Ըստ կիոնթատրոնի աշխատակցի, հանդիսատեսից շատերը սկսում են բռնություն դրսևորել դահլիճում, վիրավորել մյուս մարդկանց և ոչ ադեկվատ պահվածք են ցուցաբերում: «Մի խումբ 14-ամյա դեռահասներ նվաստացնում էին միմյանց, թքում, միզում նստարանների վրա: Այդ ամենը կարծես գազանանոցում լիներ»,- պարզաբանել է Մոնպելիեի ժամանցային հաստատություններից մեկի մենեջերը: Նման տեսարաններ նաև այլ քաղաքներում են գրանցվել:
Ինչպես գրում է Radio France Internationale-ը, ֆիլմը նորից կարող է ցուցադրվել, սակայն, հավանաբար, կինոթատրոն մտնելուց առաջ մարդկանց ուշադիր կզննեն, ինչպես նաև սեանսի ժամանակ հերթապահություն կսահմանվի:
Հանդիսատեսի շարքերում ագրեսիայի բռնկումներ նկատվել են Ֆրանսիայում նաև այնպիսի սարսափ ֆիլմերի ցուցադրության ժամանակ, ինչպիսիք են «Պարանորմալ երևույթն» ու «Սինիսթերը»:
«Անաբելի անեծքը» ռեժիսոր Ջեյմս Վանի «Նզովք» թրիլերի պրիկվելն է: Նոր կինոնկարի համաշխարհային պրեմիերան սեպտեմբերի վերջին-հոկտեմբերի սկզբին էր: Ֆիլմի հիմքում սովորական ամերիկյան մի ընտանիքի պատմություն է, որին ահաբեկում է չար հոգին, որ բուն է դրել խամաճիկ տիկնիկ Անաբելի մեջ:
Այս ֆիլմը համալրել է այս կամ այն պատճառներով՝ քաղաքական, բարոյական, էթիկական, գաղափարախոսական, տարբեր երկրներում արգելված ֆիլմերի ծավալուն ցանկը:
Ամենահայտնի արգելված ֆրլմերից մի քանիսը
Ռեժիսոր Սթենլի Կուբրիկի A Clockwork Orange («Լարովի նարինջը»)
Արգելվել է Իռլանդիայում (1971-2000), Մեծ Բրիտանիայում (1973-1999), Սինգապուրում, Մալայզիայում, Հարավային Կորեայում և Իսպանիայում:
Նկարահանված է Էնթոնի Բյորջեսի համանուն վեպի հիման վրա: Պատմում է դեռահաս Ալեքսի Մասին, որն իր ավազակ ընկերների հետ կողոպտում է անմեղ մարդկանց բնակարանները, բռնաբարում կանանց, ծեծում անօթևաններին և այլն.. Մեծ Բրիտանիայում ֆիլմի ցուցադրությունն արգելվեց «չարիք որպես այդպիսին» ձևակերպմամբ: Ռեժիսորի մահից հետո նրա կինը՝ Քրիստիանան, պատմեց, որ ֆիլմն արգելելու իրական պատճառը ոստիկանության հորդորն էր, երբ մի քանի լուրջ սպառնալիք հնչեց Կուբրիկի և նրա ընտանիքի հասցեին:
Կադր A Clockwork Orange ֆիլմից
Մարկուս Նիսպելի The Texas Chainsaw Massacre («Սղոցով կոտորած Տեխասում»)
Արգելվել է Ֆինլանդիայում (1984), Մեծ Բրիտանիայում, Բրազիլիայում, Ավստրալիայում, Արևմտյան Գերմանիայում, Չիլիում, Իսլանդիայում, Իռլանդիայում, Նորվեգիայում, Սինգապուրում և Շվեդիայում: 5 ընկեր ընտանեկան ֆուրգոնով ընթանում են Տեխասով: Նրանք ճանապարհ են ընկել հավաստիանալու համար, որ գլխավոր հերոսուհու պապիկի գերեզմանի հետ ամեն ինչ կարգին է: Լուրեր են տարածվել, թե գերեզմանոցում վանդալնել են հայտնվել: Ճանապարհին նրանք մի տարօրինակ ուղեկցորդի են վերցնում և այդ պահից սկսած նրանց հետ տարբեր տհաճություններ են տեղի ունենում, մարմնի մասեր են անդամահատվում և այլն:
