Իրանի ճանապարհների ու քաղաքաշինության փոխնախարար Ալի Նուրզադը Հայաստանի տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Իրանի հատուկ ծրագրով նախատեսվում է երկաթուղային հաղորդակցություն հաստատել բոլոր հարևան երկրների հետ:
Ինչպես նշել է Նուրզադը, ըստ երկրի զարգացման հեռանկարային ծրագրերի, առաջիկա 10 տարում Իրանի երկաթգծի ընդհանուր երկարությունը պետք է ավելանա մոտավորապես 10 հազար կիլոմետրով, ինչը կնպաստի բեռնափոխադրումների ծավալի զգալի աճին տարածաշրջանում:
Մատնանշելով երկու երկրների միջև վաղեմի ու բարիդրացիական հարաբերությունները՝ Ալի Նուրզադը նշել է, որ Իրանն ու Հայաստանը գործակցում են միմյանց հետ տարբեր ոլորտներում, շատ ընդհանուր բան ունեն և կան բոլոր հիմքերը հուսալու, որ համագործակցությունը հաջող կլինի և երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում, հայտնում է Iran.ru-ն: Ըստ Ալի Նուրզադի, այժմ Իրանում շահագործվող երկաթուղու երկարությունը մոտ 10 հազար կմ է, Իրանի կառավարությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում երկաթուղային տրանսպորտի զարգացման վրա: Երկաթուղային տրանսպորտի բաժինը երկրի ընդհանուր տրանսպորտային բեռնափոխադրումներում նախատեսվում է ավելացնել չորս անգամ, և դրա համար մոտ 10 մլրդ եվրո ներդրումներ են անհրաժեշտ: Ինչպես նշել է Իրանի նախարարը, համաձայնագիրը Հայաստանի հետ երկաթուղային հաղորդակցության ոլորտում կնպաստի երկու երկրների միջև կապերի հետագա ամրապնդմանն ու տարանցիկ փոխադրումների ընդլայնմանը:
Արթուր Առաքելյանն իր հերթին հայտարարել է, որ հայ պատվիրակության Իրան այցելության նպատակն է նախապատրաստել երկաթուղային հաղորդակցության հաստատումը երկու երկրների միջև, և հույս է հայտնել, որ իրանական կողմը իր տարածքով երկաթուղի կկառուցի մինչև Հայաստանի հետ սահմանը և այդպիսով պայմաններ կստեղծի երկու երկրների երկաթուղային ցանցերը միավորելու համար: Նրա խոսքով, հայկական կողմն արդեն կատարել է անհրաժեշտ հետազոտությունները: Հայաստանը դեռ 300 կմ երկարությամբ երկաթուղի պիտի կառուցի մինչև Իրանի սահմանը և մոտ 100 կմ ընդհանուր երկարությամբ թունելներ ու կամուրջներ:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ տրասպորտի ու կապի փոխնախարարն ու նրան ուղեկցող տրանսպորտի ոլորտի ղեկավարներն Իրան են այցելել Իրանի ճանապարհաշինության ու քաղաքաշինության նախարարության ղեկավարության հետ բանակցելու և Իրանի ու Հայաստանի երկաթուղային ցանցերի միացման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման կապակցությամբ:
2013-ի դեկտեմբերին Հայաստանում Իրանի դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին, պատասխանելով Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման հստակ ժամանակացույցի մասին հարցին, նշեց, որ ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ Իրանը իրազեկել է Հայաստանի իշխանություններին, որ պատրաստ է կառուցել ճանապարհի Ջուղա-Մեղրի իրանական հատվածը սեփական միջոցներով, երբ Հայաստանը միջոցներ գտնի իր հատվածը կառուցելու համար: «Եթե ներդնողներ լինեն և հնարավոր լինի կառուցել ճանապարհի հայաստանյան հատվածը, հետագայում Վրաստանի ու Ռուսաստանի հետ կապելու հեռանկարով, մենք պատրաստ ենք մեր բյուջեի միջոցներով կառուցել մեր հատվածը: Մենք նաև պատրաստ ենք մեր փորձը կիսել, քանի որ Իրանը ինժեներատեխնիկական մեծ հնարավորություններ ունի ու երկաթուղիների կառուցման մեծ փորձ»,-ասել է դեսպանը:

Заместитель министра дорог и городского строительства Ирана Али Нурзад во время встречи с заместителем министра транспорта и связи Армении Артуром Аракеляном заявил, что специальной программой ИРИ предусматривается установление железнодорожного сообщения со всеми соседними странами.
Как отметил Али Нурзад, согласно планам перспективного развития страны, в течение ближайших 10-ти лет общая протяженность иранских железных дорог должна увеличиться примерно на 10 тыс. км, и это будет способствовать существенному увеличению объема грузоперевозок в регионе.
Указав на давние и добрососедские отношения между двумя странами, Али Нурзад подчеркнул, что Иран и Армения сотрудничают друг с другом в самых разных областях, имеют много общего и есть все основания надеяться на их успешное сотрудничество и в области железнодорожного транспорта, сообщает Iran.ru.
По словам Али Нурзада, в настоящее время протяженность находящихся в Иране в эксплуатации железных дорог составляет более 10 тыс. км, и иранское правительство уделяет особое внимание развитию железнодорожного транспорта. Долю железнодорожного транспорта в общих транспортных перевозках страны планируется увеличить в четыре раза, и для этого необходимы инвестиции в размере около 10 млрд. евро. Как подчеркнул заместитель министра дорог и городского строительств Ирана, соглашение с Арменией в области железнодорожного транспорта будет способствовать дальнейшему укреплению связей между двумя странами и расширению транзитных перевозок между ними.
Артур Аракелян, в свою очередь, заявил, что цель визита армянской делегации в Иран состоит в подготовке к налаживанию железнодорожного сообщения между двумя странами, и выразил надежду на то, что иранская сторона проложит по своей территорию железную дорогу до границы с Арменией и тем самым создаст условия для соединения железнодорожных сетей двух стран. По его словам, армянская сторона уже провела необходимые исследования. Так, ей предстоит проложить железную дорогу протяженностью около 300 км до границы с Ираном и построить на ней тоннели и мосты общей протяженностью около 100 км.
Следует отметить, что заместитель министра транспорта и связи Армении и сопровождающие его руководители транспортной отрасли прибыли с визитом в Иран для переговоров с руководством министерства дорог и городского строительства Ирана по поводу подписания соглашения о соединении железнодорожных сетей Ирана и Армении.
В декабре 2013 года посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси, отвечая на вопрос о четком графике строительства железной дороги Иран-Армения, Реиси отметил, что как раньше, так и сейчас Иран сообщил властям Армении, что готов построить иранскую часть дороги Джульфа-Мегри на собственные средства, когда Армения добудет финансовые средства для строительства своей части.
«Если найдутся инвесторы и возможно будет построить железную дорогу на территории Армении, которая потом будет связана с Грузией и Россией, мы готовы на средства своего бюджета построить этот участок. Мы готовы поделиться также нашим опытом, так как Иран имеет широкие инженерно-технические возможности и большой опыт в сфере строительства железной дороги», – сказал посол.