Գերմանաբնակ թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքինի «Սպի» (The Cut) ֆիլմը ցեղասպանությանը նվիրված չէ, և ոչ էլ քաղաքական: Այդ պատմությունը, ըստ ռեժիսորի, Հայոց ցեղասպանության հետնաբեմում է, սակայն այն ցեղասպանության մասին չէ:
«Քաղաքական գործիչ չեմ, և այդ պատճառով էլ ֆիլմում քաղաքականությամբ չեմ զբաղվել: Պատմության ցավալի և դեռ չքննարկված դեպքերի մասին մի պատմություն եմ պատմում»,- թուրքական Evrensel պարբերականին տված իր հարցազրույցում ասել է ռեժիսորը:
Նա նշել է, որ «Սպի» ֆիլմը ներկայացնում է դստրերին գտնելու համար ամբողջ աշխարհը պտտած հոր պատմությունը. մի կողմից գաղթի, մյուս կողմից այլ երկրում տեղավորվելու պատմություն է, հարցազրույցը մեջբերում է Tert.am-ը:
Հայոց ցեղասպանության մասին իր ֆիլմը Թուրքիայում դեռևս չցուցադրած, Աքինն արդեն սպառնալիքներ է ստանում: Նա նշում է, որ ցեղասպանության թեման արծարծելու համար իրեն համարձակություն տվողը եղել է գրող, լրագրող, Հասան Ջեմալի՝ Ջեմալ փաշայի թոռան՝ 1915-ի Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող գիրքը:
«Եթե այդ ժամանակաշրջանի համար պատասխանատու փաշաներից մեկի թոռն օգտագործում է այդ բառը, ես ինչո՞ւ չօգտագործեմ: Այդ գիրքը վաճառվում է գրախանութներում, դրվում է ցուցափեղկերին»,-ասել է նա:
Խոսելով ֆիլմի նախապատրաստական աշխատանքների մասին, ռեժիսորն ասել է, որ թեմային առնչվող մոտ 100 գիրք է կարդացել: Դրանց թվում Կուբա գաղթած մի հայի կենսագրականը, առանց ընտանիք մնացած երեխաների մասին նյութեր, անգամ՝ Հալեպի հասարակաց տների մասին պատմություններ կային.
«Կյանքումս առաջին անգամ Հայաստան գնացի: Անշուշտ, եղա նաև Ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացա տնօրեն Հայկ Դեմոյանի հետ: Նա ինձ պատմեց, որ շատ հայեր նախ Կուբա, հետո Ամերիկա են փախել: Դա անգամ հայերից շատերը չգիտեն: Ֆիլմումս դա էլ օգտագործեցի»:
Անդրադառնալով Թուրքիայում տաբու համարվող Ցեղասպանության թեմային, Աքինն ասել է, որ դեռևս 7 տարի առաջ, երբ սպանվեց պոլսահայ մտավորական Հրանտ Դինքը, Ստամբուլի որևէ սրճարանում եթե այդ մասին խոսեիր, սեղանակիցները դիմադրություն ցույց կտային:
«Այժմ գրեթե ամեն տեղ առանց փսփսալու կարող եք խոսել: Եթե մի ժողովուրդ պատմաբանների և քաղաքական գործիչների կողմից մշտապես խաբվել է, թե «նման բան չի եղել, դա մի մեծ սուտ է» և այլ խոսքերով, ընտանիքներից, դասագրքերից, թերթերից այլ բան չի լսել, նրանց մեղադրել չեմ կարող: Սակայն քաղաքական գործիչների հայտարարությունները, թե պատմությունը պետք է պատմաբաններին թողնել, սխալ է: Պատմությունը մեզ է պատկանում, մարդկանց, բոլորիս…»,- նշել է ռեժիսորը:
Ավելի վաղ թուրքական լրատվականները գրել էին, որ դեռևս ոչ մի ընկերություն ֆիլմը չի գնել: Կինոթատրոնների ղեկավարներն էլ Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ չեն ցանկանում ցուցադրել:

Немецкий режиссер турецкого происхождения Фатих Акин, снявший фильм «Шрам» (The Cut) отмечает, что лента не является политической, ровно, как и не посвящена Геноциду армян. История фильма, по его словам, происходит за кулисами геноцида, но она не о нем.
«Я не политический деятель, и потому не занимался политикой в фильме. Я рассказываю историю о болезненных и пока не рассказанных страницах истории»,-сказал режиссер в интервью турецкому порталу Evrensel.
Он рассказал, что фильм повествует историю отца, обошедшего мир в поисках дочерей. С одной стороны – это история исхода, с другой стороны – история начала жизни в другой стране, рассказал Акин, пишет Tert.am.
Хоть фильм Акина в Турции еще не показан, режиссер уже получал угрозы. Он отмечает, что смелость говорить о Геноциде армян ему придала книга Гасана Джемаля – внука одного из организаторов Геноцида Джемаля паши, о событиях 1915 года.
«Если внук одного из пашей, ответственных за те времена, употребляет это слово, почему я не должен делать этого? Эта книга продается в магазинах, лежит на витринах», – отметил режиссер.
Акин рассказал также, что, готовясь к съемкам фильма, прочитал около 100 книг. Среди них также биография эмигрировавшего на Кубу армянина, материалы о детях, оставшихся без семей, даже истории о публичных домах Алеппо.
«Впервые в жизни побывал в Армении. Естественно, побывал в музее Геноцида, познакомился с директором Айком Демояном, он рассказал мне, что многие армяне бежали на Кубу, а затем – в Америку. Многие армяне не знают этого, и это я использовал в фильме», – отметил он.
Говоря о табуировании темы Геноцида армян в Турции, Акин отметил, что еще 7 лет назад, до убийства журналиста Гранта Динка, наткнулся бы на сопротивление, если бы попробовал коснуться этой темы в общественном месте.
«Сейчас фактически везде можно говорить об этом, не шепчась. Я не могу обвинять народ, когда историки и политики постоянно обманывали его рассказами о том, что «ничего такого не было, это большая ложь», и он не слышал ничего ни в семье, ни в учебниках, ни в газетах. Я не согласен с заявлениями политиков о том, что историю надо оставить историкам: история принадлежит людям, она наша…», – резюмировал режиссер.
Фильм продолжительностью 138 минут снят на английском языке, авторами сценария являются режиссер картины и Мартик Мартин. На фестивале будет представлен также немецкий дубляж. В фильме снимались Арсине Ханджян, Симон Абгарян, Акин Газин и др. Режиссер представил фильм на 71-м Венецианском фестивале в августе-сентябре 2014 года.