Ֆիլմի մոլագար «Կաշվե դեմքի» նախատիպմ իրական մարդասպան Էդ Գեյնն է, որը հայտնի դարձավ ոչ այնքան կատարած սպանությունների քանակով (ընդամենը 2 ապացուցված), որքան կենսակերպով: Նա արտաշիրիմում էր թարմ գերեզմաններն ու անդամահատում մարմինները: Տանը պատերից գանգեր էր կախում, խմում էր գանգից, իսկ գերադասում այդ միջավայրում գերադասում էր կանացի մաշկից կոստյում կրել: Բայց քաղաքի բնակիչները նրան տարօրինակ, բայց անվնաս մարդ էին համարում:
Կադր The Texas Chainsaw Massacre ֆիլմից
Ռեժիսոր Ուիլյամ Ֆրիդկինի The Exorcist («Սատանային քշողը»)
Արգելվել է Մեծ Բրիտանիայում, Մալայզիայում և Սինգապուրում: Կինոինդուստրիայի պատմության մեջ Ամենավիճահարույց սարսափ ֆիլմերից է: Պատմում է չարքերով տարված 12-ամյա աղջնակի և երկու քահանաների մասին, որոնք փորձում են փրկել նրա հոգին: Ֆիլմն «Օսկարի» է ներկայացվել 10 անվանակարգում և ստացել 2 արձանիկ՝ սցենարի և հնչյունային աշխատանքի համար:
Կադր The Exorcist ֆիլմից
Ռեժիսոր Թերի Ջոնսի Life Of Brian («Բրայանի կյանքը»)
Արգելվել է Նորվեգիայում (1979-1980), Սինգապուրում, Իռլանդիայում (1979-1987): Բրայանը ծնվել է մսուրում Քրիստոսի կողքին, նրան համարում են մարգարե, իսկ նա չի շտապում փարատել իր նորաթուխ հետևորդների կասկածները:
Հոգևորականները խստիվ քննադատեցին ֆիլմը: Ուելսի Աբերիստուիտ քաղաքում դրա ցուցադրման արգելքը հանվեց միայն 2009-ին:
Շվեդները, հակառակը, աչքի ընկան նրանով, որ դրեցին այն ցուցադրության «Ֆիլմն այնքան ծիծաղելի է, որ արգելվել է Նորվեգիայում» կարգախոսով:
Ռեժիսոր Թոդ Բրոունինգի Freaks («Այլանդակները»)
Արգելվել է Իտալիայում, Ֆինլանդիայում և Իռլանդիայում: Եկեղեցական թատերախմբի գեղեցկուհին ամուսնանում է գաճաճի հետ, բայց նրա ընկերները շուտով հասկանում են, որ իրական պատճառը ցածրահասակ դերասանի ժառանգած խոշոր կարողությունն է: Երիտասարդ կինը փորձում է թունավորել իր հարուստ ու ոչ այնքան համակրելի կողակցին: Սակայն ամենագետ գաճաճներն ամեն ինչ իմացել են և դաժան են վրեժ լուծելու…
Ռեժիսոր Թոդ Բրոունինգը բացառիկ քայլի դիմեց դերերը բաշխելով ֆիզիկական արատներով սովորական մարդկանց միջև՝ հրաժարվելով հանդերձանքից ու գրիմից: Նման ընտրությունը ցնցեց ու շոկ առաջացրեց 20-րդ դարասկզբի հանդիսատեսի մոտ, իսկ ռեժիսորը փաստորեն խաչ քաշեց իր կարիերայի վրա: Դրանից հետո նա ևս մի քանի աննշան ֆիլմ նկարահանեց, իսկ հետագայում միայն սցենարներ էր գրում:
Ռեժիսոր Բեռնարդո Բերտոլուչիի Last Tango in Paris («Վերջին տանգոն Փարիզում»)
Արգելվել է Իտալիայում (1972-1986), Սինգապուրում, Նոր Զելանդիայում, Պորտուգալիայում (1973-1974) և Հարավային Կորեայում:
Երիտասարդ փարիզեցի աղջիկը (Մարիա Շնայդեր) սկսում է հանդիպել միջին տարիքի ամերկացի գործարարի հետ (Մարլոն Բրանդո), որն ուզում է, որ իրենց հարաբերությունները միայն սեքսի վրա կառուցվեն:
