողական վարկը քիչ ռիսկային է: «Մեր երեխաների կրթության և զարգացման մեջ կատարված ներդրումները կարևորագույներից են, և հետագայում դրանք անկասկած կփոխհատուցվեն»:
Հիշեցնենք, որ Ուսանողների վարկավորման պետական ծրագրի համաձայն վարկերը տրամադրվում են 16-ից 30 տարեկան ՀՀ ուսանող քաղաքացիներին` բակալավրիատում կամ մագիստրատուրայում ուսման վճարման համար: Վարկի առավելագույն ժամկետն է 10 տարի, ընդ որում` առաջին 4 տարին ուսանողը մարում է միայն վարկի տոկոսագումարը: Ուսումնառության ավարտից հետո կատարվում են վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարների հավասարաչափ մարումներ: Վարկի տոկոսադրույքը կազմում է տարեկան 12%, որտեղ տոկոսները հաշվարկվում են վարկի մայր գումարի մնացորդի վրա: Վարկի առավելագույն գումարը կազմում է 1,800,000 ՀՀ դրամ, ընդ որում` յուրաքանչյուր տարվա գումարը կազմում է 450,000 ՀՀ դրամ: Հարկ է նշել, որ ուսանողական վարկերը տրամադրվում են առնվազն 2 անձի երաշխավորությամբ, որոնք պետք է լինեն ամսական կայուն եկամուտ ունեցող ՀՀ քաղաքացի և/կամ իրավաբանական անձ, ընդ որում` երաշխավորներից առնվազն մեկը պետք է հանդիսանա ուսանողի ծնողը, նույնիսկ եթե նա չի աշխատում (որպես երրորդ երաշխավոր` զրոյական եկամտով):

14 Октябрь 2014 - 08:02 AMT
Арэксимбанк кредитует обучение студентов: Каждый молодой человек имеет право на получение образования
С начала реализации Программы кредитования студентов ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» уже выдало кредиты студентам ряда армянских ВУЗов.
Государственная программа кредитования студентов была внедрена Правительством РА весной 2013 года. К программе Арэксимбанк присоединился летом 2013 года, а первые кредиты были выданы уже в сентябре.
«В 21 веке каждый молодой человек имеет право на получение образования, но не всем оно по карману, поэтому вдвойне отрадно, что наше государство приняло программу по кредитованию обучения в ВУЗах нашей страны», – заявил Главный специалист отдела розничного кредитования ЗАО «Арэксимбанк – группа Газпромбанка» Эдуард Карапетян. «С начала старта Программы мы выдали кредиты учащимся Инженерного, Сельскохозяйственного, Российско-армянского (Славянского) университетов. Некоторые банки и раньше выдавали студенческие кредиты за счет своих ресурсов, но на условиях гораздо худших, чем сегодня предлагает государство. Эта программа субсидирует даже проценты по кредиту. К примеру, если студент учится на отлично, то доля государства в погашении процентов по кредиту увеличивается до 3%, для остальных – 2%. Как видите, в хорошей учебе тоже есть определенный материальный стимул.
Э. Карапетян выделил одну существенную проблему, возникающую в процессе оформления кредита – выбор гарантов по кредиту. На тот момент гаранты не должны иметь собственных крупных кредитов. «К примеру, вы хотите взять студенческий кредит на учебу сына, но у вас уже есть кредит, который вы в данный момент выплачиваете. Выплаты не должны превышать 40% от вашей зарплаты. В остальном проблем нет и в случае наличия всех необходимых документов, кредит может быть выдан за 1-2 дня.
Эдуард Карапетян считает, что по сравнению с другими потребительскими кредитами студенческий кредит менее рисковый: «Самая главная инвестиция – это инвестиция в наших детей, их образование и развитие. Эти инвестиции в перспективе обязательно окупаются».
По Государственной программе кредитования студентов кредиты выдаются учащимся в возрасте от 16 до 30 лет на оплату их учебы в бакалавриате или магистратуре. Максимальный срок кредита – 10 лет, причем первые 4 года студент погашает только проценты по кредиту. После окончания учебы в равных частях погашаются основная сумма кредита и начисленные проценты. Ставка кредита 12% годовых, проценты начисляются на остаток кредита. Максимальная сумма 1 800 000 драмов, за каждый год по 450 000. Важно отметить, что кредиты предоставляются при наличии поручительства не менее 2 лиц, являющихся гражданами РА и/или юридическими лицами со стабильным месячным доходом, при этом один из поручителей обязательно должен быть родителем заемщика, даже если он не работает (в качестве третьего поручителя с нулевым доходом).