Առաջնորդության զարգացման աշխարհի խոշորագույն կենտրոններից մեկի` INSEAD բիզնես դպրոցի պրոֆեսոր, հանրաճանաչ KDVI առաջնորդության զարգացման խորհրդատվական ընկերության նախագահ Մանֆրեդ Կե դե Վղիեն «Ամերիա» ընկերությունների խմբի հրավերով Հայաստանում հոկտեմբերի 14-ին և 15-ին անցկացնում է «Առաջնորդության մարտահրավերներ 2014» թեմայով վարպետության դաս և բարձր ու միջին օղակների ղեկավարների համար նախատեսված առաջնորդման հմտությունների դասընթաց:
«Ամերիա» ընկերությունների խումբը, կարևորելով ղեկավարների արդյունավետ կառավարման հմտությունները և բարձրակարգ մասնագիտական կարողություններով թիմի առկայությունը, առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում անձնակազմի մասնագիտական աճին և նոր հմտությունների ձեռքբերմանը:
Վարպետության դասի մասնակիցների ցանկում ներառված են ոչ միայն «Ամերիա» ընկերությունների խմբի միջին և բարձր օղակի աշխատակիցներ, այլև ընկերությունների խմբի հաճախորդներ և գործընկերներ, մասնավորապես` ներկայացուցիչներ պետական մարմիններից, տեղական և միջազգային կազմակերպություններից:
Մանֆրեդ Կե դե Վղիեն լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց, որ առաջին անգամ չէ Հայաստանում և արդեն մոտավոր պատկերացում է կազմել հայ առաջնորդներին բնորոշ գծերի մասին.
«Ձեր առաջնորդները նման են վեսթերն ֆիլմերի հերոսներին. միանգամից ռեվոլվերը հանում խփում են: Ես դա բացատրում եմ ձեր պատմությամբ` թագավորներ, միապետներ, ավտորիտար ռեժիմ, հետո եկեղեցու գերիշխանություն, դրան գումարվել են խորհրդային ժամանակաշրջանի բռնապետական ավանդույթները: Այդ ամենը նստվածք է թողել»,- նշեց առաջնորդության մասնագետը` խորհուրդ տալով մի քիչ փոխառել առաջնորդության միջերկրածովյան ոճը, որն ավելի մեղմ ու հանդուրժող է, ավելի ցանցային:
Աշխարհում տարածված է առաջնորդության մի քանի հիմնական տեսակ` համակարգային, քաղաքական, խարիզմատիկ: Մանֆրեդ Կե դե Վղիեի կարծիքով` Հայաստանում ընդունված առաջնորդության տիպը այս ամենի խառնուրդն է ու նման է չինականին` կառավարվող ժողովրդավարության, նոր նահապետական տեսակի նման մի բան: Նա հայ առաջնորդներին խորհուրդ է տալիս լնել մի քիչ ավելի ազատ, ավելի աշխույժ ու ժիր, քանի որ «խաղալու ունակությունն ու ստեղծագործ լինելը փոխկապակցված են»:
Բանախոսն անդրադարձավ նաև առաջնորդության բաղադրիչներին. ըստ նրա`առաջնորդությունն ունի 5 հիմնարար «մեղք».
1. Պետք է ավելի լավ ճանաչես ինքդ քեզ ու հասկանաս` ինչպես ես հաղորդակցվում այլոց հետ: Կարողանաս քեզ կողքից տեսնել. դա կնպաստի ավելի լավ որոշումներ կայացնելուն:
2. Պետք է իմանաս` ինչպես ենթականերիցդ կորզես լավագույնը:
3. Կարողանալ հաղթահարել ինքնագոհությունն ու ամբարտավանությունը:
4. Կարողանալ ապահովել առողջ թիմային միջավայր:
5. Չափից շատ ընկերություններում ուղղիչ աշխատանքային գաղութի մթնոլորտ է տիրում. պետք է հասկանալ` աշխատանքի համար դա նպաստավոր չէ. անհրաժեշտ է փոխել:
INSEAD բիզնես դպրոցի մենեջմենթի պրոֆեսոր Էլիզաբեթ Անժելուն էլ նկատում է` Հայաստանում, ինչպես ամենուր, կա հաղորդակցման, շփման պակասի խնդիր.