Կադր Last Tango in Paris ֆիլմից
Ռեժիսոր Պիեռ Պաոլո Պազոլինիի Salò o le 120 giornate di Sodoma («Սոդոմի 120 օրը»)
Արգելվել է Իտալիայում, Ֆինլանդիայում, Ավստրալիայում, Արևմտյան Գերմանիայում, Նոր Զելանդիայում և Նորվեգիայում:
Հայտնի է նաև Salò. անվամբ: Կինոժապավենը նկարահանվել է Մարկիզ դը Սադի գրքի մոտիվներով, որը նա գրել է Բաստիլում բանտարկության օրերին 1785 թվականին: Պազոլինիի ֆիլմում չորս իտալացի պաշտոնյաներ ֆաշիստների օգնությամբ մի խումբ դեռահասների ենառևանգում և 120 օր կտտանքների ենթարկում:
Գերիներին բացատրում են խաղի կանոնները, որը կառուցված է միասեռական կենակցությունների ու սեռական այլասերությունների վրա (մասնավորապես, ֆիլմում կան սադիստական և արտաթորանք ուտելու տեսարաններ):
Ռեժիսոր Մեյր Զարկի I Spit on Your Grave («Ես թքում եմ ձեր շիրիմների վրա») ֆիլմը
Արգելված է Ֆինլանդիայում (2006), Ավստրալիայում (1997-2004), Չինաստանում, Սինգապուրում, Մալայզիայում, Թաիլանդում, Նոր Զելանդիայում, Կանադայում, Իսլանդիայում, Նորվեգիայում, Արևմտյան Գերմանիայում, Իռլանդիայում (2002), Մեծ Բրիտանիայում (1984-2001) և Ֆիլիպիններում: Հայտնի է նաև որպես «Կնոջ օրը»: Սա մի աղջկա պատմություն է, որը Նյու Յորքից տեղափոխվում է հանգիստ, խաղաղ, իսկ կարևորն՝ անվտանգ արվարձան: Ողբերգությունից հետո Ջենիֆերը մտադիր է դաժան վրեժ լուծել բոլոր ստահակներից:
Տարաձայնություններ առաջացրեց բռնաբարության մանրակրկիտ տեսարանը, որը, ըստ քննադատների, կանանց հանդեպ դաժանություն է քարոզում:
Սակայն ռեժիսոր Մեյր Զարկին հերքեց մեղադրանքները: «Կնոջ օրը» նկարահանելու իր ցանկությունը նա բացատրեց իր հետ կատարված մի պատահարով, երբ նա օգնել էր մի երիտասարդ աղջկա, որին արյունլվա ու մերկ էր գտել, բռնաբարությունից հետո:
Կադր I Spit on Your Grave ֆիլմից
Ռեժիսոր Ռուջիերո Դեոդատոյի Cannibal Holocaust («Կանիբալների դժոխքը») ֆիլմից
Արգելվել է Ավստրալիայում, Սինգապուրում, Նորվեգիայում (1984-2005), Ֆինլանդիայում (1984-2001), Մալայզիայում, Նոր Զելանդիայում (2006), Իռլանդիայում, Իսլանդիայում (1984-2006), Արևմտյան Գերմանիայում, Իտալիայում (1980-1984), Մեծ Բրիտանիայում (1984-2001) ու Ֆիլիպիններում: «Կանիբալների դժոխքը» արգելվել է 60 երկրում, որի շնորհիվ աշխարհում «ամենաարգելվածն» է համարվում:
Նկարահանված է փաստագրական իմիտացիայի ժանրում: Ռեժիսորն ու թիմը ուսումնասիրում են արևադարձային ջունգլիներն Ամազոնում, փաստագրական ֆիլմ են նկարահանում կենդանիների ու բուսականության մասին: Իսկ հետո այդ նույն տեսախցիկներով վայրի ցեղերը կնկարահանեն տեղական «խոհարարական շոուն» և ցույց կտան, թե ինչպես պետք է ճիշտ պատրաստել սպիտակամորթ մարդուն: Հետո, ըստ սյուժեի, անհետացած արշավախմբի որոնումների է մեկնում փրկարարների խումբը մարդաբան Մոնրոյի գլխավորությամբ: Վայրագությունների նկարահանություններով ժապավենները նա գնում է բնիկներից: Ենթադրվում է, որ իբր այդպես է մեզ հասել այդ «կինոն»:
Ֆիլմն այնքան բնականին մոտ ու հավաստի է նկարահանված, որ ռեժիսոր Դեոդատոն ստիպված էր դատարանում ապացուցել, որ նկարահանումներին մասնակցած մարդիկ ողջ ու առողջ են: Բանն այն է, որ դերասանների պայմանագրերում իբր կետ կար, որն արգելում էր նրանց ցանկացած հրապարակային ելույթ մեկ տարվա ընթացքում նկարահանումներից հետո: Վերջին հաշվով պայմանագրի այդ կետը հարկ եղավ խախտել, խուսափելու համար նկարահանող խմբի ցմահ բանտարկությունից:
Ռեժիսոր Տինտո Բրասի Caligula-ն («Կալիգուլա»)
Արգելված է Կանադայում և Իսլանդիայում:
Պատմում է Հռոմի կայսր Կալիգուլայի մասին, որը հայտնի էր որպես բռնապետ, հայտնի էր նաև իր արատներով, դաժանությամբ և խենթ արարքներով: Նկարահանումները ֆինանսավորել է պոռնոինդուստրիայի «Փենթհաուսը»:
Ֆիլմը բանավեճի բովում հայտնվեց ոչ միայն դաժանության ու արյան պատկերների առատությանպատճառով, այլ նաև Կալիգուլայի և քրոջ ինցեստի տեսարանների պատճառով:
Կադր Caligula ֆիլմից
Ռեժիսոր Ֆրից Լանգի The Testament of Dr. Mabuse («Դոկտոր Մաբուզեի կտակը»)
Արգելվել է Ֆինլանդիայում 1933), Գերմանիայում (1933-1945) և Շվեդիայում (1933-1952):
Բեռլինի ոստիկանության կոմիսար Լոմանին հետաքննում է դաժան հանցագործությունների դեպքեր, որոնց հետքերը տանում են դեպի դոկտոր Մաբուզեն, որն արդեն երկար տարիներ հոգեբուժարանում է գտնվում:
Հիտլերի իշխանության գալուն պես, երբ Գեբելսը դարձավ քարոզչության նախարարության ղեկավարը, ֆիլմն արգելվեց: Դա բացատրվեց նրանով, որ այն խարխլում է վստահությունը Գերմանիայի քաղաքական գործիչների հանդեպ: Գեբելսը նաև հայտարարել է, որ ֆիլմը սպառնում է երկրի անվտանգությանը: Ավելի ուշ ռեժիսոր Լանգը պնդում էր, որ Գեբելսը խնդրել է, որ ինքն աշխատի Երրորդ ռայխի համար և ֆիլմեր ստեղծի նացիստների համար, սակայն ոչ մի ապացույց չկա:
Faces of Death («Մահվան դեմքերը»)
Ֆիլմում սպանությունների բեմադրված տեսարանները համադրված են իրական միջադեպերի տեսագրությունների հետ:
Առկա են գլխատման, էլեկտրական աթոռին մահապատժի, կենդանիների կողմից մարդկանց հոշոտելու, ինքնասպանության և այլ դժբախտ պատահարների տեսարաններ: Թեև նյութերի մի մասը (40 տոկոսը, ինչպես պնդում է Ալան Ա. Ապոնեն, ֆիլմի վիզուալ էֆեկտների մասնագետը) կեղծիք է, սակայն ցուցադրվում են նաև միանգամայն իրական փաստագրական կադրեր Վիետնամում ռմբակոծությունների, երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տեսարններ և այլն:

16 Октябрь 2014 - 10:51 AMT
