Հյուսիս–Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կառուցումն ամբողջովին կավարտվի 2019-ին, հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ ԱԺ-ի մշտական հանձնաժողովներում պետբյուջեի օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Առաքելյանը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին «Հյուսիս–Հարավ» միջանցքի շինարարությունն իրականացվում է երկու ուղղությամբ՝ Արտաշատ-Աշտարակ և Աշտարակ-Թալին:
Առաքելյանը նշեց, որ նախարարությունը զուգահեռաբար նախատեսում է ներդրումային ռեսուրսներ ներգրավելու միջոցով ծրագրեր իրականացնել առանձին հատվածներում՝ մինչև 2019թ.-ը ինչպես հարավային, այնպես էլ հյուսիսային ուղղություններով շինարարական աշխատանքներն ավարտելու համար:, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
«Եզրափակիչ փուլում է գտնվում բանակցությունների գործընթացը Զարգացման եվրասիական բանկի հետ, որը պատրաստակամություն է հայտնել ֆինանսավորել հարավային ուղղության աշխատանքները», – ասաց Առաքելյանը:
Նրա խոսքով՝ արդեն կա ճանապարհի հարավային ուղղության շինարարության տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը, և մինչև 2014թ.-ի ավարտը նախատեսվում է վարկային համաձայնագիր ստորագրել և սկսել աշխատանքները:
Փոխնախարարը նշեց, որ շինարարությունը սկսելու են Իրանի սահմանից, իսկ ճանապարհի երկարությունը կորոշվի հաշվարկներից հետո:
Ինչ վերաբերում է ավտոճանապարհին գործող արագության ռեժիմներին, ապա փոխնախարարի խոսքով, կլինի բարձր արագության մայրուղի՝ 100-110 կմ/ժ արագությամբ:
Նա նշեց, որ Հայաստանի մյուս միջպետական մայրուղիներում արագության սահմանափակումը կազմում է 90 կմ/ժ, և կախված անվտանգության միջոցներից՝ որոշ հատվածներում գործում են արագության ավելի լուրջ սահմանափակումներ:
Հայաստանի 2015թ.-ի պետբյուջեի օրինագծի համաձայն՝ Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարության ծախսերը նախատեսված են 5 մլրդ 550 մլն դրամի չափով:
2014-ի հուլիսին ԵվրԱզԷՍ-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամի խորհուրդը որոշոմ կայացրեց Հայաստանի Հանրապետությանը 150 մլն դոլար ներդրումային վարկ տրամադրելու մասին, որն ուղղվելու է Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու կառուցմանը:
Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիրը» խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագիր է, որի նպատակն է միջազգային բարձր ստանդարտներին բավարարող 556 կմ ընդհանուր երկարությամբ Մեղրի-Երևան-Բավրա ավտոճանապարհի միջոցով երկրի հարավը կապել հյուսիսի հետ:
Ծրագրի իրականացման համար պայմնագրեր են կնքվել Ասիական զարգացման (ԱԶԲ) և Եվրոպական ներդրումային (ԵՆԲ) բանկերի հետ, որոնց համաձայն ծրագրի ավարտի թիրախային ժամկետներ են սահմանվել համապատասխանաբար 2017 և 2019 թվականները:
Ծրագրի հաշվարկային արժեքը կազմում մոտ 1,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Ծրագիրը բաժանված է 5 տրանշերի: Ծրագրի նպատակներն են` հարևան երկրների հետ հաղորդակցման դյուրինացումը, Կենտրոնական Ասիա, Եվրոպա ձգվող հաղորդակցության ուղիներով դեպի արտաքին շուկաներ ելքի հնարավորությունների ընդլայնումը և դյուրինացումը, տնտեսության հիմնական ոլորտների զարգացումը և արտահանման ընդլայնումը (արդյունաբերություն, գյուղատնտեսություն, հանքարդյունաբերություն, շինարարություն, զբոսաշրջություն), բնակչության ներքին շարժերի ակտիվացումը և այլն:
Ենթադրվում է, որ Հյուսիս-Հարավ մայրուղու շինարարությանը համաֆինանսավորման կարգով մասնակցելու է նաև Ասիական զարգացման բանկը՝ 500 մլն դոլար վարկի չափով: Հայկական կողմը ևս 60 մլն եվրո է ստացել նախագծի համար Եվրոպական ներդրումային բանկից:

4 Ноябрь 2014 - 12:53 AMT
Строительство транспортного коридора Север-Юг будет полностью завершено к 2019 году, сказал 4 ноября первый заместитель министра транспорта и связи Армении Артур Аракелян в ходе обсуждения проекта госбюджета в постоянных комиссиях Национального Собрания РА.
По его словам, на данный момент строительство коридора Север-Юг осуществляется по двум траншам – Арташат-Аштарак и Аштарак-Талин.
Аракелян отметил, что Министерство параллельно планирует осуществлять программы на отдельных участках посредством привлечения инвестиционных ресурсов, чтобы завершить строительные работы как в южном, так и северном направлении до 2019 года.
«На завершающей стадии находится процесс переговоров с Евразийским банком развития, который выразил готовность финансировать реализацию работ в южном направлении», – сказал Аракелян.
По его словам, уже есть технико-экономическое обоснование строительств южного направления дороги, и планируется до конца 2014 года подписать кредитное соглашение и начать работы.
Замминистра отметил, что строительство будет осуществляться с границы с Ираном, а протяженность дороги будет определена после составления расчетов.
Что касается скоростных режимов на трассе, то, по словам замминистра, это будет высокоскоростная трасса со скоростью движения до 100-110 км/ч.
По его словам, на других межгосударственных трассах в Армении ограничение составляет 90 км/ч и в зависимости от мер безопасности на некоторых отрезках вводятся более серьезные ограничения по скорости, сообщает АРКА.
Согласно проекту госбюджета Армении на 2015 год, расходы министерства транспорта и связи Армении предусмотрены в размере 51 млрд. 550 млн. драмов.
В июле 2014 года Совет Антикризисного фонда ЕврАзЭС (АКФ) принял решение о предоставлении Республике Армения инвестиционного кредита для финансирования проекта «Строительство автодорожного коридора «Север-Юг» (4 очередь)» в объеме $150 млн.
«Оно было принято на основании положительного заключения Евразийского банка развития (ЕАБР), как Управляющего средствами АКФ, на заявку Армении о финансировании проекта из средств Фонда», – сообщили в пресс-службе банка.
В конце мая Министерство финансов Армении передало Евразийскому банку развития (ЕАБР), как управляющему средствами Антикризисного фонда ЕврАзЭС (АКФ), бизнес-план проекта «Строительства автодорожного коридора «Север-Юг» (фаза 4)» и заявку на получение его инвестиционного финансирования на сумму $150 млн.
По словам руководителя проектной группы Управления по обеспечению деятельности АКФ Алексея Черекаева, предварительно одобренный в июне 2013 года объем финансирования составлял $100 млн., однако после уточнения технико-экономического обоснования (ТЭО) проекта сумма, запрашиваемая Арменией, увеличилась до $150 млн.
Одобренная правительством Армении в 2010 году инвестиционная программа по строительству автодороги «Север-Юг» предполагает участие в софинансировании Азиатского банка развития в объеме $500 млн. в виде кредита. Армянская сторона привлекла на реализацию проекта также 60 млн. евро из Европейского инвестиционного банка.