Բարեդ Մարոնյանի «Ցեղասպանության որբերը» ֆիլմը Հեռուստատեսային արվեստի ու գիտության ազգային ակադեմիայի կողմից նոմինացվել է 2014-ի Սանքոսթ տարածաշրջանի «Էմմի» մրցանակաբաշխության վավերագրական-պատմական ֆիլմերի անվանակարգում:
Սա 38-րդ ամենամյա Սանքոսթ «Էմմի» մրցանակաբաշխությունն է, որում տարածաշրջանային «Էմմի» մրցանակի համար 3 տարի առաջ նոմինացվել էր նաև «Ցեղասպանության որբերը» ֆիլմի 7-րոպեանոց տարբերակը:
«Ցեղասպանության որբերը» պատմական արխիվները շաղկապում է հայ որբերի հիշողությունների ու հարցազրույցների հետ` ստեղծելով Հայոց ցեղասպանության անհերքելի ապացույց: Նախկինում երբեք չցուցադրված արխիվային տեսանյութերով ու նախորդ դարի առաջին, լիովին վավերագրված, բայց թերի ճանաչված 1915-ի ցեղասպանությունն ապրած հայ որբերի հիշողությունների ուղեկցությամբ հուզական ճամփորդությունը «Ցեղասպանության որբերում» զուգորդվում է այնպիսի նշանավոր գիտնականների ու քաղաքական գործիչների հետ հարցազրույցներով, ինչպիսիք են բրիտանացի լրագրող Ռոբերտ Ֆիսկը, Քլարքի համալսարանի պրոֆեսոր Դեբորա Դուորքը, ամերիկահայ դոկտոր Ջեք Կևորկյանը:
Նախորդ 2 տարիների ընթացքում «Ցեղասպանության որբերը» ցուցադրվել է PBS հեռուստաալիքով` ունենալով ավելի քան 12 մլն հանդիսատես: Այն արդեն իսկ մասնակցել է բազմաթիվ կինոփառատոների ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Եվրոպայում, Միջին Արևելքում ու Հվ. Ամերիկայում` արժանանալով տասնյակ մրցանակների:
Եղեռնի մասին առաջին ֆիլմը` «Հոգիների աճուրդը», նկարահանվել է 1919-ին Հոլիվուդում: Թեմային է անդրադարձել նաև կանադահայ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը՝ 2002-ին նկարահանելով իր «Արարատը»: Թեմային անդրադարձ կան նաև Էլիա Քազանի «Ամերիկա, Ամերիկա» ու Անրի Վերնոյի «Մայրիկ» ֆիլմերում: 2007-ին Բեռլինի կինոփառատոնում Տավիանի եղբայրները ներկայացրեցին թեմային անդրադարձող ևս մեկ ֆիլմ` «Արտույտների ագարակը»:

“Orphans of the Genocide,” a documentary by Bared Maronian, has been nominated for a 2014 Regional Emmy Award by The National Academy of Television Arts & Sciences, Suncoast Chapter in the documentary – historical category. This is the 38th Annual Suncoast Emmy Awards, which three years ago nominated the 7-minute version of the Orphans of the Genocide for a Regional Emmy Award, according to Asbarez.
“Orphans of the Genocide” weaves historical archives with interviews and memoirs of Armenian orphans to establish irrevocable proof of the Armenian Genocide. An emotional, visual journey through never-before-seen archival footage and memoirs of orphans who lived through the last century’s first, fully documented and least recognized genocide in 1915, “Orphans of the Genocide” features insightful interviews with such prominent figures and scholars as British journalist Robert Fisk, Clark University’s Director of Strassler Family Center for Holocaust and Genocide Studies, Professor Debora Dwork, and late Armenian-American Dr. Jack Kevorkian among others.
Over the past two years, “Orphans of the Genocide” has been broadcast on PBS stations nationwide, reaching over 12 million viewers. Additionally, the documentary has been invited to participate at various events and film festivals throughout the U.S., Canada, Europe, as well as in the Middle East and South America, earning numerous awards.