По словам сотрудников кинотеатров, многие зрители в зале начинают проявлять насилие, сыпать оскорблениями в адрес других людей и вести себя неадекватно. «Куча неистовых 14-летних молодых людей унижали друг друга, плевались и мочились на сиденья. Это было как в зоопарке», — пояснил менеджер одного из развлекательных заведений в Монпелье. Подобные сцены происходили и в других городах.
Как отмечает Radio France Internationale, фильм может вернуться в прокат, однако, вероятно, охрана будет тщательнее досматривать зрителей перед входом в кинотеатр, а также дежурить в зале во время сеанса.
Вспышки агрессии у зрителей наблюдались во Франции и во время показа других популярных фильмов ужасов, таких как «Паранормальное явление» и «Синистер».
Фильм «Проклятие Аннабель» является приквелом к триллеру «Заклятие» режиссера Джеймса Вана. Новая картина стартовала в кинотеатрах по всему миру в конце сентября — начале октября текущего года. В ленте рассказывается история обычной американской семьи, которую терроризирует злой дух, вселившийся в куклу-марионетку по имени Аннабель.
«Проклятие Аннабель» пополнило многочисленный список фильмов, запрещенных в тех или иных странах по тем или иным причинам: политическим, нравственным, этическим, идеологическим.
Несколько самых известных запрещенных фильмов
«Заводной апельсин», режиссер – Стэнли Кубрик
Запрещен в Ирландии (1971-2000), Великобритании (1973-1999), Сингапуре, Малайзии, Южной Корее и Испании.
Экранизация популярного романа Энтони Берджеса. Фильм рассказывает историю подростка Алекса. В свободное время вместе со своей бандой таких же отморозков, он избивает бездомных, насилует женщин, грабит. Лента была запрещена к показу в Великобритании с формулировкой «Зло как таковое». После смерти режиссера его жена Кристиана рассказала, что фактической причиной запрета фильма был совет со стороны полиции, после того, как несколько серьезных угроз последовало в адрес Кубрика и его семьи.
Кадр из фильма «Заводной апельсин»
«Техасская резня бензопилой», режиссер — Маркус Ниспель
Запрещен в Финляндии (1984), Великобритании, Бразилии, Австралии, Западной Германии, Чили, Исландии, Ирландии, Норвегии, Сингапуре и Швеции.
Пятеро друзей в семейном фургончике едут по Техасу. В далекий путь они отправились для того, чтобы удостовериться, что с могилкой дедушки главной героини все в порядке, так как прошел слух, что на кладбище орудуют вандалы. По дороге они подберут странного попутчика и, начиная с этого момента, с ними происходят всяческие неприятности, отрубания частей тела и прочие препарации.
