Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը նոյեմբերի 12-ին հաստատել է 75 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ վարկի տրամադրումը Հայաստանին Զարգացման քաղաքականության երկրորդ գործառնության (ԶՔԳ) ներքո, որն ուղղված է գործարար միջավայրի, ֆինանսների, քաղաքացիական ծառայության, սոցիալական պաշտպանության, հանրային ենթակառուցվածքների և բնապահպանական ոլորտներում նախատեսվող բազմաբնույթ բարեփոխումների համար: Սա երեք ԶՔԳ-ի շարքի երկրորդ ծրագիրն է, որը կօգնի Հայաստանին իր ռազմավարական նպատակների իրականացման հարցում, մասնավորապես՝ աշխատատեղերի ստեղծման հարցում, որը զարգացման ճանապարհին Հայաստանի հիմնական մարտահրավերն է:
«Այս ԶՔԳ-ն նպատակն է նպաստել տնտեսական աճին և կայունությանը` օգնելով Հայաստանին կրճատել աղքատությունն ու խթանել ընդհանուր բարեկեցությունը, – ասել է Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Բեյլին` հավելելով, որ աշխատատեղերի ստեղծումն այստեղ հույժ կարևոր է: Ծրագիրը նպատակ ունի հասնել աշխատատեղերի ստեղծման` մրցունակության ամրապնդման և հարկաբյուջետային, սոցիալական ու բնապահպանական կայունության մեծացման միջոցով»:
Նա լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանի` ԵՏՄ անդամակցության արդյունքում Համաշխարհային բանկը իր վարած քաղաքականության մեջ որևէ փոփոխություն չի կատարելու:
«Համաշխարհային բանկն իր հանձնառությունները` կապված քաղաքականության, ֆինանսական օժանդակություն տրամադրելու հետ, չի փոխելու»,- ասել է նա:
ՀԲ ներկայացուցչի խոսքով, իրենք կողմնակից են, որ Հայաստանն առևտրային հարցերում ճկունություն ցուցաբերի, գրում է Panorama.am-ը:
«Առանձին առևտրային պայմանագրերը, որ երկիրը կնքում է, որևէ կերպ փոփոխության չեն ենթարկում այն հանձնառությունները, որոնք մենք ստանձնել ենք երկրի ու ժողովրդի նկատմամբ»,- ասել է Լորա Բեյլին:
ԶՔԳ-ի ներքո աջակցություն կցուցաբերվի այն բարեփոխումներին, որ Կառավարության կողմից իրականացվում են հինգ հիմնական նպատակների ուղղությամբ`
1) Գործարար միջավայրի ամրապնդում տնտեսվարողների համար տեսչական ստուգումների բեռը նվազեցնելու, ինչպես նաև ապրանքների մաքսային ձևակերպումների համար մեկ պատուհանի մոտեցման կիրառման և ավիացիայի ոլորտում վերահսկողության նոր ինստիտուցիոնալ կառուցվածք ձևավորելու միջոցով, որը կմեծացնի թափանցիկությունը և կբարելավի հաշվետվողականությունը քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում.
2) Վարկային ռեսուրսների հասանելիության բարելավում` ստեղծելով ժամանակակից դաշտ գրավով ապահովված գործառնությունների համար, որը թույլ կտա շարժական գույքն օգտագործել որպես գրավ` դրանով իսկ մեծացնելով վարկային ռեսուրսների հասանելիությունը.
3) Քաղաքացիական ծառայության նպատակային արդյունավետության ու թափանցիկության բարելավում կատարողական գործունեության գնահատման համակարգի ամրապնդման և էլեկտրրոնային կառավարման համակարգերի օգտագործման ընդլայնման միջոցով.
4) Սոցիալական պաշտպանության ընդլայնում բժշկական հաստատություններում համավճարի պահանջի չկիրառումը տարածելով Ընտանեկան նպաստի համակարգում ներառված տնային տնտեսությունների վրա.
