Բալկանների անավարտ «պատերազմները»
Ֆուտբոլային կրքերի աստիճանը նախկին Հարավսլավիայի երկրներում ավանդաբար բարձր է, իսկ երբ բալկանյան երկրպագուների տաքարյուն խառնվածքը համադրվում է տարածաշրջանում խորն ազգամիջյան ու կրոնական առճակատումների հետ, բախումները, կարելի է ասել, անխուսափելի են դառնում:
Ազգայնականության աճը Հարավսլավիայում ուղեկցվում էր ազգամիջյան, այդ թվում նաև սերբ-խորվաթական հարաբերությունների կտրուկ վատթարացմամբ, որոնք առանց այդ էլ անամպ չէին: Արդեն խաղից առաջ Զագրեբի փողոցներում սերբ ու խորվաթ երկրպագուների միջև բախումներ եղան: Անկարգությունները շարունակվեցին նաև մարզադաշտում, երբ հազարավոր ֆանատներ սկսեցին միմյանց վրա ֆայերներ ու աթոռներ նետել: Ծեծկռտուքին միացան նույնիսկ խորվաթ ֆուտբոլիստներից ոմանք (սերբերը, հակառակը, գնացին հանդերձարան): Ֆանատների ու ոստիկանների միջև ծեծկռտուքի հետևանքով մոտ 100 մարդ տուժեց, բախումները հնարավոր եղավ դադարեցնել միայն հրազենի ու ջրանետների միջոցով:
Խաղից հետո սերբ-խորվաթական դիմակայությունը գագաթնակետին հասավ. ընդամենը երկու շաբաթ անց Խորվաթիայի իշխանությունները սերբերի իրավունքները սահմանափակող մի շարք օրենքներ ընդունեցին, նույն տարվա ամռանը Զագրեբն անկախություն հռչակեց, իսկ մեկ տարի անց պատերազմ սկսվեց, որը վերջ դրեց Հարավսլավիայի գոյությանը:
Փոխադարձ վիրավորանքները Բալկաններում մոռացված չեն մինչ օրս, և դա հաճախ ի հայտ է գալիս ֆուտբոլում: 1999-ին Հարավսլավիա-Խորվաթիա խաղի ընթացքում ծեծկռտուք սկսվեց, 2012-ին սերբ ծայրահեղականները «Կոսովոն՝ Սերբիա է» կարգախոսներով Իտալիայի հետ խաղից հետո ջախջախեցին Գենուայի ստադիոնն ու արվարձանները, լարված անցան Սերբիայի ու Խորվաթիայի հավաքականների հանդիպումները Մունդիալ-2014-ի որակավորման փուլում: Բելգրադում խաղի ձախողումը հերթական, բայց, հավանաբար, վերջին նման միջադեպը չէ:
Դիդիե Դրոգբան կասեցնում է քաղաքացիական պատերազմը
2002-ին աֆրիկյան Կոտ դ՚Իվուարում հերթական քաղաքացիական պատերազմը սկսվեց, իսկ 2006-ին երկրի թիմը մասնակցեց Գերմանիայում կայացած աշխարհի առաջնությանը: Հավաքականի գլխավոր աստղը՝ «Չելսիի» հարձակվող Դիդիե Դրոգբան դիմեց հակամարտող կողմերին՝ խնդրելով գոնե առաջնության օրերին դադարեցնել պատերազմը, քանի որ հավաքականը չի կարող խաղալ՝ իմանալով, որ տանն արյուն է հեղվում: Ֆուտբոլիստի կոչը տեղ հասավ, իսկ մեկ տարի անց քաղաքական գործիչները վերջապես պայմանավորվեցին խաղաղության մասին: Դրոգբան շարունակեց կողմերին հաշտեցնելու ջանքերը՝ բարեգործական նպատակներով միլիոններ նվիրաբերելով, ընկերական ֆուտբոլային խաղեր անցկացնելով երկրում ու Աֆրիկայի գավաթի եզրափակիչը կազմակերպելով ընդդիմության կողմից վերահսկվող տարածքներում: 2007-ին ֆուտբոլիստը հայտնվեց Time-ի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակում:
«Ֆուտբոլային պատերազմ» և 2000 զոհ
Սալվադորի և Գոնդուրասի միջև քառօրյա զինված բախումն ընդունված է «ֆուտբոլային պատերազմ» անվանել, քանի որ խաղի ժամանակ բախումներըվերջին կաթիլը դարձան: Հակամարտության պատճառները երկու պետության աղքատությունն էր, սալվադորցի միգրանտների մեծ քանակը, որոնք Գոնդուրասում գյուղատնտեսական նշանակության հողեր էին զբաղեցրել: 1969-ին թիմերը պետք է խաղային ԱԱ մասնակցության համար: Եթե յուրաքաչյուրը մեկական հաղթանակ տաներ, երրորդ խաղ էր նշանակվում: Առաջինում հաղթեց Գոնդուրասը, մյուս երկուխաղում՝ Սալվադորը: Գոնդուրասով մեկ ջարդերի ալիք անցավ, տասնյակ հազարավոր սալվադորցիներ վտարվեցին երկրից: Երկու երկրի միջև տանկերի ու ինքնաթիռների մասնակցությամբ 4-օրյա պատերազմ սկսվեց, որի արդյունքում առնվազն 2 հազար մարդ զոհվեց:
Էլ Կլասիկոն որպես իսպանացիների դեմ կատալոնացիների պայքարի հայելի
