Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ)` Կենտրոնական Ասիայում և Հարավային Կովկասում տիրող տնտեսական կացությանը նվիրված զեկույցի համաձայն՝ 2014-2015 թվականներին համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) իրական սեկտորի աճի տեմպերը Հայաստանում չեն գերազանցի 3,5 տոկոսը: Ընթացիկ տարվա վերջնական արդյունքով, ԱՄՀ զեկույցի համաձայն, Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճի ցուցանիշը կկազմի 3,2, իսկ 2015 թվականին` 3,5 տոկոս:
Նույն զեկույցի համաձայն՝ Վրաստանում ցուցանիշը հաջորդ տարի կազմելու է մինչև 5, Ադրբեջանում` մոտ 4,5%: Նշվում է, որ կանխատեսումների վրա ազդող հիմնական գործոններից մեկը ռուս – ուկրաինական հարաբերությունների շուրջ առկա աշխարհքաղաքական ռիսկերն են. Ռուսաստանում տնտեսական աճի հետագա դանդաղումն ու ստեղծված իրավիճակի հետագա սրացումը ի վերջո կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ տարածաշրջանի պետությունների տնտեսությունների վրա:
Հայաստանի վրա ներազդող հիմնական գործոնը, զեկույցի հեղինակների գնահատմամբ, կարող է դառնալ Ռուսաստանից եկող մասնավոր տրանսֆերտների և ուղղակի ներդրումների ծավալի նվազումը:
Ռուբլու փոխարժեքի նվազումը ու խնդիրները ռուսական տնտեսության մեջ բացասական միտումներ են առաջացնում նաև Հայաստանի տնտեսության համար, որը մասնավորապես մեծ կախվածություն ունի դրամական փոխանցումներից Ռուսաստանից: Բարդությունները ՌԴ տնտեսության մեջ առաջին հերթին անդրադառնում են դրամական փոխանցումների քանակի վրա, որոնք սեպտեմբերին 2013-ի սեպտեմբերի համեմատ նվազել են 8,7 տոկոսով՝ 153,3 մլն դոլար նախորդ տարվա 167,7մլն դոլարի դիմաց: Անկման միտումը շարունակվում է արդեն երրորդ ամիսը՝ 2014-ի հուլիսին ստացվել է մոտ 169 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ անկումը կազմել է 6,6 տոկոս: Իսկ օգոստոսին Ռուսաստանից փոխանցվել է 161 մլն դոլար, անկումը մեկ ամսում կազմել է 4,2 տոկոս նախորդ տարվա օգոստոսի 7 տոկոսի համեմատ:
ԱՄՀ մասնագետները սակայն կարծում են, որ Ռուսաստանում ստեղծված ոչ բարենպաստ կացությունը միակ գործոնը չի լինի, որ կազդի հայաստանյան տնտեսության աճի տեմպերի վրա. «Ներքին ասպարեզում առկա ռիսկերից հարկավոր է նշել հատկապես այն հապաղումն ու խուսանավումները, որ առկա են աճի տեմպերին նպաստող համակարգային բարեփոխումները կյանքի կոչելու ճանապարհին»:
Նույն խնդիրն առկա է նաև Ադրբեջանում, Ղազախստանում և Ուզբեկստանում:
Հայաստանի պարագայում, ԱՄՀ-ի մասնագետների համոզմամբ, կան նաև որոշ գործոններ, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի մեղմել ընդհանուր բացասական միտումները. «Եվրոբոնդերի թողարկումը, ինչպես նաև անցած տարի Ռուսաստանի հետ կնքված գազային համաձայնագրերը կարող են նվազեցնել կառավարության վրա ֆինանսական ճնշման, ինչպես նաև՝ էներգակիրների վրա ծախսերի հնարավոր աճի վտանգը»:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մասնագետները չեն բացառում, որ Հայաստանի և Ղրղըզստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանն առաջիկա անդամակցումը կարող է որոշակի դրական ազդեցություն թողնել. «Խոսքը նախևառաջ դեպի տարածաշրջանային մեծ շուկա մուտքի հնարավորության, ինչպես նաև Ռուսաստանի կողմից որոշ հավելյալ ծրագրերի հնարավոր ֆինանսավորման մասին է: Դրա հետ մեկտեղ, հավելյալ բանակցություններ կպահանջվեն, որպեսզի Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը հակասության մեջ չմտնի այդ պետության կողմից Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության առջև ստանձնած պարտավորությունների հետ»:
Եվրամիությունն ու ԱՄՆ-ն տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանեցին Ռուսաստանի դեմ ուկրաինական ճգնաժամի, Ղրիմը Ռուսաստանին միացնելու ու Ուկրաինայի արևելքում ճգնաժամի պատճառով: Պատժամիջոցներ են սահմանվել մի շարք բանկերի, պաշտպանական հատվածի ու էներգետիկ ընկերությունների դեմ: Ռուսական ընկերություններին արգելել են վարկեր վերցնել Արևմուտքում 30 օրից ավելի ժամկետով, արգելված է երկակի նշանակության ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան, նախատեսված հորատման և երկրաբանական հետախուզության համար: Ռուսաստանը պատասխանեց սնդդամթեքի ներկրման էմբարգոյով:

4 Ноябрь 2014 - 15:18 AMT
Экономический рост в странах Южного Кавказа и Центральной Азии (КЦА)столкнется со значительным замедлением в текущем и следующем году из-за замедления роста российской экономики. Он этом, по сообщению International Business Times, говорится в докладе, опубликованном Международным Валютным Фондом (МВФ).
«Более слабый рост в странах Южного Кавказа и Центральной Азии вызван геополитическими рисками в России, сопряженной с падением внутреннего потребления в ряде стран и спада объема добычи нефти в других», – прокомментировал ситуацию заместителя директора МВФ Юха Кахконен.
Политический кризис на Украине и введенные в связи с ним санкции привели к падению рубля на 22% в течение 4 месяцев. Сейчас рубль торгуется по самой низкой цене за более чем десятилетие, говорится в докладе (на момент написания заметки курс доллара в России – 43,63 руб за $1 – ред.). События в российской экономике повлияют на многие отрасли стран региона – в частности, торговлю, денежные переводы, инвестиции, говорится в материале.
Евросоюз и США ввели экономические санкции против России на фоне украинского кризиса, присоединения Крыма к России и кризиса на востоке Украины. Санкции затронули оборонный, банковый, нефтегазовый секторы российской экономики и ведущие компании отраслей, такие как банки ВТБ, Сбербанк или Газпромбанк, корпорации «Ростех», «Рособоронэкспорт», концерн «Калашников», «Роснефть», «Транснефть», «Сургутнефтегаз» и прочие. Российским компаниям запрещено выдавать кредиты на срок более 30 дней. Также запрещено сотрудничество с нефтяными компаниями в вопросах бурения нефти в Арктике, проектам сланцевой и трудноизвлекаемой нефти и газа, поставки оборудования для бурения, помощь в вопросах геологической разведки местонахождений нефти и газа. Россия в ответ ввела запрет на импорт продовольствия из стран, применивших против нее санкции, сроком на один год.
По ожиданиям МВФ, российская экономика вырастет всего на 0.2% в текущем году и 0.5% в следующем. Рост ВВП республик-импортеров энергоносителей, в том числе – Армении, как ожидается, снизится с средних 5,6% в 2013 году до 4,6% в 2014-м.
Согласно госбюджету Армении, на 2014 год был запланирован рост ВВП на 5,2%, бюджетом 2015 года планируется рост 4,1%. Сложности в российской экономике сказываются в первую очередь на трансфертах, сократившихся в сентябре по отношению к сентябрю 2013 года на 8,7% ($ 153,3 млн вместо $167,7 млн в прошлом году). при этом, тенденция спада продолжается уже третий месяц – виюле 2014-о поступило около $169 млн – по сравнению с июлем прошлого года спад составил 6.6%. В августе же из России перечислено $161 млн: спад за месяц – 4.2%, в сравнении с августом предыдущего года – 7%.