5) Հարկաբյուջետային տիրույթի, հանրային ենթակառուցվածքների և բնական ռեսուրսների կառավարման բարելավում հիմնական հարկային ծախսերի վրա հարկային մուտքերի ազդեցության նախնական հաշվետվությունների ներկայացման, խմելու ջրի հետ կապված ոլորտային բարեփոխումների գործողությունների ծրագրի իրականացման, այդ թվում` նոր համապետական վարձակալության պայմանագրի, շրջակա միջավայի վրա ազդեցության գնահատման օրենքի ընդունման ու ընդերքի օգտագործման իրավունքների մասով բնապահպանական ու սոցիալական ուղենիշներին համահունչ «մեկ պատուհանի» մոտեցման կիրառման միջոցով:
«Զարգացման քաղաքականության այս գործառնության ներքո աջակցություն է ցուցաբերվում բարեփոխումների այնպիսի մի փաթեթի, որը կօգնի Հայաստանի տնտեսությանը ոչ կայուն ներհոսքերի ու ոչ արտահանելի ոլորտների վրա հիմնվելու փոխարեն անցում կատարել արտահանելի ճյուղերին ու ապահովել աշխատատեղերի ստեղծման ավելի բարձր ցուցանիշ, – ասել է Համաշխարհային բանկի ծրագրային թիմի ղեկավար Ուլրիխ Բարթչը` հավելելով, որ տնտեսության մրցունակությունը և ինքնաբավությունը մեծացնելու միջոցովօգնում են Հայաստանի կառավարությանը տնտեսությանը նոր լիցք հաղորդել:
Երկրորդ ԶՔԳ ներառում է 75 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք վարկ ՎԶՄԲ-ից` փոփոխական տոկոսադրույքով, 14,5 տարվա արտոնյալ ժամանակաշրջանով և մարման 25 տարվա ժամկետով:
1992-ին Համաշխարհային բանկին, իսկ 1993ին ՄԶԸ-ին միանալուց ի վեր այդ երկու կառույցի կողմից Հայաստանին ընդհանուր հաշվով տրամադրվել է 2.036.73 մլն ԱՄՆ դոլար գումար:

The World Bank Board of Executive Directors approved a $75 million loan for the Second Development Policy Operation (DPO) for Armenia to support a wide range of reforms in the business environment, finance, civil service, social protection, public infrastructure and environment.
This is the second in a series of three DPOs, supporting the government of Armenia in meeting its strategic objectives, including stronger job creation, which is Armenia’s overarching development challenge.
“The Operation is designed to support economic growth and sustainability to help Armenia reduce poverty and promote shared prosperity,” says Laura E. Bailey, World Bank Country Manager for Armenia. “Creating jobs is critical here in Armenia. The program aims to achieve this through strengthening competitiveness and enhancing fiscal, social and environmental sustainability.”
The Operation supports reform measures implemented by the Government under five main objectives.
1) Strengthening the business environment through reduction of inspections burdening businesses, as well as implementation of the “single window approach” for customs clearance of goods, and creation of a new institutional structure for the oversight of the aviation sector to increase transparency and improve accountability in the civil aviation field.
2) Improving access to credit with measures to create a modern framework for secured transactions, which will allow the use of moveable assets as collateral for better access to credit.
3) Improving efficiency and transparency of the civil service through strengthening of the performance evaluation system and broadening the use of e-government systems.
4) Expanding social protection through extending the coverage of the waiver of co-payments in medical institutions to the households covered by Family Benefits Program.
5) Improving fiscal space and the management of public infrastructure and environmental resources through reporting estimates of the revenue impacts of major tax expenditures, implementation of an Action Plan on Drinking Water Sector Reforms, including the decision to create a new, nationwide lease contract, and adoption of the Law on Environmental Impact Assessment along with operationalizing the “one-stop-shop (OSS)” for mining rights in line with environmental and social (E&S) guidelines.
“This development policy operation supports a package of reforms which will help the Armenian economy make the shift from an unsustainable reliance on inflows and the non-tradable sectors towards the tradable sectors and a higher rate of job creation,” says Ulrich Bartsch, World Bank Task Team Leader of the Project. “We are helping the Armenian government meet the challenges of reinvigorating the economy through enhancing competitiveness and sustainability.”
The Second DPO in the total amount of $ 75 million is an IBRD flexible loan with variable spread with a 14.5-year grace period and repayment of over 25 years.
Since joining the World Bank in 1992 and IDA in 1993, the total IDA and IBRD commitments to Armenia amount to $2,036,73 million.