Մադրիդի «Ռեալի» և «Բարսելոնայի» հանդիպումները ոչ միայն համաշխարհային ֆուտբոլի կարևորագույն ու ամենադիտարժան իրադարձություներից մեկն են, այլև Իսպանիայի ու Կատալոնիայի 300-ամյա դիմակայության արտացոլումը: Երկու ակումբի հանդիպումներն Իսպանիայում Ֆրանկոյի բռնապետության օրոք առանձնահատուկ նշանակություն ստացան: Անկախության համար պայքարող կատալոնացիների հետապնդումներն իշխանությունների կողմից և այն, որ Մադրիդի «Ռեալը» բռնապետի նախընտրած ակումբն էր, հատուկ երանգ հաղորդեց դիմակայությանը: «Բարսելոնան» Կատալոնիայում ուղղակի ֆուտբոլային թիմ չէ՝ ազգային խորհրդանիշ է, երկրպագության առարկա: Ակումբն ամեն կերպ սատարում է անկախացման գաղափարին՝ հրապարակավ աջակցելով արգելված հանրաքվեին և հանդես գալով կատալոնացիների ազգային դրոշի գույները վերարտադրող մարզահագուստով: Մադրիդի ու Բարսելոնայի դիմակայությունը ֆուտբոլի պատմության մեջ ամենասկզբունքայիններից է:
Ինչպես ԽՍՀՄ հավաքականը հրաժարվեց խաղալ բանտի վերածված մարզադաշտում
1973-ին ԽՍՀՄ և Չիլիի հավաքականները պայքարում էին 1974-ի ԱԱ ուղեգրի համար: Առաջին խաղը Մոսկվայում ավարտվեց ոչ ոքի, իսկ ահա երկրորդին ԽՍՀՄ հավաքականը չմեկնեց: Պատճառը Չիլիում զինվորական հեղաշրջումն էր, որի արդյունքում իշխանության եկավ գեներալ Աուգուստո Պինոչետը, իսկ Մոսկվայի աջակցությունը վայելող կոմունիստ Սալվադոր Ալիենդեն նախագահականի գրոհի ժամանակ սպանվեց: Մոսկվան առաջարկեց խաղն անցկացնել չեզոք դաշտում՝ պատճառաբանելով, որ «Խուլիո Մարտինես Պրադանոս» մարզադաշտը նոր ռեժիմի ավելի քան 40 հազար հակառակորդի համար որպես բանտ է օգտագործվում: ՖԻՖԱ ներկայացված դիմումը մերժվեց, ԽՍՀՄ հավաքականին տեխնիկական պարտություն տվեցին, արդյունքում հավաքականը չմասնակցեց ԳԴՀ-ում աշխարհի առաջնությանը:
Ինչպես Երևանը փորձեց ֆուտբոլի պատրվակովհաշտվել Թուրքիայի հետ
Հայաստանի և Թուրքիայի ֆուտբոլի հավաքականները հայտնվեցին 2010-ի ԱԱ նույն ընտրական խմբում: 2008-ինՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը որպես պատրվակ օգտագործելով հավաքականների հանդիպումը, Երևան հրավիրեց իր թուրք պաշտոնակից Աբդուլլահ Գյուլին ու առաջարկեց կարգավորել երկու երկրների հարաբերությունները: Սեպտեմբերի 6-ին Գյուլը ժամանեց Երևան, 2009-ի հոկտեմբերին Սարգսյանը պատասխան այցով եղավ Բուրսայում: «Ֆուտբոլային դիվանագիտություն» անվանումը ստացած գործընթացն ավարտվեց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմամբ: Սակայն Անկարան արգելակեց հարաբերությունների հաստատումը, ձգձգելով վավերացումը, ինչն էլ պատճառ դարձավ, որ Երևանը կասեցնի գործընթացը:

15 Октябрь 2014 - 11:56 AMT
Градус футбольных страстей в странах бывшей Югославии традиционно высок, а когда высокий темперамент балканских болельщиков накладывается на глубокие межэтнические и религиозные противостояния в регионе, стычки становятся практически неизбежными. Так, одним из ключевых «довоенных» эпизодов сербохорватского конфликта стал «Матч ненависти» между загребским Динамо и белградской «Црвеной Звездой» 13 мая 1990 году.
Рост национализма в Югославии сопровождался резким ухудшением, в том числе, сербо-хорватских отношений – и без этого не безоблачных. Уже до начала матча на улицах Загреба произошли столкновения между сербскими и хорватскими болельщиками. Беспорядки продолжились также на стадионе, когда тысячи фанатов начали закидывать ими друг друга файерами и креслами. К драке подключились даже некоторые хорватские футболисты (сербы, наоборот, ушли в раздевалку). В ходе побоища между фанатами и полицией пострадали около сотни человек, остановить столкновения удалось лишь с помощью огнестрельного оружия и водометов.