Прототипом «Кожаного лица», маньяка из фильма, был реальный убийца Эд Гейн, который прославился не столько количеством убийств (всего было доказано 2 случая), сколько своим образом жизни. Он раскапывал свежие могилы и разделывал трупы. В доме на стене развешивал человеческие головы, пил из кубков-черепов, а по дому предпочитал ходить в костюме из женской кожи. При этом жители городка считали его безобидным чудаком.
Кадр из фильма «Техасская резня бензопилой»
«Изгоняющий дьявола», режиссер – Уильям Фридкин
Запрещен в Великобритании, Малайзии и Сингапуре.
Один из самых спорных фильмов ужасов за всю историю киноиндустрии рассказывает историю 12-летней девочки, охваченной демонами, и двух священников, которые пытаются спасти ее душу.
Фильм был номинирован на десять премий «Оскар» и получил две из них, за звук и сценарий.
Кадр из фильма «Изгоняющий дьявола»
Жизнь Брайана, режиссер – Терри Джонс
Запрещен в Норвегии (1979-1980), Сингапуре, Ирландии (1979-1987) .
Брайан родился в конюшне рядом с Иисусом, в результате чего считается мессией, в чем не торопится разубеждать своих новообретенных последователей.
Фильм получил резкую критику со стороны многих религиозных деятелей. В уэльском городе Аберистуите запрет на показ этой ленты был снят только в 2009 году.
Шведы, наоборот, отличились тем, что запустили фильм в прокат со слоганом «Он такой смешной, что его запретили в Норвегии».
«Уродцы», режиссер – Тод Броунинг
Запрещен в Италии, Финляндии и Ирландии. Красавица церковной труппы выходит замуж за карлика, но его друзья вскоре понимают, что истинной причиной этого поступка является крупное состояние, унаследованное низкорослым артистом. Молодая жена пытается отравить своего богатого и неказистого избранника. Вездесущие карлики все просекли и будут жестоко мстить. Как-то так.
Режиссер Тод Броунинг сделал исключительный шаг и распределил роли между реальными людьми с физическими отклонениями, вместо того, чтобы использовать костюмы и грим. Такой выбор потряс и шокировал зрителей начала 20-го века, в результате фильм с треском провалился в прокате, а сам режиссер фактически поставил крест на своей карьере. После «Уродцев» было снято еще несколько незначительных кинолент, и в дальнейшем Тод Броунинг занимался только написанием сценариев.
«Последнее Танго в Париже», режиссер – Бернардо Бертолуччи.
Запрещен в Италии (1972-1986), Сингапуре, Новой Зеландии, Португалии (1973-1974) и Южной Корее.
Молодая парижанка (Мария Шнайдер) начинает встречаться с американским бизнесменом средних лет (Марлон Брандо), который хочет, чтобы их отношения основывались только на сексе.
Кадр из фильма «Последнее Танго в Париже»
«120 Дней Содома», режиссер – Пьер Паоло Пазолини
Запрещен в Италии, Финляндии, Австралии, Западной Германии, Новой Зеландии и Норвегии.
Также известен под названием Salò. Данная кинолента основана на книге Маркиза де Сада, которую он написал, будучи заключенным в Бастилии в 1785.
В фильме Пьера Паоло Пазолини, четыре высокопоставленных чиновника в Италии: герцог, банкир, магистрат, а также монсеньор похищают с помощью фашистов группу подростков, после чего подвергают их 120 дням пытки.
Пленникам объясняют правила игры, которая построена на гомосексуальных совокуплениях и сексуальных извращениях (в частности, в фильме содержатся сцены садизма и поедания экскрементов).
«Я плюю на ваши могилы», режиссер – Мейр Зарки
Запрещен в Финляндии (2006), Австралии (1997-2004), Китае, Сингапуре, Малайзии, Таиланде, Новой Зеландии, Канаде, Исландии, Норвегии, Западной Германии, Ирландии (2002), Великобритании (1984-2001) и на Филиппинах.
