Նավթի արդյունահանումն Ադրբեջանում British Petroleum-ի կողմից կառավարվող հանքերում 2015-ից սկսած կնվազի տարեկան 2,5 տոկոսով:
Այս մասին Reuters-ին է հայտնել Ադրբեջանի կառավարությանը մոտ աղբյուրը:
«Մեր հաշվարկներով, նավթի արդյունահանումն Ադրբեջանում 2015-ին կնվազի մինչև 40,62 մլն տոննա, 2014-ի ավարտին սպասվում է 41,65 մլն տոննայի արդյունահանում»,-ասել է աղբյուրը: 2016-ին մի փոքր աճ կնկատվի՝ մինչև 40,77 մլն տոննա: Սակայն 2017-ին աճին կրկին կհաջորդի անկումը՝ մինչև 39,42 մլն տոննա, որը կշարունակվի նաև 2018-ին:
Արդյունահանման անկումն Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի հանքավայրում արդեն մի քանի տարի է մտահոգում է Ադրբեջանի իշխանություններին: BP-ն ադրբեջանական պետական նավթագազային ընկերության հետ համատեղ փորձում է լուծել անկման խնդիրն ու կայունացնել արդյունահանումը: Անցած տարի, նոր հորատանցքերի գործարկման շնորհիվ 2011 թ. առաջին անգամ հաջողվեց կասեցնել նավթի արդյունահանումը: Սակայն BP-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ արդյունահանումը 2014-ին կրկին 2013-ի ցուցանիշից ցածր կլինի:
2009-ից սկսած նավթի արդյունահանումն Ադրբեջանի գլխավոր հանքավայրում չի համապատասխանում ակնկալվող ծավալներին, որոնք նախատեսվում էին «դարի պայմանագիրը» (Ազերի-Չիրագ-Գյունեշվլի հանքավայրի գործարկում ու Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի կառուցում) ստորագրելիս: 2009-ին նախատեսված 46,8 մլն տոննայի փոխարեն արդյունահանվել է 40,3մլն տոննա, 2010-ին՝ 40,6 մլն տոննա 42,1 մլն տոննայի փոխարեն, 2011-ին 36 մլն տոննա նախատեսված 40,2 մլն տոննայի փոխարեն: 2012 թ. անկումը հաջողվեց կայունացնել, սակայն 2013-2014 թթ. անկման միտումը շարունակվեց՝ բացասաբար ազդելով Ադրբեջանում նավթի արդյունահանման վրա ընդհանուր առմամբ: 2012-ին նավթի արդյունահանումը Ադրբեջանում նվազել է 5,3 տոկոսով՝ մինչև 42, 9 մլն տոննա, 2013-ին նոր հորատանցքերի գործարկման շնորհիվ արդյունահանումը հաջողվեց հասցնել 43,48 մլն տոննայի: 2014-ի հունվար-սեպտեմբերին Ադրբեջանում արդյունահանվել է 32,1 մլն տոննա նավթ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 38,8 մլն տոննայի դիմաց:

29 Октябрь 2014 - 10:15 AMT
Азербайджан ожидает ежегодное падение нефтедобычи на 2,5% начиная с 2015 года из-за сокращения объемов добычи на месторождениях, управляемых British Petroleum.
Об этом сообщил Reuters источник, близкий к правительству Азербайджана.
«По нашим рассчетам, добыча нефти в Азербайджане в 2015 году снизится до 40,62 млн тонн, по итогам 2014 года ожидается доыча 41,65 млн тонн», – сказал источник. В 2016 году ожидается небольшой рост добычи – до 40,77 млн тонн. Однако в 2017 году рост вновь сменится падением – до 39,42 млн тонн, которое продолжится и в 2018 году.
Падение на основном месторождении Азери-Чираг-Гюнешли (АЧГ) является причиной для беспокойства властей Азербайджана уже несколько лет подряд. BP совместно с азербайджанской государственной нефтегазовой компанией ГНКАР пытаются решить проблему спада и стабилизировать добычу. В прошлом году, благодаря вводу в эксплуатацию новых скважин, впервые с 2011 года удалось остановить падение добычи. Компания BP, однако, ранее заявляла, что добыча в 2014 году вновь будет ниже добычи в 2013-м: на некоторых скважинах запланированы работы, которые остановят добычу на несколько недель.
С 2009 года фактическая нефтедобыча на главном нефтяном месторождении в Азербайджане не совпадает с ожидаемыми объемами, запланированными при начале осуществления т.н. «контракта века» (разработка месторождения Азери-Чираг-Гюнешли и постройки нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан). В 2009 год у вместо запланированных 46,8 млн тонн добыто 40,3 млн , в 2010 году – 40,6 млн т вместо 42,1, 36 млн тонн вместо 40,2 миллионов было добыто в 2011-м. в 2012 году падение удалось стабилизовать, однако в 2013-2014 годах объемы добычи вновь сокращались, что негативно повлияло на нефтедобычу в Азербайджане в целом. Так, по итогам 2012 года добыча нефти в Азербайджане упала на 5,3% – до 42,9 млн. тонн с 45,3 млн в 2011 году, в 2013 году, путем ввода в эксплуатацию новых скважин, удалось увеличить добычу до 43,48 млн. тонн.
За январь-сентябрь 2014 года в Азербайджане добыто 32,1 млн тонн нефти против 38,8 млн тонн за аналогичный период предыдущего года.