ՀՀ Ֆինանսների նախարարությունը հրապարակել է 2014-ի հունվար-սեպտեմբերի 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը։
Ըստ Պետեկամուտների կոմիտեի կայքում հրապարակված տվյալների, ցանկը գլխավորում է «Գազպրոմ-Արմենիան», որը պետբյուջե է վճարել 30,2 միլիարդ դրամի հարկեր և տուրքեր՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 25.3 մլրդ համեմատ, երբ ընկերությունը երկրորդ տեղում էր:
Երկրորդ տեղում «Ղ-Տելեկոմն» ՓԲԸ-ն է («Վիվասել-ՄՏՍ» ապրանքանիշ)՝ 22.15 միլիարդ դրամով՝ նախորդ տարվա 22,3 մլրդ դրամի փոխարեն: Ընկերությունը մեկ հորիզոնականով բարելավել է արդյունքը։
Եռյակը եզրափակում է «Ալեքս Գրիգը» 14.7 մլրդ դրամով՝ նախորդ տարվա 11,8 մլրդ դրամի փոխարեն: Անցյալ տարի ընկերությունը չորրորդն էր:
Չորրորդն է Armenia Telephone company (Beeline) ընկերությունը՝ գրեթե 12.9 մլրդ դրամ նախորդ տարվա 11.08 մլրդ դիմաց: Մոտ 12.8 մլրդ դրամ է վճարել նախորդ տարվա 26.3 մլրդ դրամի փոխարեն Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, որը հինգերորդ տեղում է:
Տասնյակում են նաև Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը 9,7 մլրդ դրամով, բենզինի ու դիզվառելիքի ներմուծմամբ ու իրացմամբ զբաղվող «Ֆլեշ» ընկերությունը 8,9 մլրդ դրամով, «Գրանդ Տոբակոն» 7,2 մլրդ դրամով, վառելիքի ևս մեկ ներկրող՝ CPS-ը 7,06 մլրդ դրամով և Երևանի կոնյակի գործարանը 5,1 մլրդ դրամով:

Министерство финансов Армении опубликовало данные о налоговых поступлениях от 1000 крупнейших налогоплательщиков в январе-сентябре 2014 года.
Согласно данным, опубликованным на сайте комитета по госдоходам, список крупнейших налогоплательщиков возглавила компания «Газпром-Армения», заплатившая порядка 30.2 млрд драм налогов и пошлин вместо 25.3 млрд за аналогичный период прошлого года, когда компания была на втором месте.
На втором месте, поднявшись на одну позицию, оказалась компания «К-Телеком» – сотовый оператор ВиваСелл-МТС, заплатившая 22.15 млрд драм вместо 22.3 млрд за аналогичный период прошлого года.
На третьем месте поднявшаяся на одну позицию компания «Алекс-Григ». Компания, занимающаяся ритейлом и импортом продовольствия, выплатила 14.7 млрд драм вместо 11.8 в прошлом году.
Четвертой, идет компания «Armenia Telephone Company» (бренд Beeline) – почти 12.9 млрд драм вместо 11.08 млрд в прошлом году. Около 12.8 млрд драм вместо 26.3 млрд в аналогичный период прошлого года заплатил Зангезурский медно-молибденовый комбинат, опустившийся на пятое место.
В десятку также попали «Электрические сети Армении» (9.7 млрд драм), занимающаяся импортом и реализацией бензина и дизельного топлива компания «Флеш»(8.9 млрд драм), компания «Гранд Тобако» (7.2 млрд) еще один импортер топлива – компания CPS (7.06 млрд) и Ереванский коньячный завод (5.1 млрд).