Также известен как «День Женщины», это история о девушке, которая переезжает из Нью-Йорка в спокойный, тихий, а главное такой безопасный загородный дом. Идиллию портят трое местных отморозков, они избивают и насилуют девушку. После пережитой трагедии Дженнифер планирует жестоко отомстить всем подонкам.
Разногласия вызвала слишком подробная сцена с изнасилованием, по мнению критиков, она пропагандирует жестокость к женщинам.
Однако режиссер Мейр Зарки отверг выдвинутые обвинения. Желание снять «День Женщины» он объяснил произошедшим с ним случаем. Однажды режиссер помог одной молодой девушке, которая была найдена им окровавленной и голой, после того как кто-то ее изнасиловал.
Кадр из фильма «Я плюю на ваши могилы»
«Ад Каннибалов», режиссер – Руджеро Деодато
Запрещен в Сингапуре, Австралии, Норвегии (1984-2005), Финляндии (1984-2001), Малайзии, Новой Зеландии (2006), Ирландии, Исландии (1984-2006), Западной Германии, Италии (1980-1984), Великобритании (1984-2001) и на Филиппинах.
«Ад Каннибалов» был запрещен в 60 странах, что делает его самым «запрещенным» фильмом в мире.
Сделан в псевдодокументальном жанре. Режиссер и его команда изучают тропические джунгли Амазонки, снимают документальное кино при животных и фауну. А потом этими же камерами дикари будут снимать местный «Смак» и показывать как правильно приготовить белого человека.
Далее по сюжету на поиски пропавшей экспедиции отправляется спасательная группа во главе с антропологом Монро. Пленки со зверствами он выкупает у туземцев. Так якобы до нас и дошло это «кино».
Фильм снят настолько натуралистично и достоверно, что режиссеру Руджеро Деодато пришлось доказывать в суде, что люди, которые участвовали в съемках, живы и здоровы. Дело в том, что в контрактах актеров был пункт, запрещающий им любые публичные выступления в течение года после окончания съемок. В конечном счете эти условия контракта пришлось нарушить, дабы избежать пожизненного заключения съемочной группы.
«Калигула», режиссер – Тинто Брасс
Запрещен в Канаде и Исландии.
История римского Императора Калигулы, который прославился своим тираническим господством, пороками, жестокостью и прочими безумными выходками. Спонсировались съемки порноимперией «Пентхаус».
Фильм вызвал споры не только из-за обилия жестокости и крови, но также по причине сцен, связанных с инцестом между Калигулой и его сестрой.
Кадр из фильма «Калигула»
«Завещание доктора Мабузе», режиссер – Фриц Ланг
Запрещен в Финляндии (1933), Германии (1933-1945) и Швеции (1933-1952).
Берлинский комиссар полиции Ломанн расследует случаи дерзких преступлений, в которых все подсказки приводят его к человеку, доктору Мабузе, который находится в психиатрической больнице уже в течение многих лет.
С восхождением к власти Гитлера, Геббельс становится главой Министерства Пропаганды и запрещает данный фильм, объясняя это тем, что данная кинолента подрывает доверие аудитории к политическим лидерам Германии. Геббельс также заявил, что «Завещание доктора Мабузе» угрожает безопасности страны.
Позже режиссер Фриц Ланг утверждал, что Геббельс просил, чтобы он работал на Третий рейх и создал фильм для нацистов (однако никаких доказательств этому нет).
«Лики Смерти»
Фильм сочетает постановочные сцены убийств с видеорядом реальных инцидентов и происшествий.
Присутствуют эпизоды обезглавливания, казни на электрическом стуле, поедания людей животными, суицида и прочих несчастных случаев.
Хотя часть материалов (40%, как заявляет Аллан А. Апоне, специалист по визуальным эффектам фильма) по сути, являются фальсификацией, показываются и вполне реальные документальные кадры бомбежки напалмом во Вьетнаме, кадры военных действий во время Второй мировой войны и прочие.