ՈւԵՖԱ հսկիչ կարգապահական հանձնաժողովը վճիռ է կայացրել Եվրո-2016-ի ընտրական փուլում Սերբիա-Ալբանիա խաղի վերաբերյալ:
Ինչպես ասվում է ՈւԵՖԱ կայքում, հանձնաժողովը որոշել է տեխնիկական պարտություն գրանցել Ալբանիայի թիմին 0:3 հաշվով: Բացի այդ, Ալբանիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան 100 հազար եվրո տուգանք կմուծի:
Միևնույն ժամանակ Հանձնաժողովը որոշում է կայացրել զրկել Սերբիայի հավաքականին 3 միավորից Եվրոպայի առաջնության ընթացիկ որակավորման փուլում: Բացի այդ, հաջորդ երկու խաղը կանցկացվի առանց հանդիսատեսի: Սերբիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան ևս 100 հազար եվրոյով կտուգանվի: Որոշումները կարող են բողոքարկվել: Ալբանիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան արդեն հայտարարել է, որ կբողոքարկի ՈւԵՖԱ-ի որոշումը, գրում է Terrikon-ը: Եվրո-2016-ի ընտրական փուլի շրջանակում Սերբիայի հավաքականի առաջիկա երկու խաղերը նոյեմբերի 14-ին Դանիայի և 2015 թ. սեպտեմբերի 4-ին Հայաստանի հավաքականների հետ են:
Սերբիայի ու Ալբանիայի հավաքականների խաղը Բելգրադում վերածվեց բախումների, երբ Ալբանիայի վարչապետի եղբայրը թռչող սարք գործարկեց ազգայնական պաստառով: Խաղացողներից մեկը պոկեց այն, որից հետո ծեծկռտուք սկսվեց ֆուտբոլիստների միջև: Հետո միացան սերբ երկրպագուները: Մրցավարը դադարեցրեց խաղն ու չեղյալ հայտարարեց այն 41-րդ րոպեին:
Ձախողված խաղը երկու երկրների հավաքականների առաջին հանդիպումն էր: Ալբանացիների ու սերբերի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացան Հարավսլավիայի փլուզման հետևանքով, երբ առավելապես ալբանացիներով բնակեցված ինքնավար երկրամաս Կոսովոն և Մետոխիան որոշեցին դուրս գալ երկրի կազմից: 1999 թվականին, երբ ՆԱՏՕ-ն ռմբակոծեց Բելգրադն ու օտարերկրյա զորքեր մտցվեցին, Բելգրադը կորցրեց վերահսկողությունը երկրամասի հանդեպ, սերբերի մեծ մասը հեռացավ այնտեղից: Կոսովոն անկախություն հռչակեց 2008-ին: Սերբիան երկրամասի անկախությունը չի ճանաչել:
Կարդացեք նաև՝ Բելգրադի մարզադաշտում ծեծկռտուքի վերաբերյալ. Ինչպես է ֆուտբոլը պատերազմ հրահրել և դադարեցրել այն

Контрольно-дисциплинарная комиссия УЕФА вынесла вердикт относительно результата матча отборочного этапа Евро-2016 Сербия — Албания.
По сообщению сайта УЕФА, комиссия приняла решение засчитать сборной Албании техническое поражение со счетом 0:3. Помимо этого, Футбольная ассоциация Албании оштрафована на 100 тысяч евро.
В то же время Комиссия приняла решение лишить сборную Сербии трех очков в текущей квалификации чемпионата Европы. Кроме того, она проведет два следующих домашних матча в турнирах УЕФА без зрителей. Также Футбольный союз Сербии оштрафован на 100 тысяч евро. Данные решения могут быть обжалованы. Федерация футбола Албании уже заявила, что подаст апелляцию на решение УЕФА засчитать сборной этой страны техническое поражение, сообщает Terrikon. Ближайшие предстоящие два матча сборной Сербии – это матч со сборной Дании 14 ноября и игра со сборной Армении 4 сентября 2015 года в рамках отборочного этапа на Евро-2016.
Матч между сборными двух команд в Белграде перешел в столкновения после того, как брат албанского премьер-министра запустил над полем коптер с прикрепленным националистическим баннером. Один из игроков сорвал его, после чего возникла потасовка между игроками. Затем к драке присоединились выбежавшие на поле сербские болельщики. Судья остановил и отменил матч на 41-й минуте.
Сорванный матч стал первой встречей сборных двух стран. Отношения албанцев и сербов резко испортились в ходе распада Югославии, когда населенный преимущественно албанцами автономный край Косово и Метохия решил выйти из состава страны. В 1999 году, полсе бомбардировок Югославии силами НАТО и ввода иностранных войск, Белград потерял контроль над краем, большинство сербов покинули его. Косово провозгласило независимость в 2008 году, Сербия независимость края не признает.