Հայաստանն ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը մինչև 2026թ.-ը երկարացնելու մասին միջկառավարական համաձայնագիր կստորագրի Ռուսաստանի հետ:
Այդ մասին, ինչպես հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալոիթկունը, ԱԺ-ի մշտական հանձնաժողովներում պետբյուջեի օրինագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արա Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է, որ համաձայնագիրը կստորագրվի մինչև տարեվերջ:
Սեպտեմբերի 3-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայ գործընկերոջ` Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած բանակցություններից հետո լրագրողներին հայտնել էր, որ Ռոսատոմը պայմանավորվել է հայ փորձագետների հետ` համատեղ աշխատել Հայկական ԱԷԿ–ի գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը 10 տարով, մինչև 2026թ.–ը երկարացնելու նախագծի իրականացման ուղղությամբ։
Հայկական ԱԷԿ-ը, որը տարածաշրջանի միակ ատոմակայանն է, տեղակայված է Երևանից 30 կմ դեպի հարավ: Այն շահագործման է հանձնվել 1980թ.-ին և գործունեությունը դադարեցրել է 1989թ.-ի մարտին` 1988թ.-ի դեկտեմբերին տեղի ունեցած Սպիտակի երկրաշարժից հետո: ԱԷԿ-ը վերագործարկվել է 1995թ.-ի նոյեմբերին հանրապետությունում գրանցված սուր էներգետիկ ճգնաժամի պատճառով:
Նախատեսվում է նոր էներգաբլոկի կառուցում մինչև 1000 մՎտ հզորությամբ: Նախագծի արժեքը մոտ 5 մլրդ դոլար է և արգելակվում է ֆինանսավորման պակասի պատճառով: ՌԴ-ն պատրաստ է սարքավորումներ տրամադրել, որոնք կկազմեն կառուցման արժեքի 35-40 տոկոսը, մյուս միջոցները Հայաստանը պետք է հայթայթի:

Before the end of 2014 Armenia and Russia will sign an intergovernmental agreement to extend the service life of the Armenian nuclear power plant in Metsamor until 2026, Deputy Minister of Energy and Natural Resources Ara Simonyan said Tuesday, Nov 4, during a parliamentary discussion of the 2015 draft budget, ARKA reported.
Under the agreement, Armenia and Russia’s state nuclear agency Rosatom will implement a set of measures to extend operation of the facility until 2026.
The Metsamor plant, located some 30 kilometers west of Yerevan, was built in the 1970s but was closed following a devastating earthquake in 1988 that killed some 25,000 people and destroyed much of northern Armenia.
One of the plant’s two VVER 440-V230 light-water reactors was reactivated in 1995. The government wants to build a new facility that is supposed to operate at twice the capacity of the Soviet-constructed one. The plant currently generates some 40 percent of Armenia's electricity. But the government has yet to attract funding for the project that was estimated as much as $5 billion