Brent տեսակի նավթի գինը նոյեմբերի 12-ի սակարկությունների ընթացքում 2010 թ. սեպտեմբերից ի վեր առաջին անգամ նվազել է մեկ բարելի դիմաց 80 դոլարի շեմից: Գործարքների գինը կազմել է 81,65 դոլար մեկ բարելի դիմաց: Փակմանը նավթի այդ տեսակի գինը նվազել է մինչև 80,38 դոլար մեկ բարելի դիմաց (-$1,29):
Նյու Յորքում սակարկությունների արդյունքում էժանացել է նաև WTI տեսակի նավթը: Ֆյուչերսային պայմանագրերն այդ տեսակի նավթի դեկտեմբերյան առաքումների վերաբերյալ կնքվել են մեկ բարելի դիմաց 77,18 դոլարով: Անկումը կազմել է 0,76 դոլար, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Գների անկման վրա, մասնավորապես, ազդում է ԱՄՆ-ում թղթաքարային նավթի արդյունահանման ու օգտագործման ծավալների նվազումը: Գնանկումը ձեռնատու է արաբական երկրներին՝ նվազում է այլընտրանքային ամերիկյան թղթաքարային նավթի շահութաբերությունը, նոր-նոր պատժամիջոցների ռեժիմից դուրս եկող Իրանը եկամուտներ չի ստանում: Սակայն անկումը վնասում է ՌԴ-ին, Վենեսուելային, Իրանին ու մի շարք այլ երկրներին: Նախկինում պաշտոնատար անձիք հայտարարել են, որ մեկ բարելի գնի նվազումը մեկ դոլարով զրկում է Ռուսաստանին մոտ երկու միլիարդ դոլարի եկամուտից:
Եվրոպան, հակառակը, շահում է գնանկումից: Ցածր գների դեպքում ԵՄ-ն արդեն այս տարի կտնտեսի մինչև 25 մլրդ դոլար, ներկրումը տարեսկզբից կազմել է 475 մլրդ դոլար: Եթե նավթի գինը մեկ բարելի համար 90 դոլարից պակաս լինի նաև 2015-ին, նավթի ներկրումը ԵՄ կնվազի մինչև 425 մլրդ դոլար տարեկան կտրվածքով: Դա 80 միլիարդով պակաս է եվրոպական նավթային ներկրումից 2013 թ.:
Նոյեմբերի 27-ին Վիեննայում տեղի կունենա ՕՊԵԿ հերթական գագաթնաժողովը, որի ժամանակ կքննարկվի նաև նավթի արդյունահանման քվոտաների նվազման հարցը: Ներկայիս քվոտան կազմում է օրական մոտ 30 մլն բարել: Կազմակերպության որոշ անդամներ, ինչպիսիք են Վենեսուելան կամ Իրանը, ինչպես նաև ՕՊԵԿ-ում դիտորդի կարգավիճակ ունեցող Ռուսաստանը, պնդում են, որ արդյունահանումը նվազեցվի գնի աճին նպաստելու համար: Ընդ որում, արաբական երկրները նախկինում հայտարարել էին, որ մտադիր չեն նվազեցնել արդյունահանումը՝ Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է, որ պատրաստ է մեկ բարելի համար 80 դոլար գնին առաջիկա երկու տարում: Իսկ Քուվեյթը հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդուրժել նույնիսկ 76-77 դոլար գինը մեկ բարելի դիմաց:

13 Ноябрь 2014 - 05:59 AMT
Цена нефти марки Brent в ходе торгов 12 ноября впервые с сентября 2010 года опустилась ниже $80 за баррель. Максимальная цена сделок составила $81,65 за баррель. На закрытии стоимость данной марки нефти составила $80,38 за баррель (-$1,29).
По итогам торгов в среду подешевела и нефть сорта WTI в Нью-Йорке. Фьючерсные контракты на декабрьские поставки нефти этой марки заключались по цене $77,18 за баррель. Падение составило $0,76, сообщает РБК.
На снижение цен влияет, в частности, сокращение потребления и рост объемов добычи сланцевой нефти в США. Снижение цены устраивает арабские страны – падает рентабельность альтернативной американской сланцевой нефти, только-только выходящий из-под санкций Иран недополучает доходы. Но падение бьет по России, Венесуэле, Ирану и ряду других стран. Официальные лица ранее заявляли, что снижение цены на баррель на один доллар лишает Россию около двух миллиардов долларов доходов.
Европа, наоборот, от падения цен оказывается в выигрыше. При сохранении низких цен ЕС сэкономит до $25 миллиардов уже в этом году, импорт с начала года составил $475 миллиардов. Если цены на нефть будут оставаться ниже $90 за баррель и в 2015-м, импорт нефти в ЕС упадет до $425 миллиардов в годовом исчислении. Это на 80 миллиардов меньше европейского нефтяного импорта в 2013 году.
27 ноября в Вене состоится очередной саммит ОПЕК, во время которого будет обсуждаться также вопрос снижения квот на добычу нефти. Нынешняя квота – ок. 30 млн. баррелей в день. Некоторые члены организации – такие, как Венесуэла или Иран, а также являющаяся наблюдателем в ОПЕК Россия, настаивают на снижении добычи с целью роста цены. При этом, арабские страны ранее заявляли, что не собираются снижать добычу – Саудовская Аравия заявляла о готовности к цене в$80 за баррель в течение двух лет. Кувейт же заявлял, что готов потерпеть даже цену в $76-77 за баррель.