2014-ի համար նախատեսված ՀՆԱ 5,2 տոկոս աճը Հայաստանում իրականություն չի դառնա Ռուսաստանի դեմ ուղղված արևմտյան պատժամիջոցների պատճառով, որոնց հետևանքով դրամական փոխանցումների աճը Հայաստան կկրճատվի 25 տոկոսով, ինչն իր անմիջական ազդեցությունն ունի ՀՆԱ վրա:
Ինչպես «Նովոե վրեմյա» թերթին է հայտնել ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը, դրամական փոխանցումներն ու ներդրումները կրճատվել են, միտումը բացասական է, պատժամիջոցներն անդրադառնում են Հայաստանից արտահանման վրա: Աշխատանքային խումբը փորձում է ձևակերպել գնահատականները:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք աղետալի գնահատականներ են սպասվում, Սաֆարյանը հայտարարել է, որ «աղետալի է այսօրվա իրավիճակը, երբ նախատեսված 5,2 տոկոս աճի փոխարեն ունենք 3 տոկոս աճ: Ընդհանուր առմամբ, բացասական ազդեցությունը կազմել է 2 տոկոս»:
Ռուբլու փոխարժեքի նվազումն ու խնդիրները ռուսական տնտեսության մեջ բացասական միտումներ են առաջացնում նաև Հայաստանի տնտեսության համար, որը մասնավորապես մեծ կախվածություն ունի դրամական փոխանցումներից Ռուսաստանից: Բարդությունները ՌԴ տնտեսության մեջ առաջին հերթին անդրադառնում են դրամական փոխանցումների քանակի վրա, որոնք սեպտեմբերին 2013-ի սեպտեմբերի համեմատ նվազել են 8,7 տոկոսով՝ 153,3 մլն դոլար նախորդ տարվա 167,7մլն դոլարի դիմաց: Անկման միտումը շարունակվում է արդեն երրորդ ամիսը՝ 2014-ի հուլիսին ստացվել է մոտ 169 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ անկումը կազմել է 6,6 տոկոս: Իսկ օգոստոսին Ռուսաստանից փոխանցվել է 161 մլն դոլար, անկումը մեկ ամսում կազմել է 4,2 տոկոս նախորդ տարվա օգոստոսի 7 տոկոսի համեմատ: Ընդհանուր առմամբ տարվա սկզբից Հայաստան է փոխանցվել 1.323 մլրդ դոլար՝ աճը կազմել է 0,4 տոկոս: Ռուբլին նվազել է 11 տոկոսով: Եթե ռուբլին չարժեզրկվեր, դրամական փոխանցումների աճը ՌԴ-ից Հայաստան 9 ամսում կկազմեր 8 տոկոս:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու 2015 թ. բյուջեի նախագծում ներառված չեն ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետ կապված հաշվարկները՝ Սաֆարյանը, մասնավորապես, ասել է, որ այս պահի դրությամբ շարունակվում են Հայաստան ներկրվող 800 անուն ապրանքների մաքսային տուրքերի շուրջ բանակցությունները: «Միայն թե մոլորության մեջ չընկնեք ու չմտածեք, թե կառավարությունում ոչ մի հաշվարկ չի տարվում, և մենք փակ աչքերով գնացինք այդ միությանը…Մենք գիտեինք, որ դա շահավետ կլինի, քանի որ, ըստ մեր հաշվարկների, բյուջեն լրացուցիչ 180 մլն դոլար կստանա, իսկ դա շուրջ 60 մլրդ դրամ է»,-հայտարարել է նա:
Սաֆարյանն ասել է նաև, որ Ղազախստանի դիրքորոշման պատճառով մինչև հոկտեմբերի 1-ը պարզ չէր, կստորագրվի ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին համաձայնագիր, թե ոչ: «Ղազախները ցանկանում էին Թուրքիային, Ադրբեջանին խցկել միություն: Միակ երկիրը, որն ուզում էր մեզ տեսնել միության կազմում, Ռուսաստանն էր»,-ասել է փոխնախարարը:
Հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում ստորագրվեց Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը:Ինտրիգը պահպանվեց մինչև վերջ. Մաքսային միությանն անդամակցելու մտադրության մասին Հայաստանը հայտարարեց 2013-ի սեպտեմբերին: Նախատեսվում էր, որ արդեն 2014-ի մայիսին Երևանը ՌԴ, Բելառուսի և Ղազախստանի հետ կստորագրի ԵՏՄ մասին պայմանագիրը: Սակայն Հայաստանի անդամակցումը միությանը ձգձգվում է Հայաստանի ու ԼՂՀ միջև մաքսային հսկողության հարցի պատճառով:
2014-ի մայիսի 29-ին Աստանայում գագաթնաժողովի ժամանակ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն արգելակեց Հայաստանի անդամակցությունը Միությանը ղարաբաղյան հակամարտության պատրվակով՝ հայտարարելով, թե պետությունները պետք է անդամակցեն ՄԱԿ ճանաչված սահմաններում: Նազարբաևն այն ժամանակ առաջարկեց Հայաստանին անդամակցել ԵՏՄ-ին առանց Լեռնային Ղարաբաղի, այսինքն՝ ՄԱԿ ճանաչված սահմաններում և հայտնեց, որ Ղազախստանի, Բելառուսի և ՌԴ նախագահները նամակ են ստացել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևից համապատասխան խնդրանքով: Տարաձայնությունների պատճառով ՀՀ ու ԼՂՀ միջև հնարավոր մաքսակետի վերաբերյալ Հայաստանի միացումը ռուսական ինտեգրացիոն նախագծերին անընդհատ հետաձգվում է:

10 Ноябрь 2014 - 12:36 AMT
Заложенный на 2014 год рост ВВП Армении на 5.2% не сбудется – из-за западных санкций, ударивших по экономике России, рост трансфертов в Армению сократится на 25%, и это напрямую повлияло на ВВП.
