Նոյեմբերի 18–ին ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը կրկին դիմել է Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելությանը` խնդրելով միջնորդել նոյեմբերի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խոցված ԼՂՀ ռազմաօդային ուժերի ուղղաթիռի անձնակազմի անդամների աճյունների որոնման և դուրս բերման հետ կապված գործողությունների անցկացման հարցում։
ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը նոյեմբերի 13-ին դիմել էր ԼՂ-ում ԿԽՄԿ առաքելությանը՝ նշելով, որ ադրբեջանական կողմը հրետակոծության տակ է պահում ուղղաթիռի ընկնելու վայրը, թույլ չտալով հստակեցնել ուղղաթիռի անձնակազմի երեք անդամի՝ Սերգեյ Սահակյանի, Սարգիս Նազարյանի և Ազատ Սահակյանի ճակատագիրը։ Հանձնաժողովը խնդրել է ԿԽՄԿ օժանդակել ուղղաթիռի անձնակազմի գտնվելու վայրի ճշգրտման և նրանց վերադարձման հարցում։
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին վերահաստատել է, որ պատրաստ է իր` անկախ միջնորդի ծառայությունները առաջարկել` ստանալով համապատասխան պաշտոնական հայտերը հակամարտության կողմերից. «Մենք հակամարտության կողմերի ղեկավարությունների հետ երկխոսության մեջ ենք»:
Միևնույն ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն նոյեմբերի 19-ին ընդունել է ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին: Պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրը պարզելու և դիակները վերադարձնելու ուղղությամբ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների կողմից իրականացվող քայլերի համակարգմանն առնչվող հարցեր:
Նոյեմբերի 16-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկը ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպմանը քննարկել է ԼՂՀ–ի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին վերաբերող մի շարք հարցեր: Անջեյ Կասպշիկը Ստեփանակերտում ցանկություն էր հայտնել մշտադիտարկումն անելիս նաև լինել այն վայրում, որտեղ խոցվել էր ուղղաթիռը։ Նոյեմբերի 18-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում պետք է անցկացներ Ասկերանի ուղղությամբ:
Սակայն, ինչպես հաղորդում է Kavkaz-uzel.ru-ն, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկն Արցախի հանրային հեռուստատեսության հետ զրույցում հայտարարել է, որ պաշտոնական Բաքուն ԵԱՀԿ առաքելությանը երաշխիքներ չի տրամադրել ուղղաթիռի անկման վայրում զննում անցկացնելու համար, ուստի այդ պատճառով մշտադիտարկում չի անցկացվել:
Սեյրան Օհանյանը խնդրին անդրադարձել է նաև նոյեմբերի 18-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնի հետ հանդիպմանը:
Անդրադառնալով ուղղաթիռի խոցմանը` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ միջազգային հանրությունը պետք է ավելի շատ ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա, որը կոպտորեն խախտում է Ժնևյան կոնվենցիան, գրում է Tert.am-ը: Ազգային Ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Շարմազանովը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի` պարզելու ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական զինուժի կողմից խոցված հայկական ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագիրը, սակայն, ըստ նրա, դրանք բացառապես կախված են Ադրբեջանի ղեկավարության պահվածքից:
Իսկ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն էլ Լատվիայի անկախության 96-ամյակին նվիրված միջոցառման ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է, թե Ադրբեջանական կողմի դեպքում սովորական հարևան հասկացությունն անընդունելի է:
«Ի դեմս Ադրբեջանի, մենք գործ ունենք տեռորիստական պետության հետ»,- ասել է նա` հավելելով, որ Ադրբեջանի սիմվոլը Ռամիլ Սաֆարովն է, գրում է Panorama.am-ը:
Նոյեմբերի 12-ին, ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի արևելյան հատվածի օդային տարածքում ժամը 13.45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈւ-ն հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է:Ըստ նախնական տվյալների, անձնակազմի 3 անդամներից մեկը կարող է դեռ ողջ լինել, սակայն, ադրբեջանական կողմը, գնդակոծելով ուղղաթիռի կործանման վայրը, թույլ չի տալիս մոտենալ բեկորներին:Անձնակազմի հրամանատարան էր մայոր Սերգեյ Սահակյանը: Մյուս երկու անդամներն էին լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը և ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը:

19 Ноябрь 2014 - 12:04 AMT
О судьбе экипажа сбитого азербайджанцами вертолета ничего не известно: Миссии ОБСЕ не удалось добраться до места падения
Официальный Баку не предоставил гарантии миссии ОБСЕ для проведения обследования места падения вертолета, в связи с этим мониторинг проведен не был, заявил личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
2 ноября, около 13:45, во время учебно-тренировочного полета подбит вертолет МИ-24 Армии обороны Нагорно-Карабахской республики. Место, где вертолет был подбит, находится вблизи линии соприкосновения между Нагорным Карабахом и Азербайджаном. Вертолет совершал учебно-тренировочный полет и был без вооружения.