«Նկատել եմ, որ գործընկերների, թիմերի միջև հաղորդակցության խնդիր կա, չկա կապ, ընկալում: Պետք է կարողանալ օգտվել զգացական բանականությունից, երբ մարդկանց ես առաջնորդում»,- նշեց Էլիզաբեթ Անժելուն` հայ առաջնորդներին խորհուրդ տալով փորձել վսհատություն սերմանել ու բաց լինել արդյունավետ աշխատանքի համար:
Երկու օր տևողությամբ այս դասընթացը հնարավորություն կտա ավելի լայն պատկերացում կազմել բարձր արդյունավետություն ապահովող թիմերի, կորպորատիվ մշակույթի առանձնահատկությունների և փոփոխությունների իրականացման վերաբերյալ: Միջոցառման երկրորդ օրը նվիրված կլինի բացառապես «Ամերիա» ընկերությունների խմբի ղեկավարների առաջնորդման հմտությունների կատարելագործմանը, կնպաստի նրանց կողմից` մոտիվացման արդյունավետ մեխանիզմների կիրառմանը և կազմակերպության ներսում կառուցողական փոփոխությունների իրականացմանը:
«Ամերիա» ընկերությունների խմբի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանն էլ լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ վարպետության դասն իրենց թիմի անդամների համար հիանալի հնարավորություն է`լսելու, ինքնաճանաչման, սեփական կորղությունների բացահայտման համար:
«Հայաստանում իրականացնում ենք երևի թե ամենամեծ ներդրումները մեր թիմի համար, վերապատրաստման համար, և ունենալ հնարավորություն լսելու աշխարհի թոփ 50 առաջնորդության մասին մասնագետների խոսքը և պատկերացումները ` ինչ բան է առաջնոդությունն ընդհանրապես, որոշակի մոտեցում ու պատկերացում է ձևավորում»,- շեշտեց Ջրբաշյանը:
Միջոցառումը կրում է ամենամյա բնույթ: Նախորդ տարիներին «Ամերիա» ընկերությունների խմբի նախաձեռնությամբ առաջնորդության վերաբերյալ վարպետության դասեր են անցկացվել «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի հետ համատեղ: Իրենց փորձով և առաջնորդության գաղափարներով են հանդես եկել Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի գործընկեր-հիմնադիր և Միջազգային խորհրդատվական խորհրդի փոխնախագահ Ռուբեն Վարդանյանը, Մասաչուսեցի տեխնոլոգիական ինստիտուտի Սլոունի մենեջմենթի դպրոցի (MIT Sloan School of Management) Ձեռներեցություն առարկայի ավագ դասախոս Նուբար Աֆեյանը, Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի շրջանավարտների հետ հարաբերությունների խորհրդի անդամ Գոռ Նահապետյանը, մի շարք ընկերությունների հիմնադիր-տնօրեն, Fidelity Investments ընկերության պորտֆելի կառավարիչ Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկին, «Քելլոգ» կառավարման դպրոցի կառավարման պրոֆեսոր, «Բեռլինի ստեղծագործ առաջնորդության» դպրոցի պատվավոր դեկան Պիեր Կասսը, «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի Executive Education ծրագրի տնօրեն Ելիզավետա Սադովան և այլոք:

14 Октябрь 2014 - 10:28 AMT
По приглашению Группы компаний «Америя» профессор из крупнейших мировых центров развития лидерства – бизнес-школы INSEAD, президент известной консалтинговой компании KDVI по развитию лидерства Манфред Кэ де Ври 14-15 октября проводит в Ереване мастер-классы «Вызовы лидерства 2014» и тренинг по навыкам лидерства, предусмотренный для руководителей высшего и среднего звена.
«Америя», придавая важность навыкам эффективного управления руководителей и наличию высококвалифицированной команды, уделяет особое внимание профессиональному росту персонала и приобретению новых навыков.
В число участников мастер-класса включены не только сотрудники высшего и среднего звена ГК «Америя», но и клиенты и партнеры ГК, в частности, представители госструктур, а также местных и международных организаций.
