Ուսանողների վարրկավորման պետական ծրագրի իրագործման մեկնարկից ի վեր «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն արդեն վարկեր է տրամադրել մի շարք բուհերի ուսանողներին:
Ուսանողների վարրկավորման պետական ծրագիրը ՀՀ Կառավարության կողմից ներդրվել է 2013թ. գարնանը: «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն ծրագրին է միացել 2013թ. ամռանը, իսկ արդեն սեպտեմբերին Բանկը տրամադրել է առաջին վարկերը:
«21-րդ դարում յուրաքանչյուր երիտասարդ իրավունք ունի ստանալ կրթություն, սակայն դա բոլորին հասանելի չէ: Ուստի ողջունելի է, որ մեր պետությունը նախաձեռնել է երկրի ԲՈՒՀ-երում ուսման վարկավորման ծրագիրը», – հայտնեց Մանրածախ վարկավորման բաժնի գլխավոր մասնագետ՝ Էդուարդ Կարապետյանը: «Ծրագրի մեկնարկից առ այսօր մենք վարկեր ենք տրամադրել Հայաստանի Ճարտարագիտական, Գյուղատնտեսական և Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանների ուսանողներին»: Որոշ բանկեր նախկինում էլ են տրամադրել ուսանողական վարկեր սեփական միջոցներից, սակայն ավելի վատ պայմաններով, քան այսօր առաջարկում է պետությունը: Այս ծրագիրը սուբսիդավորում է անգամ վարկի սահմանված տոկոսադրույքը: Օրինակ՝ եթե ուսանողը գերազանցիկ է, ապա պետության մասնաբաժինը վարկի տոկոսադրույքում աճում է մինչև 3%, մյուսների դեպքում՝ 2%: Ինչպես երևում է, լավ ուսումը իր մեջ նույնպես կրում է որոշակի նյութական խթան:
Է.Կարապետյանը կարևորեց մեկ էական խնդիր` կապված վարկի ձևակերպման հետ, այն է` վարկի դիմաց երաշխավորների ընտրությունը: Ուսանողական վարկի ձևակերպման պահին երաշխավորը չպետք է ունենա սեփական խոշոր վարկեր: «Օրինակ՝ եթե դուք ցանկանում եք ստանալ ուսանողական վարկ ձեր երեխայի ուսման համար, սակայն արդեն ունեք գործող վարկ, ապա վարկի գծով վճարումները չպետք է գերազանցեն ձեր աշխատավարձի 40%-ը, և բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերի առկայության դեպքում վարկը կտրամադրվի 1-2 օրում»:
Է.Կարապետյանի խոսքերով` մյուս սպառողական վարկերի համեմատ ուսանողական վարկը քիչ ռիսկային է: «Մեր երեխաների կրթության և զարգացման մեջ կատարված ներդրումները կարևորագույներից են, և հետագայում դրանք անկասկած կփոխհատուցվեն»:
Հիշեցնենք, որ Ուսանողների վարկավորման պետական ծրագրի համաձայն վարկերը տրամադրվում են 16-ից 30 տարեկան ՀՀ ուսանող քաղաքացիներին` բակալավրիատում կամ մագիստրատուրայում ուսման վճարման համար: Վարկի առավելագույն ժամկետն է 10 տարի, ընդ որում` առաջին 4 տարին ուսանողը մարում է միայն վարկի տոկոսագումարը: Ուսումնառության ավարտից հետո կատարվում են վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարների հավասարաչափ մարումներ: Վարկի տոկոսադրույքը կազմում է տարեկան 12%, որտեղ տոկոսները հաշվարկվում են վարկի մայր գումարի մնացորդի վրա: Վարկի առավելագույն գումարը կազմում է 1,800,000 ՀՀ դրամ, ընդ որում` յուրաքանչյուր տարվա գումարը կազմում է 450,000 ՀՀ դրամ: Հարկ է նշել, որ ուսանողական վարկերը տրամադրվում են առնվազն 2 անձի երաշխավորությամբ, որոնք պետք է լինեն ամսական կայուն եկամուտ ունեցող ՀՀ քաղաքացի և/կամ իրավաբանական անձ, ընդ որում` երաշխավորներից առնվազն մեկը պետք է հանդիսանա ուսանողի ծնողը, նույնիսկ եթե նա չի աշխատում (որպես երրորդ երաշխավոր` զրոյական եկամտով):

Since the launch of the student loan program, Areximbank-Gazprombank Group extended loans to a number of Armenian students.
The government of Armenia kicked off the student loan program in spring of 2013. The bank joined the program in summer to extend its first loans in September.
“Anyone has a right to education in the 21st century, yet not everyone can afford it. So, in this context, the government-initiated program is particularly welcome,” said Eduard Karapetyan, chief specialist at the retail lending operations department.
“Since the launch of the program, the bank extended loans to students of the State Engineering University of Armenia, the National Agrarian University and the Russian-Armenian (Slavonic) University. Before the launch, some banks offered student loans at much worse terms,” Karapetyan said. “The state program is subsidizing the loan interest as well. The government pays off up to 3% in interest on the loan for straight-A students and 2% for the rest,” he said.
“The loan guarantor’s solvency is an important condition – the former should not be paying off major loans at the time. For instance, if you want to take a student loan for your son, but you are paying off your own loan, these payments should not exceed 40% of your salary. If all required documents are available, the loan can be extended in a day or two,” he said.
Karapetyan believes student loans to be less risky compared to other consumer loans. “Investing in our children, their education and development is paramount, with the investment undoubtedly to pay off in future,” he said.
Under the government program, loans are extended to students aged 16-30 for bachelor or master courses for a maximum of 10 years, with students to only pay off the interest in the first four years. The original loan amount and the interest are paid in equal installments upon completion of the course. Student loans are provided at 12% per annum, interest accrues on the outstanding balance. Maximum loan amount is AMD 1,800,000, annually AMD 450,000. The loan requires two guarantors, individuals or legal entities with stable monthly income. One of the borrower’s parents must be among guarantors (or the third guarantor with zero income).