«Мы пытались провести мониторинг ОБСЕ на линии соприкосновения на месте крушения сбитого вертолета, однако Баку не дал никаких гарантий для обеспечения безопасности делегации ОБСЕ на этой территории», – заявил личный представитель председателя ОБСЕ Анджей Каспршик в эфире «Общественного телевидения Арцаха», передает «Кавказский узел».
Отрезок линии соприкосновения, где 18 ноября прошел плановый мониторинг ОБСЕ, находится в почти 12 километрах от места крушения сбитого азербайджанскими военными вертолета.
«Любой мониторинг заранее планируется, подаются заявки, чтобы заранее были проведены подготовительные работы. Для проведения сегодняшнего мониторинга заявка была подана до инцидента с вертолетом. Естественно, после трагедии я пожелал провести мониторинг на месте крушения вертолета, но мой коллега из Азербайджана ответил, что ситуация на этой территории напряженная, невозможно дать гарантию безопасности, что для нашей работы необходимо», – заявил Каспршик.
Поэтому, по его словам, «было принято решение провести мониторинг согласно плану».
Каспшик заявил, что переговоры о вертолете ведутся. «Я понимаю существующую обеспокоенность. Делаю, что могу, и что возможно, чтобы как можно скорее был доступ к вертолету», – заметил посол. По его словам, этот вопрос будет обсужден на этой неделе в Баку.
Между тем, заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, обратившись к инциденту со сбитым 12 ноября ВС Азербайджана вертолетом ВВС НКР, заявил, что в случае с азербайджанской стороной понятие обычный сосед является неприемлемым. «В лице Азербайджана мы имеем дело с террористическим государством», – сказал он.
По словам Шаварша Кочаряна, символом Азербайджана является Рамиль Сафаров, зарубивший топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна, сообщает Panorama.am.
По мнению же вице-спикера Национального Собрания Армении Эдуарда Шармазанова, международное сообщество должно применить больше давления на Азербайджан, который грубо нарушает Женевскую конвенцию. В беседе с журналистами Эдуард Шармазанов отметил, что Нагорно-Карабахская Республика должна приложить усилия, чтобы выяснить судьбу членов экипажа пораженного на линии соприкосновения со стороны ВС Азербайджана армянского вертолета. Однако, по его словам, это зависит исключительно от поведения руководства Азербайджана.
«Действия Арцаха исключительно зависят от позиции руководства Азербайджана и возможности этой страны реально оценивать ситуацию», – сказал он, передает Tert.am.
По словам Эдуарда Шармазанова, не позволяя приблизиться к пораженному вертолету, чтобы выяснить судьбу членов экипажа, Азербайджан демонстрирует бесчеловечную позицию, что является явным нарушением международного гуманитарного права, в частности, Женевской конвенции. «Я уже говорил как-то и готов вновь повторится: ответственность за возможное напряжение ситуации полностью будет возложена на диктаторский Азербайджан», – сказал он.
Государственная комиссия НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших обратилась в миссию Международного Комитета Красного Креста в Нагорном Карабахе с просьбой оказать содействие в выяснении судьбы экипажа сбитого вертолета.
В обращении Госкомиссии, в частности, отмечается, что азербайджанская сторона держит под обстрелом место падения вертолета, не давая возможность выяснить судьбу троих членов экипажа – Сергея Саакяна, Саргиса Назаряна и Азата Саакяна.