На брифинге для журналистов Манфред Кэ де Ври отметил, что не в первый раз приезжает в Армению и уже составил примерное представление о присущих армянским лидерам основных чертах.
«Ваши лидеры похожи на георев вестернов: сразу достают револьвер и стреляют. Я объясняю это вашей историей: цари, самодержцы, авторитарный режим, затем власть церкви, к этому прибавились традиции деспотии советского периода. Все это оставило осадок», – отметил он, посоветовав перенять средиземноморский опыт, более мягкий и компромиссный.
В мире распространено несколько основных видов лидерства – системное, политическое, харизматичное. По мнению Манфреда Кэ де Ври, принятый в Армении тип лидерства является смешением всех этих видов и похож на китайский: что-то наподобие управляемой демократии, патриархата нового типа. Он посоветовал армянским лидерам быть более свободными, более активными, так как «способность играть и творческие способности взаимосвязаны».
Он также обратился к основным составляющим лидерства и отметил 5 основных правил лидерства:
Надо лучше узнать себя и понять, как общаться с другими людьми. Необходимо постараться увидеть себя со стороны. Это способствует принятию более верных решений; Необходимо узнать, как добиться от подчиненных наилучших результатов; Необходимо преодолеть самовлюбленность; Неохбходимо обеспечить здоровую атмосферу в коллективе; В очень многих компаниях царит атмосфера исправительно-трудовых лагерей, необходимо понять, что это не способствует эффективной работе, и изменить атмосферу.
В свою очередь, профессор бизнес-школы INSEAD Элизабет Анжелу отметила, что в Армении, как и везде, существует проблема недостатка общения. «Я заметила, что между коллегами, командами существует проблема общения, нет связи, восприятия друг друга. Необходимо, управляя людьми, в какой-то степени руководствоваться и эмоциями», – сказала она, посоветовав армянским лидерам попытаться установить атмосферу доверия и быть более открытыми для достижения результатов.
Двухдневные тренинги позволят создать более широкое представление о командах, обеспечивающих высокую эффективность, особенностях корпоративной культуры и об осуществлении изменений.
Второй день данных мероприятий будет посвящен исключительно совершенствованию навыков лидерства руководителей ГК «Америя», поспособствует применению ими эффективных мотивационных механизмов и реализации конструктивных изменений внутри организации.
Директор ГК «Америя» по линии развития Тигран Джрбашян в беседе с журналистами отметил, что мастер-классы станут для членов их команды прекрасной возможностью для познания самих себя, открытия собственных навыков.
«Мы осуществляем, наверное, самые крупные в Армении инвестиции для повышения квалификации членов нашей команды, создания для них возможности познакомиться с опытом людей, включенных в топ-50 самых профессиональных специалистов в сфере лидерства, сформировать представление об этой сфере и свои подходы», – сказал он.
Подобные мероприятия, организованные Группой компаний «Америя», носят ежегодный характер. В прошлые годы по инициативе ГК «Америя» мастер-классы лидерства проходили совместно со школой управления «Сколково».
Своим опытом и навыками лидерства делились основатель-партнёр школы управления «Сколково» и заместитель президента Международного консультативного совета Рубен Варданян, старший преподаватель предмета «предпринимательство» школы менеджмента Слоуна Массачусетского технологического института (MIT Sloan School of Management) Нубар Афеян, член Совета по связям с выпускниками московской школы управления «Сколково» Гор Айрапетян, учредитель-директора ряда компаний, управляющий портфелем компании Fidelity Investments Роберт фон Рековски, профессор менеджмента в школе управления «Келлог», почетный декан школы «Творческое лидерство Берлина» Пьер Касс, директор программы Executive Education в школе управления «Сколково» Елизавета Садован и другие, сообщает АРКА.
Компании, функционирующие под именем и торговой маркой «Америя», являются одними из наиболее агрессивно развивающихся учреждений на армянском рынке, предоставляя профессиональные услуги в сфере юридических и управленческих услуг, консультации по вопросам инвестиций и осуществления бизнес-проектов, а также финансовые и банковские услуги. Пакет консалтинговых и финансовых услуг, предоставляемых компаниями группы «Америя», создает платформу для комплексной поддержки клиентов из Армении и региона.