Как заявил газете «Новое Время» заместитель министра финансов Армении Павел Сафарян, трансферты и инвестиции сократились, тенденция негативная, санкции сказываются и на экспорте Армении. Сейчас рабочая группа пытается сформулировать оценки. Отвечая на вопрос о том, катастрофичны ли будут данные оценки, Сафарян заявил, что «катастрофой является наша сегодняшняя ситуация, когда вместо запланированных 5,2% роста у нас всего 3%. В целом, негативное воздействие произошло в размере 2%».
Сокращение курса рубля и проблемы в российской экономике приводит к многим негативным тенденциям и в армянской экономики, сильно зависящей, в частности, от трансфертов из России. Сложности в российской экономике сказываются в первую очередь на трансфертах, сократившихся в сентябре по отношению к сентябрю 2013 года на 8,7% ($ 153,3 млн вместо $167,7 млн в прошлом году). При этом, тенденция спада продолжается уже третий месяц – виюле 2014-о поступило около $169 млн – по сравнению с июлем прошлого года спад составил 6.6%. В августе же из России перечислено $161 млн: спад за месяц – 4.2%, в сравнении с августом предыдущего года – 7%. Всего же с начала года в Армению, по данным Центрального банка страны, переведено $1.323 млрд – рост составил 0.4%. При этом, если бы обесценивания российской валюты не произошло, рост объема трансфертов за 9 месяцев воставил бы 8%.
Отвечая на вопрос о том, почему в проект бюджета на 2015 не вошли расчеты, связанные с вступлением Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Сафарян, в частности, сообщил, что на данный момент продолжаются переговоры о таможенных пошлинах по 800 наименований импортируемых Арменией товаров. «Только не впадайте в заблуждение и не думайте, что никаких расчетов в правительстве нет, и мы с закрытыми глазами пошли в этот союз… Мы знали, что выгода будет, потому что, по нашим расчетам, дополнительно в бюджет поступит 180 млн долларов, это порядка 60 млрд драмов», – заявил он.
Сафарян сообщил также, что из-за позиции Казахстана до 1 октября не было ясно, будет ли подписано соглашение о присоединении Армении к ЕАЭС или нет. «Казахи хотели втащить в этот союз Турцию, Азербайджан. Единственная страна, которая хотела нас видеть в союзе, — Россия», – сказал замминистра.
10 октября в Минске, на заседании Высшего Экономического Совета подписан договор о присоединении Армении к договору о Евразийском экономическом союзе. Интрига с вступлением Армении в ЕАЭС сохранялась до самого конца: Армения заявила о намерении присоединиться к Таможенному союзу и Евразийскому экономическому союзу в сентябре 2013-го. Планировалось, что в мае 2014 года Ереван вместе с Москвой, Беларусью и Казахстаном подпишет договор о ЕАЭС. Однако присоединение Армении к союзу затянулась из-за вопроса таможенного контроля между Арменией и НКР. Проблема была озвучена, в том числе, президентом Казахстана 29 мая в ходе заседания Высшего Евразийского экономического совета в Астане. Назарбаев предложил Армении присоединиться к Евразийскому союзу без Нагорного Карабаха, то есть в рамках границ, признанных ООН и сообщил, что президенты Казахстана, Беларуси и России получили письма от Ильхама Алиева с соответствующей просьбой. В итоге, подписание Арменией договора о присоединении к ЕАЭС откладывалось несколько раз.