Հայաստանի բանկային համակարգում Ամերիաբանկն ամրապնդում է դիրքերն առաջատարների շարքում: Այս մասին հոկտեմբերի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ամերիաբանկի տնօրինության անդամ, գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը՝ ներկայացնելով բանկի գործունեության ընթացիկ տարվա առաջին 9 ամսվա արդյունքները:
«Երրորդ եռամսյակի վերջի դրությամբ շատ լավ արդյուքներ ունենք»,- նշեց բանախոսը՝ ասվածին որպես ապացույց ներկայացնելով կոնկրետ թվեր:
Եվ այսպես, տարեսկզբի համեմատ բանկի ակտիվներն աճել են 6%-ով և 9 ամսվա դրությամբ կազմել մոտ 334 մլրդ ՀՀ դրամ, ընդ որում ընդհանուր բանկային համակարգում ակտիվներն աճել են ընդամենը 0,6%-ով:
Ըստ Թառումյանի, ավելի կարևոր ցուցանիշ է պարտավորությունների աճը, որը հաշվետու ժամանակաշրջանում եղել է 6,1%՝ կազմելով մոտ 293 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ ՀՀ բանկային համակարգում նույն ժամանակահատվածում պարտավորությունները նվազել են 0,5%-ի չափով:
Հաճախորդների նկատմամբ ունեցած Ամերիաբանկի պարտավորությունները ևս աճել են 21,4%-ով՝ կազմելով մոտ 206 մլրդ ՀՀ դրամ՝ չնայած ՀՀ բանկային համակարգում այս ցուցանիշը բացասական աճ է գրանցել 0,6%-ի չափով:
«Սա ցույց է տալիս, որ մենք համակարգից էականորեն առաջ ենք շարժվում»,- նշեց Ամերիաբանկի ֆինանսական տնօրենը:
Ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդներն ընթացիկ տարվա 9 ամսվա ընթացքում աճել են 12,2%-ով, իսկ մեկ տարվա ընթացքում (30.09.13-30.09.14թթ.)` 22,9%-ով, և այս սեպտեբերի 30-ի դրությամբ կազմել մոտ 76 մլրդ ՀՀ դրամ:
Բանկի զուտ շահույթը նույն ժամանակահատվածում դրությամբ կազմել է մոտ 5 մլրդ դրամ, որի մասնաբաժինը շուկայում 18% է: Գևորգ Թառումյանը նաև նշեց, որ Ամերիաբանկի լրացուցիչ կապիտալն ավելացել է 20 մլն ԱՄՆ դոլարով՝ շնորհիվ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ և FMO (Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության) միջև կնքված փոխարկելի ստորադաս փոխառության պայմանագրի:
Բանկի վարկային պորտֆելը, ներառյալ լիզինգի և ֆակտորինգի ցուցանիշները, ընթացիկ տարվա 9 ամսվա ընթացքում ևս աճել է 19%-ով (ՀՀ բանկային համակարգում աճը կազմել է ընդամենրը 6,4%), և 2014-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել ավելի քան 209 մլրդ դրամ: ՓՄՁ-ներին տրված վարկերն աճել են 35,7%-ով և հաշվետու 9 ամսում վարկային պորտֆելը կազմել է մոտ 45 մլրդ դրամ: Նույն ժամանակահավածում ավտովարկերն ավելացել են 13,3 %-ով, իսկ սպառողական վարկերը՝ գրեթե կրկնապատկվել:
Հանրագումարի բերելով 2014-ի առաջին 9 ամսվա արդյունքները՝ բանախոսն արձանագրեց, որ հայաստանյան բանկային համակարգում ակտիվներով, պարտավորություններով, հաճախորդների նկատմամբ պարտավորություններով և կորպորատիվ հաճախորդների վարկային պորտֆելով Ամերիաբանկն առաջատար է, իսկ վարկային ներդրումներով ու զուտ և ընդհանուր շահույթով զբաղեցնում է երկրորդ տեղը:
Բացի զուտ թվային ցուցանիշներով աճից, 2014-ի երրորդ եռամսյակում Ամերիաբանկը ստացել է Euromoney 2014 Գերազանցության մրցանակ՝ որպես Հայաստանի Տարվա լավագույն բանկ: Սա բանկի արդեն 3-րդ Euromoney մրցանակն է:
Անդրադառնալով ընդհանուր բանկային համակարգին, բանախոսը նշեց, որ մոտ 6 բանկ աշխատում է վնասով:
Ըստ Գևորգ Թառումյանի, իրենց բանկի դեպքում ցուցանիշների աճին մեծապես նպաստել են բանկի առաջարկած նոր գործիքներն ու ծառայությունները, որոնցից մեկը հոկտեմբերին մեկնարկած «Ամերիա Պերսոնա» փաթեթն է:
«Այս փաթեթի միջոցով կարող եք ստանալ վարկեր առանց միջնորդավճարների, ձեռք բերել անվճար Gold պլաստիկ քարտեր, կամ օգտվել բանկի այլ ծառայություններից՝ ստանալով զեղչեր»,- մանրամասնեց բանախոսը:
Վերջին եռամսյակում առցանց բանկային ծառայություններից օգտվող հաճախորդների համար Ամերիաբանկը ներդրել է նոր համակարգ` AmeriaToken մեկանգամյա գաղտնաբառ գեներացնող հեռախոսային հավելված, որն առաջին անգամն է կիրառվում հայաստանյան բանկային համակարգում:
AmeriaToken-ը Digipass սարքավորման (token) այլընտրանքային տարբերակն է, որի շնորհիվ առցանց բանկային ծառայություններից օգտվելու համար այլևս անհրաժեշտություն չկա կրելու դրա համար նախատեսված հավելյալ սարքը: Հավելվածը կիրառելու համար Ամերիաբանկի հաճախորդներն ընդամենը պետք է բեռնեն և ակտիվացնեն ծրագիրն իրենց սմարթֆոնում` բանկից ստանալով համապատասխան ակտիվացման կոդը:
Բացի այդ, Հայաստանի բանկային համակարգում առաջին անգամ հենց Ամերիաբանկն է իր հաճախորդներին առաջարկում իրականացնել բրոքերային գործարքներ MetaTrader4 առևտրային տերմինալի միջոցով: Այն հնարավորություն է ընձեռում նվազագույն միջոցներով մուտք գործել միջազգային ֆինանսական շուկա` դրանով հանդերձ բրոքերային գործառնություններն առավել հասանելի դարձնելով հասարակության լայն հատվածի համար: Այս ամենի և բանկի կողմից առաջարկված մյուս ծառայությունների արդյունքում հաճախորդների քանակն աճել է 16%-ով:

29 Октябрь 2014 - 22:04 AMT
Америабанк укрепляет свои позиции: За 9 месяцев 2014 года чистая прибыль банка составила 5 млрд. драмов
Америабанк укрепляет свои позиции среди лидеров банковской системы Армении, заявил журналистам 29 октября член правления Америабанка, заместитель генерального директора, финансовый директор Геворк Тарумян, представляя итоги деятельности банка за 9 месяцев 2014 года.
«У нас очень хорошие показатели за отчетный период», – сказал он. В частности. По сравнению с началом года активы банка выросли на 6% и составили 334.086 млн. драмов, при этом в общей банковской системе активы выросли лишь на 0.6%.
По словам Тарумяна, более важным показателем является рост обязательств, который в отчетный период выросли на 6,1%, составив 293.179 млн. драмов, тогда как в банковской системе Армении обязательства за этот период уменьшились на 0,5%.
Обязательства Америабанка в отношении клиентов также выросли на 21,4%, составив 206.311 млн. драмов, несмотря на отрицательный показатель в банковской системе Армении – 0,6%. «Это говорит о том, что мы двигаемся впереди системы», – отметил финансовый директор Америабанка.
Срочные вклады физических лиц в течение 9 месяцев выросли на 12,2%, а по отношению к аналогичному периоду прошлого года – на 22,9%, составив на 30 сентября около 76.045 млн. драмов.
Чистая прибыль банка за отмеченный период составила 5.132 млн. драмов, ее доля на рынке составляет 18%. Геворк Тарумян также отметил, что дополнительный капитал Америабанка увеличился на $20 млн., благодаря подписанному между ЗАО «Америабанк» и Голландским банком развития (FMO) договору о конвертируемом субординированном кредите.
Кредитный портфель банка, включая показатели лизинга и факторинга, в течение 9 месяцев вырос на 19% (в банковской системе Армении этот показатель вырос на 6,4%), и по положению на 30 сентября 2014 года составил более 209.624 млн. драмов. Кредиты, предоставленные МСБ, выросли на 35,7%, кредитный портфель за 9 месяцев составил 45.086 млн. драмов. В тот же период времени автокредиты выросли на 13,3%, а потребительские кредиты – практически удвоились.
В целом, подводя итоги 2014 года, Тарумян отметил, что Америабанк является лидером банковской системы по активам, обязательствам, обязательствам перед клиентами и кредитному портфелю корпоративных клиентов, а по кредитным инвестициям и чистой и общей прибыли занимает второе место.
Говоря о банковской системе Армении в целом, финансовый директор Америабанка сообщил, что около 6 банков работают с убытком.
По его словам, в случае с Америабанком росту показателей в основном способствовали новые инструменты и услуги, одной из которой является стартовавший в октябре пакет «Америа Персона».
«Посредством этого пакета клиенты могут получать кредиты без комиссии, приобретать пластиковые карты Gold или пользоваться другими услугами банка, получая скидки», – пояснил он.
Также, добавил Тарумян, недавно для клиентов банка было внедрено приложение AmeriaToken, генерирующее одноразовые пароли. Такая система впервые используется в банковской системе Армении.
Кроме того, именно Америабанк первым в банковской системе Армении предложил своим клиентам осуществлять брокерские сделки посредством торгового терминала MetaTrader4.
Благодаря этим и многим другим услугам, число клиентов Америабанка увеличилось на 16%, заключил Геворк Тарумян.