Հայաստանի պատմության մեջ ամենաաղմկոտ քաղաքական հանցագործության դատավարությունը տևեց 3 տարի: Ահաբեկիչների դատավճիռը հրապարակվեց 2003-ի դեկտեմբերի 2-ին: Նորք-Մարաշ շրջանային դատարանի դատավոր Սամվել Ուզունյանը ոճրագործությունն իրականացրած 7 ահաբեկչի հանդեպ կայացրեց վճիռ, որով 6-ը՝ ցմահ, իսկ մեկը՝ 14 տարվա ազատազրկման դատապարտվեց:
Ոչ նախաքննությունը, ոչ դատարանը չկարողացավ վերջնական պատասխան տալ այն հարցին, թե արդյոք ահաբեկիչները ինքնուրույն էին գործել, թե նրանց հետևում ինչ-որ մեկն, այնուամենայնիվ, կանգնած էր: Հանցագործության հնարավոր պատվիրատուների գծով հարուցված առանձին քրեական գործը, կարծես թե, փակուղի էր մտել: Ժամանակին, նախկին կառավարության պնդմամբ, հետաքննական մարմիններն ակտիվորեն շրջանառում էին այն տարբերակը, թե խորհրդարանի դեպքերին անմասն չի երկրի բարձրագույն ղեկավարությունը:
Սակայն, 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի քաղաքական հակառակորդներին չհաջողվեց նման եզրակացությունները հիմնավորել, չնայած ողբերգությունից հետո հենց ընդդիմությունն էր ղեկավարում նախարարների կաբինետը և լիովին վերահսկում դատախազությունը: (Սպանված վարչապետին փոխարինեց նրա կրտսեր եղբայր Արամ Սարգսյանը):
Ահաբեկիչների խմբի առաջնորդ, լրագրող Նաիրի Հունայանը լիովին իր վրա է վերցրել իրականացրած ակցիայի պատասխանատվությունը և շարունակում է պնդել, որ իր քայլն ուներ մեկ նպատակ` «Հայաստանն ազատել հակազգային վարչակարգից»: Խմբի մեջ էին նաև Հունանյանի կրտսեր եղբայրը` Կարեն Հունանյանը, նրանց քեռին` Վռամ Գալստյանը (դատապարտվելուց հետո 2004 թվականին մահացել է ԱԱԾ մեկուսարանում։ Պաշտոնական վարկածով նա ինքնասպան էր եղել՝ սավանով կախվելու միջոցով), ինչպես նաև` իր հայացքները կիսող ընկերները` Դերենիկ Բեջանյանը, Աշոտ Կնյազյան, Էդիկ Գրիգորյանը, Համլետ Ստեփանյանը (2010-ի մայիսին ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում, իր անկողնում հայտնաբերվել է գործով 14 տարի ազատազրկման դատապարտված Ստեփանյանի դին):
Նրանց ցուցմունքների համաձայն, նախապես որոշված էր սպանել միայն վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին: Մնացած զոհերը, նրանց խոսքով, պատահական էին: «Ազգի փրկիչները» մտադրվել էին պատանդ վերցված պատգամավորներին ստիպել ինքնաբացարկ հայտարարել և անցկացնել համազգային ժողովրդավարական ընտրություններ: Մինչ ընտրությունները, երկիրը պատրաստվում էր ղեկավարել հենց ինքը` Հունանյանը, որն իրեն հայտարարելու էր երկրի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար: Ահաբեկչության իրականացման համար ամենահարմար օր էր ընտրվել չորեքշաբթին, երբ նախարարները գտնվում են Ազգային ժողովում` պատասխանելու օրենսդիրների հարցերին:
Խորհրդարանի շենք ավտոմատներով մուտք գործել նրանց հաջողվել էր առանց դժվարությունների: Մշակված պլանը ձախողվել էր միայն սպանության իրականացումից հետո: Հունանյանը ստիպված էր համակերպվել, որ «հեղափոխությանն աջակցելու» հայրենակիցներին ուղղված իր կոչն անպատասխան մնաց: Նրա սպասումներին հակառակ, ժողովուրդը հավանության չարժանացրեց հեղաշրջման փորձը:
Ահաբեկչության գործի հետաքննությունը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու փորձերը շարունակվեցին դատական ամբողջ պրոցեսի ընթացքում: Դրա քաղաքականացումը խորանում էր այն հանգամանքով, որ սպանված առաջնոդների որդին և եղբայրը` Ստեփան Դեմիրճյանը և Արամ Սարգսյանը, ղեկավարում էին խորհրդարանական ընդդիմությունը: Դատական գործընթացի երեք տարվա ձգձգման պատաճառները ոչ միայն նույն տարում կայացած նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններն էին: Դժվարություններ էին առաջացել նաև այն հարցում, որ Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի առջև ստանձնել էր մահապատիժը վերացնելու պարտավորությունը: Ընդդիմությունը պահանջում էր Հունանյանի խմբի համար բացառություն անել, սակայն Ստրասբուրգը կտրականապես դեմ էր:
Երկրի քաղաքական ղեկավարությունից մեկ տարի պահանջվեց, որպեսզի օրենսդիրներին համոզի հրաժարվել ամեն գնով Հունանյանի գնդակահարության դատապարտելու մտադրությունից: Աշնան սկզբին, այնուամենայնիվ, խորհրդարանը հաստատեց Մարդու իրավունքների մասին Եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ կետը, որը նախատեսում է մահապատժի վերացում: Իսկ մեկ ամիս առաջ պատգամավորները փոփոխություն մտցրին քրեական նոր օրենսգրքում, որով երաշխքիներ է տրվում, որ 20 տարի հետո Հունայանի հանդեպ չի կիրառվի ժամկետից շուտ ազատելու հոդվածը: Այսպիսով, թվում էր, թե փակվել են այն բոլոր հնարավորությունները, որոնց շնորհիվ ահաբեկիչներն իրենց կյանքի վերջին օրերը կկարողանային ազատության մեջ անցկացնել: Սակայն, պարզվում է, որ Հայաստանի քրեական օրենսդրության նրբությունները բացառում են օրենքի հետադարձ ուժն այն դեպքում, երբ այն առավել խիստ պատիժ է նախատեսում: Իսկ դա նշանակում է, որ տեսականորեն, բացառված չէ, որ կյանքի վերջին տարիներին Նաիրի Հունանյանը ազատության մեջ հայտնվի:

В состав террористической группы входили бывший журналист Наири Унанян, некоторое время работавший на телевидении Армении, его брат Карен Унанян, их дядя Врам Галстян, а также Дереник Беджанян и Ашот Князян. Судебный процесс над ними начался 15 февраля 2001 года. 2 декабря 2003 года суд первой инстанции «Центр-Норк-Мараш» приговорил братьев Наири и Карена Унанянов, Эдика Григоряна, Врама Галстяна (в 2004 году скончался в заключении, по официальной версии, покончив жизнь самоубийством), Дереника Беджаняна и Ашота Князяна к пожизненному заключению. Гамлет Степанян был приговорен к 14 годам лишения свободы (В мае 2010 года его тело было обнаружено в его постели в УИУ «Нубарашен»). Все семеро были признаны виновными в измене родине и терроризме. Кассационный суд РА оставил приговор в силе.
Судебный процесс продлился три года. Ни предварительное расследование, ни разбирательства в суде не позволили дать окончательный ответ на вопрос о том, действовали ли террористы самостоятельно, или за ними кто-то стоял. Отдельно заведенное уголовное дело, касающееся возможных заказчиков преступления, похоже, зашло в тупик. В свое время, по настоянию прежнего правительства следственные органы активно разрабатывали версию, согласно которой к расстрелу в парламенте было причастно высшее руководство страны. Однако, политическим соперникам тогда президента Армении Роберта Кочаряна не удалось найти основания для подобных выводов, несмотря на то, что после трагедии именно нынешние оппозиционеры возглавляли кабинет министров и полностью контролировали прокуратуру.
Главарь банды террористов, 36-летний журналист Наири Унанян полностью берет на себя ответственность за осуществленную акцию и продолжает утверждать, что его шаг преследовал цель «избавить Армению от антинародного режима». В банде кроме Унаняна был его младший брат и дядя, а также двое друзей, разделяющих его взгляды. Согласно их показаниям, изначально предполагалось убить только премьера Вазгена Саркисяна. Все остальные жертвы, по их словам, оказались случайными. «Спасители нации» намеревались добиться от взятых в заложники депутатов парламента решения о самороспуске и проведении всенародных демократических выборов. До выборов страной собирался править сам Унанян, планировавший провозгласить себя временным исполняющим обязанности главы государства. Оптимальным днем для операции была выбрана среда, когда министры приходят в Национальное собрание отвечать на вопросы законодателей. Добыть автоматическое оружие и проникнуть в здание парламента террористам удалось без особого труда. Разработанный план дал сбой лишь на стадии, последовавшей после расстрела. Унаняну пришлось смириться с тем, что его призыв к согражданам «поддержать революцию» остался без ответа. Вопреки его ожиданиям, народ не одобрил попытку переворота, хотя и не испытывал особой любви к правителям.
Попытки использовать следствие по делу о теракте в политических целях предпринимались в течение всего судебного процесса. Его политизированность усугублялась тем обстоятельством, что сын и брат погибших лидеров – Степан Демирчян и Арам Саркисян – ныне возглавляют парламентскую оппозицию. Причиной того, что судебный процесс затянулся аж на три года явились не только состоявшиеся в этом году президентские и парламентские выборы. Трудности возникли и в связи с тем, что Армения взяла на себя обязательство перед Советом Европы отменить смертную казнь. Оппозиция настаивала на необходимости предусмотреть исключение для членов банды Унаняна, однако Страсбург был категорически против. Политическому руководству страны потребовалось полгода для того, чтобы уломать законодателей и заставить их отказаться от идеи любой ценой добиться расстрела Унаняна.