Աբխազական երկաթուղու վերագործակման շուրջ փակ բանակցություններ են ընթանում, որին մասնակցում է նաև ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը: Այս մասին հայտարարել է նախարարի առաջին տեղակալ Արթուր Առաքելյանը՝ նկատելով, որ հարցը ոչ թե տնտեսական է, այլ շատ ավելի քաղաքական, գրում է Tert.am-ը:
«Ինչպես հայկական կողմը, այնպես էլ՝ ռուսական և վրացական կողմը խիստ կարևորում են այս ծրագրի իրականացումը, այսինքն՝ աբխազական հատվածի երկաթուղային կապի վերականգնման գործընթացը։ Ուղղակի վերջերս հուսադրող արտահայտություններ անելու հնարավորություններն ավելի մեծացել են. մասնավորապես ռուսական երկաթուղիների գլխավոր տնօրեն Յակունինի կողմից հայտարարություն է հնչել, որ կան հուսադրող ազդակներ։ Քանի որ բանակցությունները փակ են ընթանում, այսինքն՝ հարցն ավելի շատ քաղաքական է, քան տնտեսական, այնտեղ խնդիր կա պայմանավորվելու Վրաստանի և Աբխազիայի իշխանությունների միջև, երևի թե պատկերացնում եք, որ այդ խնդիրը շատ բարդ մի կծիկ է։ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը ևս ներգրավված է այդ գործընթացների մեջ»,- ասել է Առաքելյանը՝ հույս հայտնելով, որ շուտով կկարողանան կարևոր հայտարարությամբ հանդես գալ։
Զինված հակամարտությունն Աբխազիայում սկսվեց 1992 թ. օգոստոսի 14-ին: Պատերազմը տևեց 13 ամիս և 13 օր, տասնյակ հազարավոր մարդիկ զոհվեցին, հարյուր հազարավորները փախստական դարձան, Աբխազիան դուրս եկավ Թբիլիսիի վերահսկողությունից:
Անդրադառնալով հանրապետական պատգամավորներից մեկի դիտարկմանը, թե խոստումը ՀՀ-ին տրվել է ԵՏՄ անդամակցության շրջանակներում, Ռուսաստանի կողմից, փոխնախարարը նշել է՝ ոչ թե խոստում է, այլ ավելի շատ քաղաքական և տնտեսական գործոնների ազդեցություն. «Բանակցություններն այդ ուղղությամբ շատ վաղուց են, նոր չեն սկսվել»։
Հոկտեմբերի 13-ին «Օդնակո» նախագծի կայքում զետեղված հոդվածում նշվում է, որ ԵՏՄ-ին Երևանի ինտեգրման գլխավոր և առանցքային խնդիրը Ռուսաստանի կամ դաշնակիցներից որևէ մեկի հետ ընդհանուր սահմանի բացակայությունն է, ինչը Հայաստանին դասում է Կալինինգրադի մարզի և Մերձդնեստրի շարքին:
«Եթե առաջին դեպքում հաջողվեց տարանցում կազմակերպել Մերձբալթիկայի տարածքով, ապա Մերձդնեստրը դարձել է եվրաինտեգրման ճանապարհին գտնվող հարևանների ու չճանաչված կարգավիճակի պատանդը: Սակայն Հայաստանից Ռուսաստան երկաթուղային տարանցումը Վրաստանի տարածքով կախված է աբխազական երկաթուղու վերագործարկումից: Ուստի զուտ տնտեսական խնդիրը վերածվում է արտաքին քաղաքականության հարցի»:
Խոսելով վերաշահագործման համար անհրաժեշտ գումարի մասին՝ Արթուր Առաքելյանը նշել է, թե նախագծային կոնկրետ աշխատանքներ չեն իրականացվել, այսինքն՝ վերջնական հաշվարկներ չկան:
Հարցին, թե ի վերջո երբ կգործի երկաթգիծը, տրանսպորտի և կապի նախարարի առաջին տեղակալը պատասխանել է, որ շատ կարճ ժամանակահատվածի հարց է:
Ավելի վաղ Աբխազիայի Ժողովրդական ժողովի պատգամավոր Բեսլան Գուբազը հայտարարել էր, որ տեղին չի համարում աբխազական երկաթուղու վերսկսման հարցի քննարկումը, որը միացնում է Հայաստանը Ռուսաստանի հետ, քանի դեռ պաշտոնական Երևանը չի ճանաչել Աբխազիայի պետական ինքնիշխանությունը:
Աբխազիայի հայ հանրության ներկայացուցիչները հուլիսի 8-ին հանդես են եկել աբխազական երկաթուղու վերագործարկման շուրջ լայն հանրային քննարկում նախաձեռնելու առաջարկով, ինչը տնտեսապես շահավետ է Աբխազիայի համար: Փաստաթուղթը ստորագրել են խորհրդարանի փոխխոսնակ, Աբխազիայի Հերոս Վաղարշակ Քոսյանը, ինչպես նաև երկրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր, Աբխազիայի Հերոս Գալուստ Տրապիզոնյանը, Լեոնի շքանշանակիր Կարապետ Ղարագյոզյանը և չորրորդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Մայրումյանը:

