Air Armenia ավիաընկերությունը ժամանակավորապես դադարեցնում է ուղևորային փոխադրումները: Այդ մասին ասվում է ընկերության տարածած հայտարարությունում, որտեղ նաև նշվում է, որ մինչև դեկտեմբերի 20-ը «բարեփոխելու են չվացուցակը՝ շեշտադրում անելով մեծ պահանջարկ ունեցող հիմնական ուղղություններով թռիչքների կազմակերպման վրա»:
Ավիաընկերությունում չվերթները դադարեցնելու պատճառ են բերում սեպտեմբերի 11-ին Ռոսաէռոնավիգացիայի տարածած հայտարարությունը, ըստ որի Air Armenia-ին սեպտեմբերի 21-ից պետք է արգելվեր չվերթները դեպի Ռուսաստան, ինչը, ըստ ընկերության հաղորդագրության, մեծ վնաս հասցրեց և լուրջ խնդիրների պատճառ դարձավ:
Ռոսաէռոնավիգացիայի հաղորդագրության համաձայն, տևական ժամանակ Պետկորպորացիան հետաձգել էր հայկական ավիափոխադրողի համար ՌԴ տարածքում աէրոնավիգացիոն սպասարկման համար վարձի գանձումը: Չնայած, որ Air Armenia-ին բոլոր հնարավորությունները տրվել էին պարտքերը մարելու համար, ավիաընկերության ղեկավարությունը գործուն միջոցներ է չձեռնարկել պարտքային բեռը թեթևացնելու համար: Air Armenia-ի ժամկետանց պարտքը կազմում է մոտ 400.000 դոլար, ընթացիկը՝ ավելի քան 700.000 դոլար: Ավելի ուշ ավիաընկերության ներկայացուցիչը պարզաբանել էր, թե Ռոսավիացիայի հետ կապված խնդիրը զուտ տեխնիկական է և չվացուցակի վրա որևէ կերպ չի անդրադառնա:
«Ռոսաէռոնավիգացիայի հաղորդագրության պատճառով ավիաընկերությունը մեծ ֆինանսական կորուստներ կրեց, բազմաթիվ ուղևորներ սկսեցին վերադարձնել արդեն իսկ գնված տոմսերը, շատերը հրաժարվեցին հայկական ուղևորափխադրողի ծառայություններից: Արդյունքում տոմսերի վաճառքը նվազեց ավելի քան 60%-ով, Հայաստանում՝ 80%-ով»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ դրա նաև, բոլոր կրեդիտորները սկսել են պահանջել իրենց հասանելիք գումարները, հրաժարվելով նախկինում պայմանավորված փոխանցումների գրաֆիկից, իսկ դեբիտորները հրաժարվել փոխանցել արդեն իսկ վաճառված տոմսերի գումարը, պատճառաբանելով, թե ուղևորների հրաժարվելու դեպքում ստիպված կլինեն հետ վերադարձնել դրանք:
Հայաստանի Քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը հունիսին ուղևորափոխադրումների արտոնագիր էր տրամադրել Air Armenia ընկերությանը մեկ տարի ժամկետով՝ Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Կրասնոդար, Սոչի, Դոնի Ռոստով և Սամարա ուղղություններով: Այնուհետև ՀՀ ավիացիոն ղեկավարությունը որոշել էր, որ ավիաընկերությանը կսպասարկի Երևանից՝ Եկատերինբուրգ, Մինվոդի, Վոլգոգրադ, Վորոնեժ, Նիժնի Նովգորոդ թռիչքները:
Air Armenia-յի կողմից շահագործվող օդանավերից երկուսն այժմ Հոլանդիայում են, որտեղ տեխնիկական սպասարկում են անցնում, վստահեցնում են ընկերությունում: Նշվում է, որ այդ տեխնիկական սպասարկումը պարտադիր և պլանային գործընթաց է, որն իրականացվում է օդանավերը վարձակալության հանձնած ընկերության հետ ձեռք բերված պարտավորությունների շրջանակում: Air Armenia-ն սկսեց կազմակերպել թռիչքները մեկ օդանավով:
Այդ ամենի արդյունքում հասույթը Հայաստանում մոտեցավ կրիտիկական մինիմումի և ներկայումս հնարավոր չէ իրականացնել ուղևորային փոխադրումներ:
«Ստեղծված իրավիճակում ավիաընկերության ղեկավարությունը որոշում է կայացրել կտրուկ քայլերով իրականացնել կազմակերպության ֆինանսների ռեստրուկտուրիզացիա: Մինչև այդ նախատեսվում է ներգրավել ֆինանսական միջոցներ, կատարել աշխատանքներ Air Armenia-ին պատկանող երկու A320 օդանավը վերադարձնելու ուղղությամբ և դեկտեմբերի 20-ից սկսած իրականացնել բոլոր թռիչքները ըստ նախկինում հայտարարված ձմեռային չվացուցակի»,- եզրափակում են ավիաընկերությունում:
2013-ի հոկտեմբերին ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր «ՀՀ-ում մրցունակ և շարունակական օդային փոխադրումների ծառայությունների մատուցման ապահովման ծրագիրը»: Խոսքն օդային փոխադրումների ազատականացման մասին է: Դրանով ուղևորափոխադրումներ կարող են իրականացնել այն ավիաընկերությունները, որոնք ցանկություն կունենան աշխատել ՀՀ-ում ու կհամապատասխանեն սահմանված չափանիշներին: Օդային տարածքի ազատականցման անհրաժեշտություն էր առաջացել, երբ ազգային փոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը 2013-ի ապրիլի 1-ին հայտարարել էր սնանկության մասին:

Руководство армянской авиакомпании Air Armenia заявило о невозможности осуществления пассажирских перевозок как минимум до 20 декабря 2014 года.
Как говорится в распространенном компанией заявлении, причиной стали финансовые проблемы, вызванные рядом не соответствующих истине публикаций о положении дел компании.
Одной из них, согласно сообщению, является распространенное Росавиацией заявление о том, что с 21 сентября авиакомпании якобы закроют вход в российское воздушное пространство.
Продажи упали на 80%, кредиторы начали требовать досрочного погашения долгов, а дебиторы отказались делать переводы денег за проданные билеты, объясняя это тем, что в случае отмены рейсов будут вынуждены возвращать деньги пассажирам. Два самолета компании находятся на техническом обслуживании, и вызванный ажиотаж заставил владельцев требовать провести его в принадлежащем им аэропорте.
Дальнейшее распространение публикаций и слухов привело к еще большему сокращению объемов продаж. Одновременно некоторые продавцы задержали прибыль от реализации билетов для обеспечения гарантий возврата денег пассажира. В результате всего перечисленного, «выручка компании упала до критического минимума, и осуществлять пассажирские перевозки на данный момент не представляется возможным»,- говорится в сообщении. «В сложившейся ситуации компания решила провести финансовую реструктуризацию и до 20 декабря реформировать график полетов, сделав основной упор на организацию полетов по наиболее востребованным направлениям», – говорится в заявлении компании.
В июне 2013 года Главное управление гражданской авиации Армении (ГУГА) предоставило Air Armenia лицензию на пассажироперевозки сроком на один год по следующим направлениям: Москва, Санкт-Петербург, Краснодар, Сочи, Ростов-на-Дону, Самара. В октябре 2013 года авиационные власти Армении назначили авиакомпанию Air Armenia на обслуживание воздушных линий из Еревана в Екатеринбург, Минеральные Воды, Волгоград, Воронеж и Нижний Новгород.
Также на заседании правительства 23 октября 2013 года была утверждена «Программа обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении. 6 июня 2014 года правительство Армении утвердило стратегию поэтапной либерализации сферы авиаперевозок. Необходимость либерализации воздушного пространства возникла после того, как Национальный перевозчик – авиакомпания «Армавиа» 1 апреля 2013 года объявила о своем банкротстве.