(?) Ինչու՞ «Առէկսիմբանկ – Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ ղեկավարությունը որոշեց հենց Արթիկում մասնաճյուղ բացել:
(!) «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի աշխարհագրական ընդլայնումը պայմանավորված է մանրածախ շուկայում սեփական դիրքերն ամրապնդելու ցանկությամբ: Մեր մասնաճյուղի դեպքում հիմնական պատճառը մեծ պահանջարկ ունեցող արագ դրամական փոխանցումների ծառայությունն է՝ պայմանավորված բնակչության սեզոնային արտագնա աշխատանքների մեկնելով:
«Արթիկ» մասնաճյուղը բացվել է 2006-ին: Հատկապես դժվար էին առաջին երկու տարիները, երբ կազմավորվում էր մեր հաճախորդների բազան: Այսօրվա դրությամբ «Արթիկ» մասնաճյուղի հաճախորդների թիվը կազմում է 44 իրավաբանական անձ, ավելի քան 60 անհատ ձեռնարկատեր և 5000 ֆիզիկական անձ: Մեր հաճախորդներին առաջարկվում է բանկային ծառայությունների ամբողջական տեսականի՝ կոմունալ վճարումների սպասարկում, միջազգային դրամական փոխանցումներ, տարբեր վարկային պրոդուկտներ: Մասնաճյուղի հաճախորդներից է տարածաշրջանի խոշորագույն, երբեմնի միութենական նշանակություն ունեցող՝ «Արթիկի Ստեկլոմաշ» գործարանը, «Նայտեքս» ԲԲԸ-ն, ինչպես նաև Արթիկի պետական ու վարչական հաստատությունները՝ քաղաքապետարանը, հարկային տեսչությունը, սանէպիդկայանը: Միաժամանակ մեր առջև դրված է կորպորատիվ հաճախորդ կազմակերպությունների աշխատակիցների համար մատչելի և որակյալ ծառայությունների մատուցման խնդիրը:
(?) Վերջերս ձեր, ինչպես և «Գյումրի» մասնաճյուղը, տեղափոխվեց նոր բարեկարգ շենք Արթիկի հենց կենտրոնում: Արդյո՞ք տարբերություն զգացվում է:
(!)Իհարկե, նախկինի հետ զգալի տարբերություն կա. ներկայիս տարածքը ավելի ընդարձակ է և ավելի մեծ թվով հաճախորդներ սպասարկելու հնարավորություն է տալիս: Մեր եռահարկ շենքի գտնվելու վայրը նույնպես նպաստավոր է՝ այն գտնվում է Արթիկի կենտրոնական հրապարակում՝ քաղաքապետարանի հետ մեկ հարկի տակ:
(?) Ու՞մ է վարկավորում «Արթիկ» մասնաճյուղը:
(!) Դրանք հիմնականում ֆիզիկական անձինք ու ՓՄ ձեռնարկություններն են: Բանկերի միջև այսօր գոյություն ունի շատ մեծ մրցակցություն, ինչի պատճառով ստիպված ենք պայքարել յուրաքանչյուր հաճախորդի համար. այցելում ենք տարբեր ձեռնարկություններ և ներկայացնում մեր առավելությունները, առաջարկում ճկուն սակագներ և արտոնյալ պայմաններ: Մասնաճյուղում աշխատում է 12 մարդ:
(?) Ի՞նչ ծրագրեր ունեք 2014 թվականի համար:
(!) Առաջին հերթին, մեր առջև դրված է եկամտի պլանի կատարման խնդիրը: Ինչ վերաբերվում է վարկավորման ծրագրերին, նշեմ, որ մինչև տարեվերջ մենք պետք է ավելացնենք ՓՄՁ վարկավորման ծավալները 25%, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 20%-ով:
Սամվել Վարդանյանը ծնվել է 1957 թվականին: Դպրոցն ավարտելուց հետո ծառայության է անցել բանակում, այնուհետ ընդունվել Խաբարովսկի ժողտնտեսության ինստիտուտ` «Ֆինանսներ և վարկ» մասնագիտությամբ, ինչից հետո երեք տարի աշխատել Խաբարովսկի շրջանային առևտրի վարչությունում: Հայաստան վերադառնալուց հետո աշխատանքի է ընդունվել ֆինբաժնում, այնուհետև` Արթիկի հարկային տեսչությունում` որպես բաժնի պետ, իսկ հետագայում` որպես ամբողջ տարածաշրջանի հարկային տեսչության պետ: 2006-ից աշխատում է «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ում:

13 Ноябрь 2014 - 10:21 AMT
(!) Расширение географии Арэксимбанк связывал с желанием усилить свои позиции на розничном рынке. В нашем конкретном случае, основная причина открытия филиала «Артик»– внедрение услуги мгновенных денежных переводов, так как в регионе большое количество жителей уезжают на сезонные работы за рубеж, в частности , в Россию. Филиал Артик открылся в 2006 году. Первые два года для нас были самыми тяжелыми , именно тогда мы формировали нашу клиентскую базу. На сегодня клиентская база филиала «Артик» – это 44 юридических лица, более 60 частных предпринимателей и 5000 физических лиц. Наши клиенты получают от нас полный спектр банковских услуг, будь то обслуживание коммунальных платежей, осуществление международных денежных переводов или различные кредитные продукты. Одновременно с этим решается задача по предоставлению доступных и качественных услуг сотрудникам компаний, являющихся корпоративными клиентами нашего банка в этом регионе. Среди клиентов филиала крупнейший в регионе завод «Стекломаш», ОАО «Найтекс» некогда завод союзного значения, а также основные административные и государственные учреждения Артика – мэрия, налоговая инспекция, санэпидемстанция.
(?) Буквально недавно вы , как и филиал Гюмри, перешли в новое благоустроеное здание в самом центре Артика, вы почувствовали разницу?
(!) Конечно и огромную. Прежний филиал был очень маленьким, не вмещал всех желающих, а новое помещение дает возможность обслужить всех. Более того, само местоположение нашего трехэтажного здания очень выгодное. Это центральная площадь Артика, в одном здании с мэрией города.
(?) Кого кредитует филиал Артик?
(!) В основном это физические лица и предприятия МСБ. Сегодня конкуренция между банками очень большая, поэтому приходиться в прямом смысле сражаться за каждого клинта: ходим по предприятиям, организациям, объясняем наши преимущества, предлагаем гибкие тарифы и льготные условия. В филиале работает 12 человек.
(?) Что в планах на 2014 год?
(!) В первую очередь перед нами стоит задача выполнить план по прибыли. Что касается кредитования, то до конца года мы должны увеличить кредитование МСБ на 25%, а физических лиц на 20%.
Самвел Варданян родился в Артике в1957 году. Окончив школу и отслужив в армии, поступил в институт народного хозяйства в Хабаровске. Окончил институт по специальности «Финансы и кредит», 3 года проработал в Хабаровском краевом управлении торговли. По возвращении на родину, работал в финотделе, потом в налоговой инспекции Артика, сначала в должности начальника отдела, а потом и начальником налоговой инспекции всего региона. С 2006 года работает в банковской системе и в Арэксимбанке.