6 Ноябрь 2014 - 09:19 AMT
Вокруг возобновления функционирования Абхазской железной дороги ведутся закрытые переговоры, в которых участвует также министерство транспорта и связи Армении. Об этом заявил первый заместитель министра транспорта и связи Армении Артур Аракелян, передает Tert.am.
«Как армянская, так и грузинская и российская стороны придают значение реализации этой программы, то есть, восстановлению железнодорожной связи по абхазскому участку. Просто в последнее время возможностей для озвучивания обнадеживающих заявлений стало больше. В частности, со стороны президента Российских железных дорог Якунина было заявление о том, что есть обнадеживающие сигналы. Так как переговоры венутся в закрытом режиме, вопрос больше политический, чем экономический: здесь есть задача договориться с властями Грузии и Абхазии. Как вы понимаете, задача крайне сложная, министерство транспорта и связи Армении также включено в эти процессы», – сказал он.
«Повторю еще раз, чтобы не навредить положительным процессам, мы пока еще воздерживаемся от заявлений, но надеемся, что все будет возможно, поскольку президенты всех трех стран – Армении, России и Грузии отмечают важность этого проекта», – сказал он.
Говоря о затратах на возобновление движения по абхазскому участку, Аракелян отметил, что конкретных подсчетов нет – есть лишь сильно разнящиеся оценки. Однако, в случае положительного решения, вопросов с финансированием не возникнет.
Согласно договору о концессионном управлении Армянской железной дорогой, по которому управление АЖД передано российской стороне на 30 лет с правом пролонгации еще на 20, в случае открытия железнодорожного сообщения с Абхазией, инвестиции в Южно-Кавказскую Железную дорогу должны составить до 2$.1 млрд.
Вопрос открытия абхазской железной дороги начал обсуждаться более активно после поражения команды Саакашвили на парламентских и президентских выборах в 2012 и 2013 годах. 2 сентября 2013 года тогда еще премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили, сообщил, что намерен в кратчайшие сроки решить вопрос работы абхазской дороги. «Mы готовы разрешить вопрос работы данного железнодорожного сообщения в максимально быстрые сроки», – заявлял он.
Железнодорожное сообщение между Грузией и Россией по абхазской железной дороге было прервано в ходе войны в Абхазии – после подрыва железнодорожного моста через реку Ингури в 1992 году. В советское время по абхазскому участку Закавказской железной дороги проходило до 24 пары 14 пассажирских. Восстановление движения по участку приведет к частичному выходу Армении из транспортной блокаде и облегчит связь Армении с внешним миром. на данный момент связь с Россией осуществляется благодаря паромному сообщению и через КПП Верхний Ларс, который часто закрывается на длительный срок из-за погодных условий или, как это бывало ранее, осложнений российско-грузинских отношений.
Согласно проведенному в марте прошлого года Национальным демократическим институтом (NDI) социологическому опросу, 63% жителей Грузии выступают за восстановление работы абхазской железной дороги, соединяющей Россию с Арменией. Опрос был проведен среди 3103 человек на всей территории Грузии. Против открытия железнодорожного сообщения высказались 13% респондентов.