После матча сербохорватское противостояние достигло пика: всего через две недели власти Хорватии приняли рад ограничивающих права сербов законов, летом того же года Загреб провозгласил независимость, а через год началась война – первая в череде конфликтов, положивших конец существованию Югославии.
Взаимные обиды на Балканах не забыты до сих пор – и это регулярно проявляется в футболе. Побоище произошло на матче Югославия-Хорватия 1999 года, в 2012 году сербские «ультрас» под лозунгами «Косово – Сербия» разгромили стадион в Генуе с окрестностями в ходе матча с Италией, напряженно прошли встречи сборных Сербии и Хорватии в рамках квалификации на Мундиаль-2014. Срыв матча белградского матча – очередной и, возможно, не последний подобный инцидент.
Дидье Дрогба останавливает гражданскую войну
В африканском Кот д'Ивуаре в 2002 году вспыхнула очередная гражданская война, а в 2006 году команда страны пробилась на чемпионат мира в Германии. Главная звезда команды – нападающий «Челси» Дидье Дрогба обратился к противоборствующим сторонам с просьбой прекратить войну хотя бы на время чемпионата, так как сборная не сможет играть, зная, что дома льется кровь. Призыв футболиста сработал, а спустя год политики наконец договорились о мире в стране. Дрогба продолжил стараться примирить стороны – жертвуя миллионы на благотворительность, проводя товарищеские футбольнеые матчи в стране и организовав финал Кубка Африки на подконтрольных оппозиции территориях. В 2007 году футболист попал в рейтинг ста самых влиятельных людей Time. Неудивительно, что на родине Дрогба является обожаемым кумиром.
«Футбольная война» с 2000 убитыми
Четырехдневный военный конфликт между Сальвадором и Гондурасом принято называть «футбольной войной», так как последней каплей стали столкновения в ходе встреч команд. Причины конфликта лежали в бедности обоих государств, большом количестве сальвадорских мигрантов, занявших большие сельхозугодия в Гондурасе. В 1969 году команды должны были играть за выход на Чемпионат мира, в случае, если каждая из них одержала бы по одной победе, назначался третий матч. В первой встрече выиграл Гондурас, в остальных двух – Сальвадор. По гондурасу прокатилась волна погромов, десятки тысяч сальвадорцев были изгнаны из страны. Между странами вспыхнула четырехдневная война с применением танков и самолетов, в результате которой погибло минимум две тысячи человек.
Эль Класико как зеркало борьбы каталонцев с испанцами
Встречи мадридского Реала и Барселоны – это не только одно из важнейших и самых зрелищных событий мирового футбола, но и отражение трехсотлетнего противостояния Испании и Каталонии. Особое значение встречи двух клубов прибрели во время диктатуры Франко в Испании. Репрессии властей против добивающихся независимости каталонцев и то, что мадридский «Реал» был любимым клубом диктатора, придало противостоянию особую окраску. Барселона в Каталонии – не просто команда, а национальный символ, предмет обожания. Клуб всячески поддерживает стремление региона к независимости, публично выступив в поддержку запрещенного референдума и играя в форме, стилизованной под цвета национального флага каталонцев. Противостояние Мадрида и Барселоны- одно из наиболее принципиальных в истории футбола, игроки одной команд переходили в другую всего несколько раз за более чем 100 лет.
Как сборная СССР отказалась играть на превращенном в тюрьму стадионе
В 1973 году сборные СССР и Чили боролись за путевку на чемпионат мира 1974 года. Первая игра в Москве завершилась сухой ничьей, а вот на второй матч сборная Советского Союза не поехала. Причиной стал военный переворот в Чили, в результате которого к власти пришел генерал Аугусто Пиночет, а поддерживаемый Москвой коммунист Сальвадор Алиенде был убита при штурме президентского дворца. Москва предложила провести матч на нейтральном поле, аргументировав, в частности, тем, что национальный стадион «Хулио Мартинес Праданос» использовался как тюрьма для более 40 тысяч противников нового режима. Обращение в ФИФА было отклонено, сборной СССР засчитали техническое поражение, в рвзультате которого она пропустила Чемпионат мира в ФРГ.
Как Ереван пытался помириться с Турцией под предлогом футбола
Сборные Армении и Турции попали в одну отборочную группу Чемпионата мира 2010 года. Президент Армении Серж Саргсян в 2008 году использовал намечающиеся игры сборных как повод пригласить в Ереван турецкого президента Абдуллу Гюля и предложить нормализовать двусторонние отношения. 6 сентября Гюль приехал в Ереван, в октябре 2009 года Саргсян совершил ответный визит в Бурсу. Процесс, получивший название «футбольной дипломатии» был увенчан подписанием армяно-турецких протоколов об установлении дипотношений и о развитии дипотношений. Однако Анкара торпедировала нормализацию, затянув процесс ратификации, что послужило причиной приостановки процесса Ереваном.