Brent տեսակի նավթի նոյեմբերյան ֆյուչերսների գինն այսօր նվազել է մինչև 83,92 դոլար 1 բարելի դիմաց (-1,3%), ամերիկյան WTI-ը՝ մինչև 80,88 դոլար (-1,2%):
Ինչպես գրում է «Վեդոմոստին», դեռ հունիսին Brent տեսակի նավթի գինը հասնում էր 115 դոլարի 1 բարելի դիմաց, նավթը սակարկվում էր 100-115 դոլարի սահմանում վերջին երկու տարիներին: Չնայած առաջարկի աճին ու համաշխարհային տնտեսության աճի ցածր տեմպերին, ինչը նվազեցնում էր պահանջարկը, մինչև վերջերս նավթի գները չեն նվազել, մասնավորապես այն պատճառով, որ ռազմական ու քաղաքացիական բախումները տարբեր երկրներում խափանումներ են առաջացրել առաքումներում կամ մտավախության առիթ են դարձել թրեյդերների համար, որ նման խափանումներ կարող են լինել:
WTI նավթը Նյու Յորքում ավելի է էժանացել, 4,6% (-$3,9) մինչև 81,84 դոլար մեկ բարելի դիմաց: Սա առավեագույն անկումն է վերջին երկու տարում, այժմ գինը 2012 թ. հունիսի 28-ի մակարդակում է:
Նավթի գնանկումը ձեռնատու է արաբական երկրներին՝ նվազում է ԱՄՆ այլընտրանքային թերթաքարային նավթի շահութաբերությունը, պատժամիջոցներից նոր ձերբազատվող Իրանը քիչ հասույթ է ստանում: Բայց անկումը վնասում է նաև Ռուսաստանին, Վենեսուելային, Իրանին ու մյուս երկրներին: Ռազմավարական ծրագրման դեպարտամենտի ղեկավար Դմիտրի Օրեշկինը հայտարարել է, որ մեկ բարելի գնի նվազումը 1 դոլարով զրկում է Ռուսաստանին մոտ 2 մլրդ դոլարից, գրում է Bloomberg-ը:
Եվրոպան, հակառակը, շահում է գնանկումից: Ըստ Reuters-ի, եթե ցածր գները պահպանվեն, ԵՄ-ն արդեն այս տարի 25 մլրդ դոլար կտնտեսի, ներմուծումը նվազել է մինչև 475 մլրդ: Եթե նավթի գինը շարունակի մնալ մեկ բարելի համար 90 դոլարից ցածր նիշի վրա նաև 2015-ին, նավթի ներկրումը ԵՄ կնվազի մինչև 425 մլրդ դոլար: Դա 80 մլրդ պակաս է Եվրոպայում նավթի ներկրումից 2013-ին:

Цена ноябрьского фьючерса на нефть Brent упала сегодня до $83,92 за баррель (-1,3%) , американской WTI — до $80,88 (-1,2%).
Как пишут «Ведомости», Еще в июне Brent достигала $115 за баррель, нефть торговалась в диапазоне $100-115 в течение двух последних лет. Несмотря на рост предложения и невысокие темпы мировой экономики, ограничивавшие спрос, до недавнего времени цены не падали, в частности потому, что военные и гражданские конфликты в разных странах приводили к перебоям в поставках или провоцировали страхи среди трейдеров, что такие перебои могут возникнуть.
Нефть WTI подешевела в Нью-Йорке еще сильнее, на 4,6% (-$3,9) до $81,84 за баррель. Это максимальное падение почти за два года, теперь цена находится на уровне 28 июня 2012 г.
Падение цен на нефть устраивает арабские страны – снижается рентабельность альтернативной сланцевой нефти в США, только-только выходящий из-под санкций Иран недополучает доходы. Но падение бьет по России, Венесуэле, Ирану и ряду других стран. Глава департамента стратегичексого планироевания Дмитрий Орешкин заявил, что снижение цены на баррель на один доллар лишает Россию около двух миллиардов долларов, пишет Bloomberg.
Европа, наоборот, оказывается в выигрыше от падения цен. Reuters сообщает, что при сохранении низких цен С сэкономит до $25 миллиардов уже в этом году, импорт упал до $475 миллиарда. Если цены на нефть будут оставаться ниже $90 за баррель и в 2015-м, импрт нефти в ЕС упадет до $ $425 миллиардов. Это на % 80 миллиардов меньше, европейского нефтяного экспорта в 2013 году.